Čierny kašeľ: komplexný sprievodca

Čierny kašeľ, známy aj ako pertussis alebo coxsackie, je vysoko nákazlivé bakteriálne ochorenie dýchacích ciest. Spôsobuje ho baktéria Bordetella pertussis. Ochorenie je známe svojimi charakteristickými záchvatmi kašľa, ktoré môžu trvať niekoľko týždňov a vážne obmedzujú kvalitu života pacientov. Pred zavedením vakcíny proti čiernemu kašľu bola jednou z najčastejších a najnebezpečnejších detských chorôb.

Obsah

  1. Prenos čierneho kašľa
  2. Symptómy a prejavy
  3. Inkubačná doba čierneho kašľa
  4. Očkovanie proti čiernemu kašľu
  5. Diagnostika čierneho kašľa
  6. Liečba a prevencia
  7. Možné dôsledky a komplikácie
  8. Čierny kašeľ v minulosti
  9. Časté mýty a omyly
  10. Záver

 

Symptómy a prejavy

Čierny kašeľ sa neobmedzuje iba na hranice Slovenska, ale rozširuje sa po celej Európe. Medzi krajiny, ktoré sú touto chorobou výrazne postihnuté, patrí aj Chorvátsko, kde sa podľa expertov nachádza momentálne najväčšie ohnisko tejto choroby.

Od začiatku roka až do 5. apríla 2024 bolo v Chorvátsku zaznamenaných celkom 6 381 prípadov čierneho kašľa, čo vyplýva z informácií miestneho zdravotníckeho inštitútu. Ako porovnanie môže poslúžiť číslo uvedené slovenským Štátnym zdravotným ústavom, ktorý od začiatku roka 2024 do 7. apríla eviduje 6 397 prípadov nákazy.

Prvé príznaky čierneho kašľa sa môžu podobať bežnému prechlad­nutiu. Medzi ne patrí mierna horúčka, nádcha a suchý kašeľ. Po 1–2 týždňoch sa kašeľ stáva intenzívnejším a charakteristickým pre čierny kašeľ. Počas záchvatu kašľa môže pacient vykašľať viskózny hlien, čo môže spôsobiť dusivý pocit. Po záchvate kašľa môže nasledovať charakteristický „kokrhavý“ zvuk pri nádychu. U detí môže dôjsť po silnom záchvate kašľa až ku zvracaniu. Záchvaty kašľa sú spravidla najhoršie v noci, kedy znemožňujú kvalitný spánok.


Prenos čierneho kašľa

Čierny kašeľ sa zvyčajne prenáša kvapôčkami, čo znamená, že sa baktérie šíria vzduchom od človeka k človeku cez kýchanie, kašľanie alebo rozprávanie. Osoby nakazené čiernym kašľom sú nákazlivé od prvých príznakov až do troch týždňov po začiatku záchvatov kašľa.

Čierny kašeľ a jeho inkubačná doba

Samotná inkubačná doba čierneho kašľa sa pohybuje v rozmedzí zhruba 6 až 21 dní. Napriek tomu, že sa jedná o ochorenie s vysokou infekčnosťou, zo začiatku jeho príznaky môžu byť identické s bežným prechladnutím – či už ide o bolesť v krku, zvýšenú teplotu alebo napríklad zachrípnutie.

Ako rozoznať čierny kašeľ od toho obyčajného?

Oproti normálnemu kašľu a s ním spojeným potenciálnym prechladnutím, sa čierny kašeľ zhruba po 2 týždňoch typicky prejavuje pravidelnými záchvatmi dusivého kašľa, ktoré môžu sprevádzať ďalšie komplikácie v podobe modranej kože, kŕčmi v oblasti dýchacieho ústrojenstva, prípadne krvácanie z nosa. U takzvaného prechodeného čierneho kašľa môže celý proces trvať aj cez 3 mesiace, preto je dôležité bezodkladne všetko riešiť s lekárom. 

