Bolesť ramena: príčiny, príznaky a liečba

Ak ste medzi tými, ktorí trpia bolesťou ramena, nie ste sami. Tento problém, či už sa jedná o mierne nepohodlie alebo o silnú bolesť, ktorá vám komplikuje každodenný život, je niečo, s čím sa stretáva mnoho ľudí. Ale čo vlastne spôsobuje bolesť ramena? Ramenný kĺb je kĺb s najväčším rozsahom pohybu v ľudskom tele, a preto má aj tak zložitú štruktúru. Poďme sa teda pozrieť, aký má táto nepríjemnosť najčastejšie pôvod aj kam s bolesťou ramena zájsť a ako si v menej vážnych prípadoch uľaviť aj doma bez pomoci lekára.

 

Obsah

 

 

Anatómia ramenného kĺbu

Ramenný kĺb prepája ramennú kosť s lopatkou a kľúčnou kosťou a je vybavený rotátorovou manžetou – skupinou svalov a šliach zaisťujúcich stabilitu. Kľúčovým prvkom je acromion, časť lopatky nad ramenným kĺbom, hrajúcu úlohu v impingement syndróme, kedy dochádza k útlaku mäkkých tkanív.  Ramenný kĺb je najpohyblivejší kĺb v tele.

Dôležité sú aj kĺbové puzdrá, väzy a kĺbová chrupavka, zaisťujúca plynulý pohyb. Akékoľvek poškodenie týchto štruktúr môže viesť k bolesti ramena. Porozumenie anatómii kĺbu je kľúčové pre identifikáciu príčin bolesti a dôležitosť prevencie a liečby.

 

Príčiny bolesti ramena

Aby ste porozumeli, prečo vás môže rameno bolieť, je dôležité si uvedomiť, že ramenný kĺb nie je len jednoduchý kĺb, ale komplexný systém, vďaka ktorému funguje celá horná končatina aj lopatka. Rôzne príčiny môžu viesť k bolesti, a tu sú niektoré z najčastejších:

 

  • Natiahnuté svaly: Preťaženie alebo nesprávna technika cvičenia môže viesť k natiahnutiu svalov okolo ramena. Jedná sa o najčastejšie príčiny bolesti v ramene. Pokiaľ sú natiahnuté svaly v oblasti bicepsu, budete pociťovať bolesť v prednej časti ramena. Naopak chrbtové svaly upínajúce sa na kĺb sa vyznačujú typicky ako bolesť ramena od lopatky.
  • Dysfunkcia chrbtice: Problémy s chrbticou môžu ovplyvniť nervy vedúce k ramenu a spôsobiť tak bolesť ramena od krčnej chrbtice alebo od chrbta vedúcej až do ruky. Typické je aj brnenie.
  • Srdcové choroby: Niekedy môže bolesť ramena signalizovať srdcový problém, najmä ak je sprevádzaná ďalšími symptómami. Je to kvôli tzv. Headovým zónam, čo sú zóny na pokožke s rovnakou inerváciou ako jednotlivé orgány. Preto sa infarkt myokardu prejavuje bolesťou v zdanlivo vzdialenom malíčku.
  • Behanie: Ak bežne s ramenom žiadne problémy nemáte, ale u intenzívneho behu alebo inej aktivity vás zrazu začne nepríjemne bolieť, je to najskôr spôsobené tým, že vaša bránica jednoducho nestíha. A jej Headova zóna ústi práve v oblasti ramenného kĺbu.
  • Problémy s rotátorovou manžetou: To je jedna z najčastejších príčin bolesti ramena, spôsobená poškodením svalov a šliach, ktoré stabilizujú ramenný kĺb. Ide totiž o relatívne malé svaly, na ktoré sa pri cvičení často zabúda. Zápalové ochorenie rotátorovej manžety sa nazýva tendinitída.
  • Úrazy: Zranenia spôsobené pádom alebo športovými aktivitami sú častým zdrojom bolesti. Najčastejšie sa jedná o vykĺbenie ramena. Identifikácia je samozrejme jednoduchá, pretože sa bolesť ramena objavuje hneď po páde alebo úraze. Ak je medzi bolesťou a športom oneskorenie (napríklad rameno rozbolí až ráno), jedná sa o natiahnutie alebo natiahnutie svalov v ramene.
  • Artritída a osteoporóza: Tieto poruchy štruktúr kostí môžu negatívne ovplyvniť stavbu ramenného kĺbu a spôsobiť bolesť. Nepríjemné pocity sa zhoršujú v zime alebo pri záťaži.
  • Burzitída: Bursy alebo tiažové vačky vyplnené tekutinou pomáhajú zmierňovať trenie kĺbov. Zápal týchto vačkov potom vzniká v dôsledku úderu, dlhodobého trenia či v dôsledku infekcie.

 

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka hovorí:

„Ramenný kĺb je najzložitejší a zároveň najpohyblivejší kĺb v tele. Bolesti vznikajú v dôsledku nesprávneho alebo dlhodobého preťažovania či úrazu. Medzi najčastejšie diagnózy patrí syndróm zmrznutého ramena, impingement syndróm a zápaly šliach. Pri problémoch s ramenom navštívte fyzioterapeuta alebo ortopéda.“

Symptómy a diagnostika

Bolesť ramena sa prejavuje rôznymi spôsobmi a jej presná diagnostika je kľúčová pre účinnú liečbu. Medzi bežné symptómy patrí ostrá bolesť pri určitých pohyboch, pocit stuhnutosti, obmedzený rozsah pohybu, alebo bolesť pri zdvíhaní predmetov.

