Bolesť svalov: príčiny, liečba a prevencia

Bolesť svalov je bežným javom, s ktorým sa v priebehu svojho života stretne väčšina z nás. Pokiaľ svaly preťažíme po náročnom cvičení, potom je príčina jasná. Niekedy sa však bolesť svalov vyskytne zdanlivo bezdôvodne, bez príčiny. V tom prípade môže ísť aj o nejaký skrytejší zdravotný problém. V tomto článku sa preto pozrieme na rôzne príčiny, spôsoby odbornej a domácej liečby aj na prevenciu bolesti svalov.

 

Obsah

  1. Prečo a ako svaly bolia?
  2. Príčiny bolesti svalov
  3. Diagnostika bolesti svalov
  4. Liečba bolesti svalov
  5. Domáca liečba bolesti svalov
  6. Prevencia bolesti svalov
  7. Kedy navštíviť lekára?
  8. Záver
  9. Zdroje
pilulka

Prečo a ako svaly bolia?

Svalová bolesť, odborne označovaná ako myalgia, sa môže objaviť prakticky kdekoľvek na tele. Svaly sú tvorené mäkkými tkanivami, ktoré môžu podliehať zraneniu a zápalom. Bolesť môže byť mierna a krátkodobá alebo naopak intenzívna a dlhotrvajúca. V niektorých prípadoch je bolesť svalov sprevádzaná opuchmi, zápalmi alebo kŕčmi.

 

Mnoho ľudí vníma bolesť svalov ako tuhosť, najmä ráno alebo po dlhšom období nečinnosti. Bolesť môže byť tiež spojená s určitými ochoreniami alebo infekciami. Poďme sa teraz na tieto a ďalšie príčiny bližšie pozrieť v nasledujúcej sekcii.

 

Príčiny bolesti svalov

  • Preťaženie: V dôsledku náročného fyzického cvičenia alebo namáhavého fyzického práce.
  • Zranenie: Akýkoľvek typ svalového zranenia, napr. natrhnutie alebo natiahnutie, môže spôsobiť bolesť.
  • Kŕče: Dlhotrvajúce svalové kŕče vedú následne k bolesti svalov, môže sa jednať o formu epileptických záchvatov.
  • Infekcie: Niektoré infekcie môžu spôsobiť bolesti svalov, jedná sa napr. o chrípku, lymskú boreliózu (z kliešťov) alebo tropickú maláriu.
  • Lieky: Niektoré lieky, najmä statíny určené na liečbu vysokej hladiny cholesterolu, môžu vyvolať svalovú bolesť.
  • Ochorenie: Chronické ochorenia ako fibromyalgia, svalová dystrofia, autoimunitné ochorenie Myasthenia gravis vyvolávajú bolesť.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka hovorí:

„Bolesť svalov býva prirodzenou reakciou na väčšiu fyzickú záťaž a súvisiace preťaženie svalových skupín. Často býva spojená aj s bežným chrípkovým ochorením, ale môže značiť aj závažnejšie ochorenie.

 

Po fyzickej námahe môžu od bolesti pomôcť rehabilitácie, masáže alebo kľudový režim. V prípade podozrenia na iné ochorenie kontaktujte lekára.“

Diagnostika bolesti svalov

Lekár sa vás pravdepodobne bude najskôr pýtať na históriu vašej bolesti, načasovanie, lokalizáciu a možné spúšťače. Následne môže vykonať fyzikálne vyšetrenie na posúdenie svalov a kĺbov, testovanie sily, flexibility a bolestivosti.

 

Skutočnú príčinu boľavých svalov potom v niektorých prípadoch môžu poodhaliť krvné testy, ktoré detekujú prípadný zápal alebo infekciu. U niektorých osôb zase môže byť ku pomoci vyšetrenie zvanej elektromyografia (EMG), pri ktorom sa na koži lepia špeciálne elektródy. Ide o vyšetrenie funkcie periférnych nervov a svalov, ktoré podáva informácie o nervosvalovom prenose.

 

Liečba bolesti svalov

Po diagnostike príčiny bolesti svalov lekár navrhne vhodnú liečbu. Niekomu môžu pomôcť steroidné injekcie, pri chronických ochoreniach zase môžu byť predpísané určité lieky, napríklad antikonvulzíva alebo svalové relaxanty. Pohyblivosť a silu svalov potom môže podporiť fyzikálne terapie.

