Čo sú to aminokyseliny?

Aminokyseliny

Pokiaľ chcete zlepšiť svoj výkon v posilňovni, môže byť práve aminokyselinový doplnok práve to, čo potrebujete. Ale čo sú to aminokyseliny? A ako presne môžu zlepšiť športový výkon? Prečítajte si odpovede na tieto a ďalšie otázky.

d

Čo sú to aminokyseliny?

Aminokyseliny sú najstaršie a najdôležitejšie živiny, ktoré sa na Zemi vyskytujú. Boli používané ako zdroj života už v období praveku. Existujú dve teórie o pôvode aminokyselín. Prvá je, že prišli z vesmíru, a druhá, že vznikli na starovekej Zemi. Aminokyseliny tvoria 20% ľudského tela, voda asi 60%. Sú základnou stavebnou zložkou proteínov. Tieto dôležité živiny plnia pre telo rôzne základné funkcie a slúžia ako materiály pre telesné bunky, hormóny a enzýmy.

a
g
6

Aké sú typy aminokyselín?

Proteíny obsiahnuté v potrave sa skladajú z 20 typov aminokyselín, z toho 9 je pre naše telo esenciálnych a 3 sa vyskytujú s rozvetveným reťazcom – nazývané BCAA. Esenciálne aminokyseliny sú také, ktoré si organizmus nevie vytvoriť sám a musí ho prijímať v potrave. Medzi esenciálne aminokyseliny sa radí histidín, izoleucín, leucín, lyzín, metionín, fenylalanín, treonín, tryptofán a valín. Na tvorbu proteínov v tele sú však nevyhnutné aj neesenciálne aminokyseliny a podmienene esenciálne aminokyseliny, ktoré sú nepostrádateľné predovšetkým v období detstva a dospievania.

j

Aký je rozdiel medzi bielkovinami a aminokyselinami?

V zásade sú telesné bielkoviny tvorené 20 druhmi aminokyselín. V prírode bolo objavených asi 500 druhov aminokyselín, iba 20 druhov nám slúži ako zložky bielkovín. Kombinácia týchto 20 druhov produkuje až stotisíc druhov rôznych proteínov. Keď jeme jedlo bohaté na bielkoviny (napr. mäso alebo ryby), naše telo živiny z neho najprv degraduje na aminokyseliny a až potom sa znova premení na bielkoviny.

vd
dd
fdes

Aké účinky majú aminokyseliny na športovcov?

Aminokyseliny tvoria myoproteíny a slúžia ako zdroj energie počas cvičenia. Športovci preto používajú aminokyseliny na účely výživy a zotavenie zo zvýšenej fyzickej záťaže. Okrem toho sa aminokyseliny vstrebávajú rýchlejšie ako bielkoviny, takže ich možno ľahšie doplniť počas fyzickej aktivity. Ami­nokyselinové doplnky stravy sú nevyhnutné najmä pre výživu kulturistov a silových športovcov.

h

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka hovorí:

„Aminokyseliny sa v potravinách nachádzajú ako stavebné jednotky bielkovín, peptidov aj ako voľné látky a sú nevyhnutné pre rast svalovej hmoty a urýchľujú regeneráciu svalov. Zvýšenú potrebu proteínov majú aj tehotné a dojčiace ženy. 

 

 

U tehotných sa odporúča v druhom trimestri navýšiť príjem proteínov o sedem gramov denne, v treťom trimestri potom o 21 gramov denne. Kulturisti a športovci najčastejšie prijímajú aminokyseliny vo forme BCAA, či už formou tabliet alebo prášku.“

 

Aké účinky od aminokyselín očakávať?