Pre správnu diagnostiku je nutné vyhľadať lekársku pomoc. Lekár vykoná fyzické vyšetrenie, vypočuje si vaše príznaky a históriu bolesti a môže odporučiť ďalšie testy, ako sú röntgen, ultrazvuk, alebo magnetická rezonancia, aby zistil presnú príčinu bolesti.

 

Impingement syndróm

Impingement syndróm, teraz nazývaný ako subakromiálny bolestivý syndróm, je bežnou príčinou bolesti ramena, spôsobený útlakom mäkkých tkanív medzi hlavicou ramennej kosti a acromiónom lopatky. Tento stav môže nastať pri nadmernom používaní ramena, najmä pri opakovaných pohyboch nad hlavou.

Symptómy impingement syndrómu zahŕňajú bolesť pri zdvíhaní ruky, bolesť pri ležaní na postihnutej strane, a zníženú silu a rozsah pohybu. Spočiatku sa nepríjemné pocity objavujú len pri záťaži, neskôr sa môže pridať aj bolesť ramena v pokoji. Liečba sa obvykle zameriava na zmiernenie zápalu a bolesti, zlepšenie rozsahu pohybu a posilnenie svalov ramena.

 

Zamrznuté rameno

Zamrznuté rameno je presne to, čo z názvu vyplýva. Vyznačuje sa hlavne zhoršenou pohyblivosťou paže smerom od tela a dozadu (vonkajšia rotácia)  a vysokou bolestivosťou. V prvej fáze sa vyskytuje bolesť a zníženie rozsahu pohybu. V druhej fáze bolesť pomaly ustupuje, rovnako tak aj rozsah pohybu. Treťou fázou je potom konečne rozmŕzanie a obnovenie pohyblivosti.

 

Prevencia bolesti ramena

Prevencia je kľúčovým krokom pre udržanie zdravia ramenného kĺbu a minimalizáciu rizika bolesti. Zahŕňa pravidelné cvičenie, správnu techniku pri zdvíhaní ťažkých predmetov a vyhýbaní sa nadmernému zaťaženiu ramena. Cvičenie zamerané na posilnenie svalov ramena a zlepšenie flexibility môže pomôcť znížiť riziko zranenia. Rovnako je dôležité udržiavať celkovú fyzickú kondíciu a pravidelne sa preťahovať, najmä ak trávite veľa času v sedavej pozícii. Zdvihnite z času na čas obe paže nad hlavu a poriadne sa pretiahnite. Tie pohyby, ktoré človek nerobí, jeho telo čoskoro zabudne.

Pri športových aktivitách alebo v práci, ktorá vyžaduje opakované pohyby ramenom, je dôležité pravidelne odpočívať a používať správne techniky, aby sa predišlo zraneniam. V prípade akýchkoľvek príznakov bolesti alebo nepohodlia v ramene navštívte lekára alebo fyzioterapeuta.

 

Metódy liečby

Liečba bolesti ramena závisí od príčiny a závažnosti príznakov. Základom je návšteva ortopéda, ktorý určí ďalší priebeh liečby. Pre miernejšie prípady môže stačiť odpočinok, ľadovanie postihnutej oblasti a protizápalové lieky. V ťažších prípadoch môže byť potrebná fyzioterapia, ktorá často kľúčovou súčasťou liečby a zameriava sa na posilnenie svalov ramena, zlepšenie rozsahu pohybu a zníženie bolesti. Cieľom je obnoviť funkciu a predísť ďalším zraneniam. Ďalej sa využíva injekčná terapia. V extrémnych prípadoch, keď dôjde k vážnemu poškodeniu štruktúr v ramene, môže byť nutný chirurgický zákrok.

Medzi babské rady na bolesť ramena patria predovšetkým teplé obklady, čo môže pomôcť ako pri zápale, tak pri kĺbových problémoch. Skúsiť tiež môžete masáže, avšak radšej sa zverte do rúk odborníka, aby ste si prípadné natiahnuté mäkké tkanivá ešte viac nepoškodili.

 

Záver

Bolesť ramena je komplexný problém, ktorý môže výrazne ovplyvniť vaše každodenné činnosti a kvalitu života. Porozumenie príčinám, anatómii ramenného kĺbu, symptómoch a možnostiam liečby je kľúčové pre správnu starostlivosť a prevenciu.

Dôležité je venovať pozornosť signálom, ktoré vám vaše telo posiela, a pri prvých príznakoch bolesti neváhať vyhľadať lekársku pomoc. S vhodným prístupom a liečbou môžete dosiahnuť úľavu od bolesti a obnoviť plnú funkčnosť vášho ramena.

Nezabúdajte na pravidelné cvičenie, správnu techniku pri fyzickej aktivite a dostatočný odpočinok, čo sú základné kroky na udržanie zdravia vášho ramena. Pamätajte, že prevencia a včasná intervencia sú kľúčom k dlhodobému zdraviu a pohode.

 

Zdroje

https://www.me­dical.theclinic­s.com/article/S0025–7125(14)00031–5/fulltext

https://bonean­djoint.org.uk/ar­ticle/10.1302/0301–620X.94B1.27093

https://www.sci­encedirect.com/sci­ence/article/pi­i/S1356689X16000400?ca­sa_token=g4l1×a_6­OWYAAAAA:_oBSzw1×LWzglZw­ytqfgxa_Pdr0tq­DdR4f8nTwXxS3gfSkEb­CBGlj6lg-8L8BjP8mZtsH0ROC-Q

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.