Najrizikovejšie sú malé deti a neočkovaní jedinci

„Najohrozenejšou skupinou obyvateľov sú deti do jedného roku veku a tehotné ženy. Väčšina detí sa nakazí ešte predtým, než môžu byť riadne očkované,“ zdôrazňuje MUDr. Veronika Jegorova, Centrum cestovnej medicíny, Praha 1. „Ďalej sú rizikoví pacienti starší, ktorí trpia astmou alebo chronickou obštrukčnou chorobou pľúc,“ dopĺňa MUDr. Ján Podhorec z Masarykovho onkologického ústavu v Brne.

Očkovanie proti čiernemu kašľu

V roku 2024 je rozšírenie čierneho kašľa najvyššie od doby, čo bolo v Slovenskej republike zavedené očkovanie proti tejto chorobe. Existuje teda vysoká pravdepodobnosť, že sa s touto chorobou v určitej forme stretne skoro každý Slovák. Najúčinnejšou prevenciou proti čiernemu kašľu je takzvaná úplná imunizácia. Základné očkovanie sa skladá z dvoch až troch dávok, ktoré sa spravidla podávajú novorodencom podľa vnútroštátneho očkovacieho kalendára, obvykle sa však jedná o obdobie druhého až dvanásteho mesiaca života. Tretia, prípadne štvrtá dávka sa obvykle odporúča podať v rozmedzí 11 až 24 mesiacov, prípadná ďalšia dávka medzi 3 až 7 rokmi života. Konkrétne informácie vám však poskytne ošetrujúci lekár – nebojte sa teda informovať. Nie je ale výnimkou, že popri samotnej vakcíne proti čiernemu kašľu je obvyklé podávaná aj vakcína proti záškrtu či tetanu.

Je potrebné byť očkovaný aj v dospelosti?

Povinné to nie je, ale niektoré krajiny EÚ/EHP preočkovanie kvôli prevencii odporúčajú – či už sa jedná o dospievajúce, dospelé alebo predovšetkým tehotné ženy, u ktorých je v niektorých krajinách táto procedúra odporúčaná na minimalizáciu rizík a prenos choroby na novorodenca.

Ohľadom očkovania ako takého je ale najdôležitejšie poradiť sa s ošetrujúcim lekárom, ktorý vám poskytne všetky potrebné informácie.

Pilulka odborník Mgr. Martina Macfeldová hovorí:

„Čierny kašeľ je ochorenie, s ktorým sa často nestretnete. V minulosti spôsoboval epidémie a umieralo naň mnoho detí aj dospelých, v súčasnej dobe je ale proti nemu vo väčšine krajín dostupné očkovanie. Typický je pre neho suchý kašeľ zhoršujúci sa v noci a problémy s dýchaním. Liečba zahŕňa pokoj a antibiotiká.

 

Zmena očkovacieho kalendára SR v roku 2018 indikuje donosené deti od 9. týždňa na očkovanie celkom piatimi dávkami acelulárnej pertusovej vakcíny v rámci kombinovaných vakcín zodpovedajúcich veku, naposledy aplikovanej medzi 10. a 11. rokom života. V poslednom čase sa ochorenie štatisticky začalo vzrastať. Nepodceňujte teda návštevu svojho lekára.“

 

Diagnostika a testy čierneho kašľa

Diagnostika čierneho kašľa je často založená na klinických príznakoch, najmä ak sa objavia charakteristické záchvaty kašľa. Lekár po odobratí anamnézy vykoná nasledujúce testy:

  • Výter z nosohltanu: Výter z nosohltana pomôže detekovať prítomnosť baktérie Bordetella pertussis.
  • Krvné testy: Ukážu zvýšený počet bielych krviniek, čo je pre osoby postihnuté čiernym kašľom bežné.
  • Röntgen hrudníka: V niektorých prípadoch môže lekár požiadať o röntgen hrudníka na vylúčenie iných ochorení dýchacích ciest, ktoré by mohli spôsobovať podobné príznaky.