Aminokyseliny zvyšujú účinok cvičenia a slúžia ako surovina pre svaly, takže z nich môžu mať prospech bodybuilderi, vzpierači a ďalší športovci, ktorí potrebujú budovať svaly. Teda pri pravidelnom užívaní aminokyselín, sprevádzanom pravidelným tréningom, môžeme očakávať účinky ako je nárast svalovej hmoty, zlepšenie sily a kondície alebo zlepšenie potréningovej regenerácie. Iba užívanie aminokyselín bez akéhokoľvek cvičenia alebo tréningu vaše svaly nijako neovplyvní. Okrem toho je možné aminokyseliny užívať aj v období chudnutia či rysovania svalov.

kmuhkm
g
fefe

Sú aminokyseliny prijímané z potravy dostatočné?

Sú dostatočné, ak máte vyváženú stravu. V opačnom prípade môže dôjsť k nedostatku aminokyselín alebo k strate rovnováhy. Pri náročnom cvičení sa špecifické aminokyseliny spotrebúvajú ako energia. Pri tejto príležitosti je teda veľmi účinné dopĺňať aminokyseliny výživovými suplementami. Pre vyváženú stravu sa odporúča jesť rôzne druhy potravín, vrátane chleba, obilnín alebo ryže, ovocia a zeleniny, mäsa, hydiny, rýb, mliečnych výrobkov a pod. Všetko ideálne vo vyváženom pomere. Pre zaujímavosť – živočíšne proteíny, ako sú vaječné proteíny, majú vyšší obsah aminokyselín, zatiaľ čo rastlinné proteíny, ako je pšenica a kukurica, majú toto množstvo nižšie.

a

Aký je rozdiel medzi príjmom aminokyselín z potravy a doplnkov?

Trvá dlhú dobu, než sú proteíny v tele strávené a absorbované. Najprv sa musia v črevnom trakte rozložiť na aminokyseliny a potom sa telom vstrebať. Naproti tomu sa čisté aminokyseliny vstrebávajú priamo, a preto sa vstrebávajú rýchlejšie ako bielkoviny. Funkcia aminokyselín po absorpcii sa teda nelíši, či už ide o príjem z jedla, tabliet alebo nápojov.

fcs
g
hfg

Kedy je najlepšie užívať aminokyseliny?

Všeobecne sa odporúča užívať aminokyseliny po tréningu, alebo pred ním. Po tréningu účinkujú na regeneráciu svalov, a pred tréningom ich môže telo zužitkovať namiesto našich vlastných aminokyselín. Treťou variantou, kedy je možné užívať aminokyseliny, je hneď ráno po prebudení, keď aminokyseliny (hlavne BCAA) zohrávajú úlohu „prepnutia“ organizmu do anabolického stavu po nočnom hladovaní.

g

Ako správne dávkovať a užívať aminokyseliny?

Odporúčaná jednorazová dávka aminokyselín je 5 až 7 gramov. Záleží však aj na telesnej hmotnosti človeka a intenzite tréningu. U žien sa množstvo trochu líši, odporúča sa užívať 2 až 3 gramy v jednorazovej dávke. Presné dávkovanie je možné spočítať podľa svojej váhy alebo športu a podľa konkrétnej aktivity. Ako minimálna dávka sa udáva 90 mg na 1 kg hmotnosti. Okrem toho je potrebné sa riadiť aj pokynmi, ktoré uvádza výrobca.

hk
h
vdv

Môžu byť aminokyseliny škodlivé?

Všetky doplnky stravy, ktoré kúpite na európskom trhu musia prejsť prísnymi kritériami EÚ, a preto je takmer nemožné, aby boli škodlivé. Môže sa stať, že aminokyseliny spôsobujú nevoľnosť, a to v prípade, že ich platnosť vypršala alebo ich prijmete veľké množstvo. V tom prípade sa uistite, že dodržujete pokyny dávkovania. Okrem toho existujú aj výnimky, keď aminokyseliny spôsobujú poruchy zažívania alebo alergické reakcie – vtedy je potrebné zistiť, či doplnok neobsahuje látky, na ktoré ste alergický, a prípadne aminokyseliny úplne vysadiť.

j

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.