Ako oddialiť alebo vyvolať menštruáciu

Niekedy je menštruačný cyklus nepravidelný, niekedy krátky, inokedy zase príliš dlhý či intenzívny. Ak máte nepravidelný cyklus, čakáte na príchod krvácania ako na sväté zjavenie. V iných prípadoch však môže byť vaše prianie opačné – menštruáciu oddialiť. Nastávajú totiž situácie, v ktorých nie je ľahké dodržiavať adekvátnu hygienu alebo v ktorých sa nemôžete zvíjať v menštruačných bolestiach.

pilulka

Základné poznatky o menštruačnom cykle

Menštruačný cyklus je sled hormonálne riadených pravidelne sa opakujúcich zmien. Je prejavom správneho fungovania ženského tela a sprevádza dievča a ženu po celý plodný vek. Priemerná dĺžka fyziologického menštruačného cyklu je 28 dní s 3 – 5-dňovou odchýlkou. Dĺžku cyklu však môžu ovplyvniť vnútorné aj vonkajšie vplyvy, ako je choroba, stres, cestovanie, lieky alebo zmeny klímy.

 

Dva hlavné hormóny hýbajúce so ženským cyklom:

  • Estrogén: zari­aďuje rast sliznice maternice, stúpa až do ovulácie.
  • Progesterón: pri­pravuje maternicu na tehotenstvo, stúpa od fázy ovulácie.

 

Menštruačný cyklus pozostáva zo štyroch fáz:

1

Prvá je tá najznámejšia – menštruačná fáza (menštruačné krvácanie). V tej sa uvoľňuje neoplodnené vajíčko z vaječníkov, sprevádzajú ju často nepríjemné bolesti kvôli kontrakciám svalstva maternice a celkový útlm spôsobený nízkou hladinou hormónov.

2

Po týždni nastáva folikulárna fáza, dozrievanie folikulu a príprava na prípadné oplodnenie vajíčka.

3

Približne v polovici cyklu prichádza ovulácia, pri ktorej je folikul plne dozretý a pripravený na oplodnenie. To je ten správny čas na počatie potomka.

4

Hladina progesterónu rastie, keď sa ale spermie k vajíčku nedostane, hladina hormónu zase klesá. Folikul, ktorý sa premenil na žlté teliesko pri neoplodnení zaniká, znižuje sa produkcia hormónov. Tým sú spôsobené výkyvy nálad, úbytok energie, citlivosť pŕs a podbrušku, apod. Táto nepríjemná luteálna fáza býva spájaná práve s PMS (predmenštruačným syndrómom), málokto ale vie, že sa v nej deje aj niečo pozitívne – žena je kreatívna a má zaujímavé nápady .

Na pravidelnosť menštruácie má vplyv niekoľko vecí, od antikoncepcie, užívania niektorých liekov, stres, životný štýl (nepravidelný spánok) alebo ochorenie štítnej žľazy.

Pilulka odborník PharmDr. Jana Krejcarová hovorí:

„Prvá menštruácia je veľmi dôležitý okamih v ženskom živote, dievča sa stáva ženou, ktorá už môže otehotnieť a založiť tak vlastnú rodinu. V dnešnej dobe je rozsah dospievania medzi vekom 10–15 rokov, čo je na tej nižšej hranici výrazne skôr ako za čias minulých. 

 

Pravidelný menštruačný cyklus patrí k zdravému fungovaniu tela ženy a všetky zásahy do hormonálneho systému so sebou prinášajú vedľajšie účinky, ktoré môžu byť pre citlivé ženy nepríjemné. Väčšina žien sa však za svoj život posunutiu svojho cyklu nevyhne. Jedným z príkladov je naplánovaná dovolenka pri vode, ktorú už nemožno presunúť a preto ženy túžia po oddialení „svojich dní“. Zo zdravotníckeho hľadiska je v tomto prípade posunutie lepšou voľbou ako zvýšené riziko infekčných komplikácií."