Domáca liečba bolesti svalov

V mnohých prípadoch je možné liečiť miernu až strednú svalovú bolesť doma. Nasledujúce metódy sú často odporúčané na zmiernenie bolesti a podporu hojenia:

 

  • Chlad a teplo: Chladivé obklady môžu pomôcť znížiť zápal, zatiaľ čo teplé obklady môžu uvoľniť svaly.
  • Analgetiká: Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) ako ibuprofén môžu pomôcť zmierniť bolesť a zápal.
  • Odpočinok: V prípade zranenia alebo preťaženia je vhodné dať postihnutým svalom dostatočný čas na regeneráciu.
  • Mierne cvičenie: Jemné naťahovanie a cvičenie môžu pomôcť urýchliť hojenie a obnoviť pružnosť svalov.
  • Masáže: Masáže môžu uvoľniť napäté svaly a zlepšiť prietok krvi v postihnutej oblasti.
pilulka
pilulka

Prevencia bolesti svalov

Aj keď nie všetky príčiny bolesti svalov je možné predvídať alebo im predchádzať, existuje niekoľko odporúčaní, ktoré môžu pomôcť minimalizovať riziko svalovej bolesti, najmä pokiaľ ide o bolesť spojenú s fyzickým preťažením alebo zranením:

Preťahovanie

Pravidelné naťahovanie pred cvičením aj po ňom môže pomôcť znížiť riziko svalového zranenia. Pretiahnutie je tiež vhodné aj pri náročnejšej fyzickej práci.

Postupné zvyšovanie intenzity

Pokiaľ začínate nejaký nový druh cvičenia alebo aktivity, zvyšujte intenzitu postupne, aby sa svaly mohli prispôsobiť.

Odpočinok medzi cvičeniami

Medzi jednotlivými tréningami doprajte svalom dostatok času na regeneráciu.

Hydratácia

Svalové kŕče môžu byť známkou pokročilejšej dehydratácie. Viac sa dozviete v podrobnejšom článku o dehydratácii.

Náležitá výživa

Konzumácia dostatočného množstva bielkovín a ďalších živín (napríklad horčík či aminokyselín BCAA) môže pomôcť predchádzať svalovej bolesti.

Možné komplikácie

Neriešená alebo nesprávne liečená svalová bolesť môže viesť k ďalším komplikáciám. Dlhodobá svalová bolesť môže obmedziť schopnosť pacienta pohybovať sa normálne a obmedzovať rozsah pohybu. Ak problémy trvajú dlhšie ako 3 mesiace, potom ich už môžeme považovať za chronickú bolesť svalov.

 

Pokiaľ kvôli bolesti prestaneme nejakú skupinu svalov dlhšiu dobu používať, potom hrozí svalová atrofia, teda ich úbytok. Intenzívna bolesť môže tiež narušiť normálny spánkový cyklus, čo vedie k únave a ďalším zdravotným problémom

Kedy navštíviť lekára?

Aj keď mnoho prípadov svalovej bolesti môže byť účinne liečených doma, niektoré situácie vyžadujú odbornú lekársku starostlivosť. Ak si všimnete nasledujúce príznaky alebo stavy, mali by ste sa čo najskôr obrátiť na svojho lekára:

 

 

  • Extrémna bolesť: Ak je bolesť svalu vyložene neznesiteľná.
  • Dlhotrvajúca bolesť: Bolesť, ktorá trvá dlhšie ako týždeň, by už mala byť vyhodnotená lekárom.
  • Edém (opuch): Výrazné opuchy v oblasti postihnutého svalu môžu signalizovať závažnejšie zranenie.
  • Náhla slabosť svalov: Ak zaznamenáte náhlu slabosť alebo ochrnutie svalu.
  • Bolesť spojená s horúčkou: Tá môže znamenať infekciu alebo iný závažný stav, ktorý si vyžaduje lekársku pozornosť.

 

Záver

Bolesť svalov je veľmi častým javom, ktorý môže mať mnoho príčin. Správna diagnostika a liečba sú kľúčové na obnovu a prevenciu ďalších komplikácií. Ak si všimnete akékoľvek znepokojujúce príznaky alebo ak vaša bolesť svalov nezmizne po niekoľkých dňoch, mali by ste sa obrátiť na svojho lekára.

 

Tento článok je určený len na vzdelávacie účely a nenahrádza odbornú lekársku radu. Pre konkrétne odporúčania sa vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom.

 

Zdroje

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/pmc/ar­ticles/PMC2696­782/

https://my.cle­velandclinic.or­g/health/symptom­s/17669-muscle-pain

https://www.he­althline.com/he­alth/muscle-aches

https://www.ma­yoclinic.org/sym­ptoms/muscle-pain/basics/cau­ses/sym-20050866

https://www.me­dicalnewstoda­y.com/articles/322869

https://www.he­althdirect.gov­.au/muscle-aches-and-pains

https://www.ve­rywellhealth.com/mus­cle-pain-what-you-should-know-190093

 

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.