Bolesť pozadia: príčiny a liečba

Či už je to kvôli nekonečným hodinám strávených pri počítači, nezvyčajnej fyzickej aktivite alebo nečakanému zdravotnému stavu, bolesť pozadia môže zasiahnuť kedykoľvek a veľmi nepríjemne. V tomto článku sa dozviete, prečo vaše pozadie bolí, aké sú najčastejšie príčiny a ako sa s touto bolesťou vysporiadať.

 

Obsah

  1. Príčiny bolesti pozadia
  2. Príznaky
  3. Diagnostika
  4. Liečba bolesti pozadia
  5. Prevencia
  6. Záver
  7. Zdroje
pilulka
pilulka

Príčiny bolesti pozadia

Bolesť pozadia má množstvo príčin, od preťaženia alebo natiahnutia svalov po komplexné zdravotné stavy. V tejto sekcii sa podrobne zameriame na rôzne faktory, ktoré môžu viesť k bolesti v tejto oblasti.

Svalové napätie

Jednou z častých príčin bolesti pozadia býva svalové napätie alebo zranenie svalov, ktoré tvoria zadok. To môže byť spôsobené nadmerným cvičením, nesprávnou technikou pri cvičení alebo náhlym pohybom, ktorý svaly preťaží.

Syndróm piriformis (hruškovitého svalu)

Tento syndróm zahŕňa podráždenie svalu piriformis a šliach, ktoré spájajú zadok s bedrovou chrbticou. Toto podráždenie spôsobí útlak nervu idúceho do dolnej končatiny. Častou príčinou je nadmerné cvičenie alebo opakovaný tlak na zadok, napríklad pri dlhom sedení s nohou cez nohu.

Ischiatická neuralgia

Ide o podráždenie alebo stlačenie sedacieho nervu následkom vyskočenej platničky, stlačenie v chrbtici alebo jeho zapálením.

Artritída

Niektoré formy artritídy, ako je osteoartritída alebo reumatoidná artritída, môžu postihnúť kĺby v oblasti chrbtice a pozadia, čo môže viesť k bolesti.

Bolesti panvy a bedrovej chrbtice

Niekedy môže bolesť pozadia byť odrazená bolesť oblasti z panvových kostí, bedier alebo bedrovej chrbtice.

Zranenie alebo pád

Náhle zranenie alebo pád môže viesť k modrinám alebo zraneniam v oblasti pozadia, čo spôsobuje bolesť.

Príznaky a prejavy

Bolesť pozadia sa prejavuje rôzne, v závislosti od príčiny. Tu popíšeme typické symptómy a spôsoby, akými sa bolesť môže prejaviť, aby ste mohli lepšie pochopiť, čo vaše telo signalizuje.

 

  • Bolesť v oblasti zadku: Hlavným príznakom je bolesť lokalizovaná v jednej alebo oboch zadku. Bolesť môže byť ostrá, tupá, pálivá alebo pulzujúca.
  • Bolesť v nohe: Niekedy môže bolesť z pozadia vyžarovať dole do nohy, následkom čoho môže dochádzať aj k bolesti nohy, najmä v oblasti stehien alebo lýtok.
  • K bolesti pozadia dochádza pri sedení: Mnoho jedincov zaznamenáva zhoršenie bolesti pri dlhom sedení alebo keď zo sedu vstávajú.
  • Obmedzená pohyblivosť: Niektorí ľudia môžu pociťovať obmedzenia pri otáčaní sa, ohýbaní alebo chôdzi.
  • Kŕče svalov: Môže dochádzať k svalovým kŕčom v oblasti zadku a nôh.
  • Tuhosť a nepohodlie: Pacienti často opisujú pocit tuhosti alebo nepohodlia v oblasti zadku, ktorý môže byť trvalý alebo sa zhoršovať pri určitých aktivitách.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka hovorí:

„Bolesť pozadia je symptóm, ktorý môže nastať po cvičení, či páde s následným hematómom. Pri liečbe stačí dostatočná regenerácia, odpočinok, popr. voľnopredajné krémy alebo lieky na bolesti. Avšak bolesť môže znamenať aj závažnejší problém ako je syndróm piriformis, zápal sedacieho nervu alebo artritídu. V takom prípade navštívte lekára alebo fyzioterapeuta."

Diagnostika

Určenie presnej príčiny bolesti pozadia je kľúčové pre účinnú liečbu. Lekár najskôr začne anamnézou, kde sa bude zaujímať o vaše aktuálne aj doterajšie problémy, následne vykoná niekoľko testov na skrátené a oslabené svaly.

 

Pokiaľ je to potrebné, potom sa pre zobrazenie stavu medzistavcových platničiek a oblasti panvy používa röntgen, magnetická rezonancia alebo CT.

 

Liečba bolesti pozadia

Liečba bolesti pozadia závisí od diagnózy. Rozhodne je najlepšie riešiť príčinu, nie len symptómy. V ľahkých prípadoch môže stačiť obyčajný odpočinok. Krátkodobo je možné užívať lieky proti bolesti, majte ale na pamäti, že to len odďaľuje čas, kedy s bolesťou pozadia naozaj budete musieť niečo robiť. Pokiaľ vás pozadie bolí niekoľko dní (alebo dokonca týždňov), rozhodne neotáľajte s návštevou lekára. Čím skôr to urobíte, tým skôr budete mať po starostiach.

 

V prípade ťažkostí spôsobených svalmi, chrbticou alebo oblasťou panvy a bedier je vhodné navštíviť fyzioterapeuta. U nervových porúch ako je ischiatická neuralgia vám zase pomôžu na neurológii.

 

Prevencia

Základnou prevenciou bolesti pozadia je správna ergonómia (správne nastavenie pracovného miesta, výšky stoličky, stola, počítača, a pod.) a pravidelný pohyb. Zadok sa totiž neskladá iba z jedného veľkého svalu. Tým najväčším je gluteus maximus, ale jeho menší bratríčkovia gluteus medius a minimus bývajú často zanedbávaní (napríklad pri syndróme piriformis) a je potrebné ich posilňovať. Slúži pritom hlavne na stabilizáciu bedrového kĺbu a tým ovplyvňujú aj prípadné bolesti bedrových kĺbov a chrbta.

Záver

Bolesť pozadia je komplexný problém, ktorý má široký rozsah príčin a ovplyvňuje mnoho aspektov vášho života. Dôležitými krokmi na úľavu od bolesti sú pochopenie príčin, efektívna diagnostika a prispôsobenie liečby vašim špecifickým potrebám. Rozhodne nezabúdajte na význam prevencie a pravidelného cvičenia na udržanie sily a flexibility sedacích svalov. Pokiaľ bolesť pretrváva alebo sa zhoršuje, je dôležité vyhľadať odbornú lekársku pomoc.

 

Tento článok je určený len na vzdelávacie účely a nenahrádza odbornú lekársku radu. Pre konkrétne odporúčania sa vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom.

 

Zdroje

https://www.re­searchgate.net/pro­file/Andre-Van-Zundert-2/publication/253335936­_Brief_review_Pi­riformis_syndro­me_Etiology_di­agnosis_and_ma­nagement/links/55ff74d00­8aec948c4f9b2b­3/Brief-review-Piriformis-syndrome-Etiology-diagnosis-and-management.pdf

https://bmcmus­culoskeletdisor­d.biomedcentral­.com/articles/10­.1186/s12891–018–2147-y

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/pmc/ar­ticles/PMC2250­572/

https://www.sci­encedirect.com/sci­ence/article/pi­i/S0966636216306890

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.