Metódy na oddialenie menštruácie

Ešte než sa o oddialenie menštruácie pokúsite, rozmyslite si, či vám to za to skutočne stojí. Zásah do prirodzeného hormonálneho systému vždy môže prinášať vedľajšie účinky, ktoré ovplyvňujú vašu náladu, energiu, spánok aj myslenie. A to nie je úplne málo. Navyše nemáte zaručené, že budúci cyklus už bude zase v obvyklom čase, nebude nijako posunutý alebo pozmenený.

 

Oddialenie menštruácie je možné dosiahnuť pomocou hormonálnych liekov v rôznych podobách: tabletky, injekcie, náplasti. Pokiaľ užívate hormonálnu antikoncepciu a chcete sa krvácaniu vyhnúť, v týždeň nepravej menštruácie prášky či náplasti nevynecháte (alebo nebudete brať placebo prášky) a budete rovno pokračovať. Pri trifázickej hormonálnej antikoncepcii (tablety majú v priebehu cyklu rozdielne množstvo hormónov) je lepšie sa poradiť s gynekológom. Všetky tieto riešenia, však nie sú trvalé, jedná sa o pomerne veľký zásah do fungovania vášho tela.

Pokiaľ by ste sa radšej vydali prírodnejšou cestou, existuje pár tipov, ktoré však môžu a nemusia fungovať. Medzi babské rady na oddialenie menštruácie patrí najmä suplementácia vitamínu C (konzumácia šťavy z vylisovaných citrónov), pitie väčšieho množstva tekutín a konzumácia ovocia a zeleniny plnej vody, ako je napríklad melón a šalátová uhorka.

Metódy na vyvolanie menštruácie

Keď trpíte nepravidelnou menštruáciou, môžete byť často v obavách z tehotenstva alebo niektorej z chorôb pohlavných orgánov. Prajete si, aby ste už menštruáciu dostali a mohli si oddýchnuť. Spoľahlivou, ale o to menej prirodzenou cestou je hormonálna liečba. Tá sa využíva hlavne u žien, ktoré menštruáciu nemajú, hoci sú v produktívnom ve­ku.

 

Existujú aj alternatívne prístupy a babské rady, ako menštruáciu vyvolať. Uvarte si korenené jedlo, či už naslano s čili alebo nasladko so škoricou. Niektoré zdroje uvádzajú aj pitie červeného vína, ale pre jeho menštruáciu vyvolávacie účinky by bolo treba ho piť pravidelne a viac, než je zdravé. Čo však rozhodne urobiť môžete, je dopriať si teplý kúpeľ alebo navštíviť saunu. Vďaka zvýšenému prietoku krvi totiž dôjde aj k prekrveniu maternice. K ďalším vedecky nepodloženým možnostiam patrí zvýšenie fyzickej aktivity, sexuálnej aktivity, prípadne použitie byliniek (alchemilka s repíkom).

 

Pokiaľ sa menštruácia oneskorí o pár dní nie je potrebné ihneď panikáriť, avšak dlhodobo sa nesnažte riešiť problémy samy, je dôležité byť pod lekárskym dozorom, aby sa vylúčili gynekologické ochorenia a vybrala sa liečba vám ušitá na mieru.

Vplyv životného štýlu a výživy

Správne fungovanie menštruácie výrazne ovplyvňuje strava. Z čisto biologického pohľadu: Ak žena nemá dostatok energie na každodenné fungovanie, potom rozhodne nebude mať dosť energie na produkciu vajíčok a teda aj potenciálnych potomkov.

 

Dôležitá je preto pravidelná a vyvážená strava s dostatkom makroživín (bielkoviny, sacharidy atď.) aj mikroživín (vitamíny, minerály, stopové prvky). O tom, ako vyberať potraviny hovorila v našom podcaste Životosprávy, klinická dietologička Tereza Vágnerová.

Okrem zdravej stravy podporíte svoj cyklus pravidelným pohybom a odmenou vám bude zmiernenie PMS a bolestí zo začiatku menštruácie. Na druhú stranu je ale dôležité zaradiť aj odpočinok, príliš veľká fyzická záťaž je jedným z dôvodov vynechávania alebo nepravidelnosti menštruácie.

