Čo na zapareniny u detí?

Či už používate konvenčnú alebo prírodnú kozmetiku, látkové alebo jednorazové plienky, pravdepodobne ste sa so zapareninami u svojich detí stretli aj vy.
Ako ich ošetriť? A ako zabrániť ich vzniku?

Prvá pomoc na zapareniny

pilulka

Ako vyzerajú zapareniny u bábätiek?

Plienková vyrážka je typické červené zafarbenie spojené s podráždením, svrbením a pálením kože v kožných záhyboch alebo v miestach, kde sa koža o niečo otiera. Vyrážka z plienok sa môže vyskytovať v kožných záhyboch (intertrigo), v oblasti genitálií a v mieste kontaktu plienky s pokožkou (plienková dermatitída). Neliečená plienková vyrážka môže viesť k bolestivým trhlinám, ktoré sú náchylné na infekciu baktériami alebo kvasinkami. Vyrážka na plienkach sa najčastejšie vyskytuje medzi 9. a 12. mesiacom (niektoré zdroje uvádzajú 2 až 8 mesiacov).

Vznik zaparenin a používanie plienok

Na vzniku problému sa môžu podieľať faktory, ktorým sa nedá vždy spoľahlivo zabrániť – napr. prechod na novú stravu, hnačkové ochorenie alebo prejavy postantibiotickej hnačky. Ďalšou príčinou sú deravé plienky, ktoré neodvádzajú vlhkosť, zvyšujú telesnú teplotu a vlhká, zaparená pokožka sa trie o materiál plienky. Na výber je medzi jednorazovými a látkovými plienkami. Technológia výroby jednorazových plienok výrazne pokročila, v súčasnosti sa im často dáva prednosť pred látkovými plienkami. Obsahujú viacvrstvový gélový materiál v absorpčnom jadre, ktorý viaže tekutinu, mení sa na gél a nedovoľuje, aby sa moč dostal späť do kontaktu s pokožkou. Vnútorná vrstva plienky tak zostáva vždy suchá. Ak chcete používať látkové plienky z ekologických alebo finančných dôvodov a vaše dieťa trpí zapareninami, nezakrývajte látkové plienky nepriepustnými nohavičkami. Pri praní pridajte cyklus namáčania, nepoužívajte zmäkčovač tkanín a po vypraní ich vyžehlite.

Intertrigo

Vyrážka z plienok sa vyskytuje aj v kožných záhyboch, ktoré sa nedajú dobre vetrať. U detí sa intertrigo najčastejšie vyskytuje v slabinách a podpazušných záhyboch, na krku, v oblasti ramien a v podkolení. Oblasť plienkovej vyrážky je jasne červená, ostro ohraničená, zvyčajne symetrická a prejavuje sa svrbením alebo pálením, preto môžu byť deti plačlivejšie. Intertrigo však nepostihuje len bábätká, rovnakým spôsobom sa môže vyskytnúť aj u dospelých.

Intertrigo predilekčne postihuje kožné záhyby a na jeho vzniku sa podieľa viacero faktorov:

  • mechanické trenie kože
  • nedostatočná hygiena
  • obezita
  • potenie pri nadmernom obliekaní alebo nevhodne zvolený tesný odev

Čo na zapareniny u bábätiek?

Na trhu je nespočetné množstvo rôznych rôznych prípravkov na zapareniny ako sú krémy, masti, zásypy a púdre. Na ľahkú opruzeninu stačí pravidelné používanie mastí a krémov s obsahom oxidu zinočnatého, panthenolu, vitamínu E a zinku. Obľúbeným prípravkom je Sudocrem, pokiaľ vám ale nevyhovuje jeho konzistencia, vyskúšajte značku Bepanthen alebo nechtíkový rad prírodnej značky Weleda. Ak by ste sa spýtali svojej mamičky alebo babičky, čo by vám odporučili na zapareniny, iste si spomenú na tradičnú masť Rybilku. Na zapareniny lekári odporúčajú aj voľnopredajný liek Imazol alebo Infadolan.

Pilulka odborník PharmDr. Jana Krejcarová hovorí:

„Hoci vyrážka z plienok môže byť nepríjemná, zvyčajne sa dá zvládnuť pomocou voľne predajných liekov a režimových opatrení. Kľúčom k úspechu je prevencia, ktorá by mala do veľkej miery zabrániť vzniku vyrážok z plienok. Zlepšenie nastáva veľmi rýchlo v priebehu niekoľkých dní, pričom k úplnému vyliečeniu dochádza po niekoľkých týždňoch.