Liečba a prevencia

Liečba sa zvyčajne zameriava na zmiernenie príznakov a prevenciu šírenia ochorenia. Jednou z možností liečby čierneho kašľa sú antibiotiká. V prípade závažnejších prípadov a u dojčiat alebo starších osôb môže byť potrebná hospitalizácia. Kľúčovou zložkou prevencie čierneho kašľa je očkovanie. Vakcíny sa odporúčajú ako súčasť rutinného očkovacieho kalendára u detí. Ak sú dospelí v kontakte s dojčatami alebo majú oslabený imunitný systém, môžu tiež zvážiť už spomínanú revakcináciu. Okrem samotnej liečby je tiež odporúčaná karanténa na 3 týždne.

Čo na to hovorí MUDr. Ján Podhorec, špecialista na pľúcnu problematiku v MÚ v Brne?

„Toto ochorenie trvá rádovo týždne. Najmä v počiatočných štádiách je rozlíšenie od iných chorôb veľmi ťažké, až nemožné, pretože sa prejavuje nádchou a kašľom. Z tohto dôvodu je ochorenie zrejme poddiagnostikované. U rozvinutých štádií býva spravidla kašeľ charakteristický – záchvatovitý, dráždivý, spojený s hlasitým sípavým nádychom.“

Možné dôsledky a komplikácie

Hoci je čierny kašeľ nepríjemný a vyčerpávajúci pre všetky vekové skupiny, môže byť obzvlášť nebezpečný pre dojčatá a starších ľudí. Medzi možné komplikácie patria (najmä pokiaľ sa jedná o neliečený čierny kašeľ):

  • Zápal pľúc: Jedna z najzávažnejších komplikácií čierneho kašľa, môže byť život ohrozujúca, najmä u dojčiat.
  • Otvorené alebo prasknuté cievy v dôsledku silných záchvatov kašľa.
  • Problémy s dýchaním a zástavy dýchania, najmä u mladších detí.

 

Časté mýty a omyly

Hoci sa o čiernom kašli vie oveľa viac ako v minulosti, stále existujú určité mýty.

  • Mýtus: Čierny kašeľ môžu dostať iba deti.
    Realita: Hoci je čierny kašeľ častejší u detí, dospelí môžu ochorieť tiež, najmä ak neboli očkovaní.
     
  • Mýtus: Očkovanie spôsobuje viac vedľajších účinkov ako samotné ochorenie.
    Realita: Vakcíny proti čiernemu kašľu sú považované za bezpečné a vedľajšie účinky sú obvykle mierne a prechodné. Komplikácie spojené s čiernym kašľom sú oveľa vážnejšie.
     
  • Mýtus: Ak ste mali čierny kašeľ v minulosti, nemôžete ho znova dostať.
    Realita: Hoci prekonanie čierneho kašľa môže poskytnúť určitú mieru imunity, táto imunita nemusí trvať celoživotne a môže klesať s časom.

Čierny kašeľ v minulosti

Čierny kašeľ je známy už stovky rokov a predtým spôsoboval významné epidémie s mnohými úmrtiami, najmä medzi deťmi. S vývojom očkovania v roku 1930 sa výskyt čierneho kašľa výrazne znížil, ale ochorenie v niektorých častiach sveta stále pretrváva, hlavne tam, kde nie je zavedené povinné očkovanie detí.

Zdroje

https://www.who­.int/health-topics/pertussis

https://vaccination-info.eu/cs/in­formacni-listy-o-onemocnenich/cerny-kasel

https://www.nzip­.cz/clanek/36-cerny-kasel-davivy-kasel

https://www.pe­diatriepropra­xi.cz/pdfs/ped­/2019/06/03.pdf

Autor článku

Mgr. Martina Macfeldová

Vyštudovala som farmaceutickú fakultu Univerzity Karlovej v Hradci Králové. Od 90. rokov sa nepretržite venujem praktickému lekárenstvu, pričom sa tiež zaujímam o novinky vo svete farmácie. Dôkladne zisťujem zloženie produktov, ktoré sú dostupné v zahraničí a u nás zatiaľ nie. Voľný čas predovšetkým trávim s rodinou, s ktorou veľmi rada chodím do prírody a po horách. Aktívne sa tiež venujem foteniu, volejbalu a posilňovni.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.