Ďalším faktorom vynechávania alebo nepravidelného menštruačného cyklu je stres. Ľudské telá si s krátkodobým stresom vedia skvele a účinne poradiť – to sa naučili už v praveku, kedy im išlo veľmi často o prežitie. Dlhodobý chronický stres je ale niečo iné. O tom, ako zvládať stres, hovorili v našom podcaste biologička Viktória Véle a kouč Václav Lavička.

 

Menštruáciu ovplyvňujú aj niektoré lieky ako Ascorutin (liek, ktorý stabilizuje najužšie krvné cievy).

 

Pokiaľ túžite po pravidelnom cykle, nedávne štúdie došli k záveru, že vám pomôže suplementácia vitamínu D. Nielen čo sa týka pravidelnosti, ale aj zmiernenie bolestí.

Viete, že?

…z vedeckej metaanalýzy z roku 2022 vyplýva, že s problémom vynechávania alebo úplnej absencie menštruácie zápasí až 61 % moderných gymnastiek. Z ostatných športov je to beh na stredné vzdialenosti, cyklistika alebo triatlon.

Možné zdravotné komplikácie

Každý zásah do menštruačného cyklu je vlastne taký boj proti prírode. Čím častejšie sa budete snažiť jeho priebeh umelo ovplyvňovať, tým viac budú vaše hormóny zmätené a vy zbytočne rozhodená.

 

Zdravá žena sa rovná zdravý cyklus. Keď máte pocit, že pre vaše telo robíte maximum, ale na menštruácii sa to neprejavuje, určite je namieste navštíviť gynekológa.

 

Ak sa u vás objavia akékoľvek neobvyklé komplikácie, ako je nepravidel­nosť, silná menštruácia, príliš dlhá menštruácia alebo jej vynechanie, vyhľadajte pomoc lekára. Okrem toho sa hormonálna nerovnováha môže podpísať aj na psychike a ovplyvniť tak váš každodenný život.

Záver

V niektorých situáciách si budete priať so svojím menštruačným cyklom trochu hýbať. Rozhodne to nie je niečo, čo by ste mali praktizovať pravidelne, ale keď na to máte vážne dôvody, existuje niekoľko možností, ako menštruáciu vyvolať alebo oddialiť, a to od hormonálnej liečby po pitie väčšieho množstva tekutín, konzumáciu koreneného jedla alebo suplementáciu vitamínu C. Každá žena je jedinečná, preto vaše ciele konzultujte s gynekológom, ktorý vám vyberie riešenie priamo na mieru.

 

Tento článok je určený len na vzdelávacie účely a nenahrádza odbornú lekársku radu. Pre konkrétne odporúčania sa vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom.

Zdroje

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/pmc/ar­ticles/PMC9658­102/

https://www.sci­encedirect.com/sci­ence/article/pi­i/S0010782400001827

https://nyaspub­s.onlinelibra­ry.wiley.com/do­i/full/10.1111/j­.1749–6632.2011.05953.x

https://www.sci­encedirect.com/sci­ence/article/pi­i/S0378432010004148

https://www.pe­diatriepropra­xi.cz/pdfs/ped­/2015/03/14.pdf

https://www.nzip­.cz/clanek/158-menstruacni-cyklus

Autor článku

PharmDr. Jana Krejcarová

Už na gymnáziu som mala v obľube biologické a chemické predmety, takže rozhodnutie pre farmaceutický odbor bolo jednoduché. Po absolvovaní Farmaceutickej fakulty Karlovej Univerzity som zapadla medzi rady lekárníc a lekárnikov s odhodlaním pomáhať ľuďom. Práca lekárnice je každodenným motorom na hľadanie nových informácií, sledovanie vývoja zdravotníckeho odvetvia. Vo voľnom čase sa rada venujem muzike a aktívne relaxujem v prírode.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.