 

Niekedy sa napriek veľkej starostlivosti mamičiek stav nedá zvrátiť, preto sa určite oplatí kontaktovať pediatra alebo dermatológa, ktorý pomôže s ďalšou liečbou. Nezabúdajme, že v „plienkovej lokalizácii“ sa môžu vyskytovať ochorenia, ktoré majú úplne iný pôvod (a teda aj liečbu), a že by sme mali vždy skúmať, či výskyt kožných prejavov skutočne súvisí s používaním plienok.“

Zapareniny u detí

U väčších detí zapareniny nevznikajú už kvôli plienkam, ale rovnako ako u dospelých skôr kvôli nevhodnému syntetickému oblečeniu, nevhodným pracím prostriedkom, zlej kozmetike alebo kvôli nedostatočnej hygiene. Dôležitým faktorom je aj obezita, kvôli ktorej vznikajú kožné záhyby, kde sa z kože nemôže dostatočne odparovať vlhkosť a pot. Rovnako ako u bábätiek sa zapareniny najčastejšie objavujú v slabinách, na genitáliách alebo medzi polovicami.

 

Postihnuté oblasti potrebujú najmä vetranie. Vyskúšajte aj harmančekový odvar, ktorým môžete opláchnuť boľavé miesta dieťaťa, po umytí miesto jemne osušte jemným priložením uteráka. Po vysušení ložiska je nevyhnutné pri každej výmene plienky naniesť ochranný bariérový krém vo veľmi tenkej vrstve. Mnohé štúdie potvrdili, že najúčinnejším ochranným prostriedkom na pokožku je oxid zinočnatý v koncentrácii 4 až 10 %. Účinným bojovníkom je zinková masť alebo krémy a masti s obsahom nechtíka lekárskeho. V akútnej fáze sa však treba vyhnúť mastným krémom. Prípadne si na upokojenie pokožky potierajte miesta čiernym čajom.

 

V lete si vyberte voľné a priedušné oblečenie z prírodných materiálov. V zime noste oblečenie, ktoré dobre odvádza pot, a nenechávajte dieťa v spotenom oblečení. Môže dôjsť k sekundárnej in­fekcii kvasinkovým mikroorganizmom Candida – v oblasti genitálií a zadku sa prejavuje ako začervenané miesta alebo drobné pupienky, ktoré môžu erodovať a olupovať. Kvasinky sa môžu rozšíriť aj do iných oblastí, napríklad na krk a do podpazušia. V takom prípade určite navštívte pediatra alebo dermatológa.

Čo spôsobuje zapareniny na konkrétnych častiach tela?

opruzeniny v trislech

Zapareniny v slabinách u bábätka

Zapareniny v slabinách sa objavujú nielen u bábätiek, môžu potrápiť aj dospelého, pretože v týchto miestach sa koža potí a trie sa o seba, o plienky alebo oblečenie. Tieto miesta po umytí poriadne, ale opatrne osušte a nechávajte čo najviac vetrať.

opruzeniny na zadecku

Zapareniny na zadočku bábätka

Zapareniny na zadočku sú väčšinou spôsobené plienkovou dermatitídou. V tomto prípade je skutočne dôležitá dôkladná hygiena a odstránenie všetkých nečistôt. Zadoček preventívne potierajte masťou, zinkovým sprejom alebo krémom na zapareniny, ale prípravok poriadne rozotrite do tenučkej vrstvy. Nechávajte dieťatko čo najviac bez plienok.

opruzeniny na genitaliich

Zapareniny na genitáliách bábätka

Spolu so zapareninami zadočku môžu zapareniny na genitáliách poriadne potrápiť. Túto citlivú oblasť skúste omývať odvarom z harmančeka a myslite na to, že menej je niekedy viac – niektorým sa osvedčí chvíľu nepoužívať vlhčené obrúsky, iba perlan namočený vo vode, prípadne ešte čistiaci olej na zadočky.

opruzeniny v podpazi

Zapareniny v podpazuší a podkolenných jamkách u bábätka

Zapareniny v podpazuší sú problémom malých bábätiek, ktoré sa ešte sami veľmi nepohybujú a zároveň majú silnejšie ručičky. Koža sa potom v podpazuší trie a ľahko zaparí. Vyskúšajte detské púdre alebo zásypy, ktoré pohlcujú vlhkosť, ale zároveň sú dostatočne jemné na citlivú pokožku. V sú­časnosti sa používanie práškov neodporúča z dôvodu rizika vdýchnutia častíc prášku pri priamom práškovaní. Ak použijeme prášok, najprv na ruku a potom  prenesieme na pokožku dieťaťa. Púder sa nesmie nikdy nanášať na mokrú alebo mastnú pokožku. 

opruzeniny pod krkem

Zapareniny pod krkom u bábätka

Zapareniny pod krkom u bábätiek vznikajú z rovnakého dôvodu ako v podpazuší. Bábätku trvá prvých pár mesiacov než dokáže poriadne zdvihnúť hlavičku a udržať ju. Dovtedy je krk „schovaný”, koža je na seba pritisnutá a bráni prístupu vzduchu. Ošetriť môžete rovnakým spôsobom ako zapareniny v podpazuší.

Liečba zaparenín u bábätiek

Prevencia a liečba vyrážok z plienok u detí spočíva najmä v prevencii trenia v tejto oblasti. Dodržiavajte tiež nasledujúce odporúčania:

  • často vymieňajte plienky (približne 8 až 12-krát denne), aby ste zabránili premočeniu pokožky
  • ak je to možné, držte dieťa v teplom prostredí bez plienok
  • obmedzte nadmerné umývanie
  • pri výmene plienok pravidelne používajte ochranný krém
  • nepoužívajte vlhčené obrúsky s obsahom alkoholu a parfumov
  • vyberajte plienky vhodnej veľkosti, ktoré dobre odvádzajú vlhkosť

V akútnej fáze sa odporúča používať prípravky obsahujúce pastu na vysušenie, aplikácia mastných krémov je v tejto fáze kontraindikovaná. Nepoužívajte netestovanú alebo parfumovanú detskú kozmetiku, naopak, využite hojivý účinok výrobkov s dexpanthenolom alebo vitamínom E. Výrobky nanášajte v tenkej vrstve. Moderné ochranné výrobky so zinkom v spreji umožňujú ideálnu „ultratenkú vrstvu“. Forma spreja umožňuje nanesenie tenkej vrstvy ochranného krému bez toho, aby sa ošetrujúci musel dotknúť podráždenej a často bolestivej pokožky (napr. DrKonrad Cutozinc 10 % sprej).

Komplikácie

Ak sa stav kože zhorší, začne mokvať alebo praskať, je veľmi pravdepodobné, že došlo k sekundárnej bakteriálnej alebo kvasinkovej infekcii. Ak sa samoliečba príznakov zaparenín a plienkovej dermatitídy nezlepší do troch dní, odporúča sa navštíviť pediatra alebo dermatológa. Vo väčšine prípadov sa problém vyrieši predpísaním lokálnych antibiotík alebo mastí s antimykotickými látkami. Sprievodné svrbenie možno potlačiť perorálnymi antihistaminikami v kvapkách. Vážnejšie problémy so zle sa hojacimi léziami môžu súvisieť s vrodenými chybami kože alebo imunitného systému.

Zdroje

https://www.pe­diatriepropra­xi.cz/pdfs/ped­/2012/03/14.pdf

https://farma­ciepropraxi.cz/pdfs/lek­/2010/03/11.pdf

https://www.so­len.cz/pdfs/ped­/2020/01/12.pdf

https://www.der­matologiepropra­xi.cz/pdfs/der­/2015/04/07.pdf

https://www.in­ternimedicina­.cz/pdfs/lek/2017/02/09­.pdf

https://www.so­len.cz/pdfs/der­/2009/03/03.pdf

https://www.so­len.cz/pdfs/lek­/2009/02/03.pdf

Autor článku

PharmDr. Jana Krejcarová

Už na gymnáziu som mala v obľube biologické a chemické predmety, takže rozhodnutie pre farmaceutický odbor bolo jednoduché. Po absolvovaní Farmaceutickej fakulty Karlovej Univerzity som zapadla medzi rady lekárníc a lekárnikov s odhodlaním pomáhať ľuďom. Práca lekárnice je každodenným motorom na hľadanie nových informácií, sledovanie vývoja zdravotníckeho odvetvia. Vo voľnom čase sa rada venujem muzike a aktívne relaxujem v prírode.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.