Zápcha: príznaky, príčina a liečba

Zápcha je definovaná ako veľmi tuhá stolica, ktorá spôsobuje svojou konzistenciou problémy pri vyprázdňovaní. Tiež je jedná o stav, kedy je stolica napriek potrebe vylučovaná menej často ako obvykle. Hoci je zápcha veľmi bežná zdravotná komplikácia, s ktorou sa počas života každý s veľkou pravdepodobnosťou stretneme, pri vážnejšom priebehu môže zanechať nepríjemné následky alebo signalizovať vážnejšie ochorenie. Poďte sa pozrieť, ako zápche predchádzať, čo na ňu pomáha a kedy už je lepšie vyhľadať lekársku pomoc.

pilulka

Príčiny zápchy

Zápcha môže vzniknúť z mnohých príčin a niekedy tiež býva kombináciou viacerých faktorov. Medzi najčastejšie patria:

 

  • Nedostatok vlákniny v strave dokáže spôsobiť zvýšenú tuhosť stolice a spomalenie tráviacich procesov. Dochádza k nemu pri vynechávaní zeleniny, ovocia, celozrnných potravín a ďalšej stravy s obsahom vlákniny.
  • Nedostatok tekutín môže spôsobiť, že sa stolica stane tvrdšou a tým pádom aj ťažšie priechodné črevy. Pitie dostatočného množstva vody je dôležité pre správnu funkciu čriev.
  • Nedostatok fyzickej aktivity a sedavý životný štýl spomaľujú pohyby čriev a tým prispievajú k vzniku zápchy aj iných črevných ťažkostí. Hrozí aj u dlhodobo ležiacich pacientov, u malých detí či seniorov.
  • Ignorovanie potreby si dôjsť na záchod a dlhodobé odkladanie vedie k narušeniu prirodzeného rytmu vyprázdňovania a môže spôsobiť zápchu.
  • Medikamenty a lieky prispievajúce k zápche sú napríklad opioidy, antidepresíva, prostriedky proti bolesti a diuretiká alebo niektoré lieky na vysoký tlak.
  • Zmeny v životnom štýle a stres dokážu ovplyvniť mnoho pochodov v tele, tie črevné nevynímajúc.
  • Hormonálne zmeny počas tehotenstva a menštruačného cyklu môžu taktiež spôsobiť zápchu, v prípade menštruácie aj pravidelne.
  • Vekom sa stáva zápcha bežnejšou, pretože postupom času dochádza k zmenám v tráviacom trakte.
  • Choroby s súvisiacimi s výskytom zápchy sú napríklad rakovina hrubého čreva, črevné zápaly, syndróm dráždivého čreva, Crohnova choroba, nedostatočná funkcia štítnej žľazy, cukrovka a podobne. Nie vždy však zápcha signalizuje vážne ochorenie. Častejšie sú vyššie spomenuté príčiny.

Symptómy a diagnostika

Frekvencia vyprázdňovania je u každého iná, avšak všeobecne možno za zápchu považovať výraznú odchýlku od bežného režimu; v priemere približne 2 až 3 krát za týždeň alebo aj menej. Zápcha tiež máva podobu pravidelného však náhle obtiažneho vyprázdňovania aj napriek silnej potrebe si dôjsť na veľkú.  Plyny môžu odchádzať vo väčšej miere alebo naopak vôbec. V niektorých prípadoch zápchu sprevádzajú ďalšie súvisiace nepríjemné stavy, ako je pocit preplnenia, bolesť brucha, nadúvanie, únava, nevoľnosť či nechutenstvo. Tie ale rozhodne nie sú podmienkou av niektorých prípadoch úplne chýbajú.

Celkovo môžeme zápchu rozdeliť na akútnu formu, ktorá má náhly nástup, a chronickú zápchu, ktorá má dlhotrvajúci charakter v podobe pravidelných problémov pri vyprázdňovaní. Akútnu formu spôsobujú spravidla bežné stravovacie chyby, nedostatok vody alebo pohybu, stres a iné bežné príčiny. Na vine ale môže byť aj náhla brušná príhoda, ktorá spôsobí nepriechodnosť čriev. Za chronickou formou najčastejšie stojí syndróm dráždivého čreva, utlmenie defekačného reflexu (napr. v dôsledku malého objemu stolice, nedostatku vlákniny, vody či pohybu alebo pri potláčaní potreby vyprázdňovania) alebo vrodené problémy – tie sa objavujú spravidla od detstva a môžu trápiť viacerých členov rodiny; v takom prípade hovoríme o konštitučnej zápche. V niektorých prípadoch môže za chronickými problémami stáť aj vážne ochorenie ako napríklad nádory na črevách.

Ak trpíte chronickou zápchou, rozhodne je dobré navštíviť lekára, ktorý vám pomôže stanoviť príčinu. Ak vás trápia opakovane tieto problémy viac ako 14 dní, neváhajte vyhľadať pomoc. U silnej akútnej formy sa obráťte na lekára najmä vtedy, ak sa nachádza v stolici krv, ak vám zápcha spôsobuje veľmi silné bolesti brucha alebo ju sprevádza horúčka a iné príznaky. Aj v prípade, že nezaberie preháňadlo alebo keď sa zápcha začne striedať s hnačkami.

Pilulka odborník PharmDr. Pavel Horký, Ph.D. hovorí:

„Zápcha je bežná vo všetkých vekových kategóriách. Často sa jedná o diétnu chybu, nedostatočný pitný režim, nežiaduci účinok niektorých liečiv alebo doplnkov stravy. O závažnosti zápchy rozhoduje predovšetkým dĺžka trvania, sprievodné príznaky (prítomnosť subfebrílie, horúčky alebo teploty, bolesť v brušnej oblasti, prítomnosť občasnej hnačky).

 

Na liečbu najmä miernych foriem zápchy pomáhajú režimové opatrenia (zvýšenie príjmu tekutiny, zaradenie vlákniny do stravy) a je tiež dostupné veľké množstvo šetrných laxatív (liečiv na liečbu zápchy). Či laxatíva zaberajú závisí od toho, či ich pacient správne užíva (správna dávka, intervaly medzi dávkami + dostatočný príjem tekutín) a či ide len o miernu formu zápchy alebo či je nutná konzultácia s lekárom, ktorý rozhodne o ďalšom postupe.“

Diagnostické metódy a testy

Obvodný lekár sa najprv bude pýtať na základnú anamnézu (životospráva, užívanie liečiv, ďalšie ochorenia), než stanoví vhodnú liečbu. Tiež bude chcieť vedieť početnosť vyprázdňovania a dĺžku trvania ťažkostí. Nehanbite sa o svojich problémoch hovoriť.

Ďalším postupom, pokiaľ si lekár nie je z popisu ťažkostí istý, je odber krvi pre laboratórne vyšetrenie. Absolvovať tiež môžete test okultného krvácania do stolice, ktorý má za úlohu vylúčiť okom neviditeľné stopy krvi. V tomto prípade si odber vzorky stolice vykonávate v pokoji domova sami. Stolica nesmie prísť do kontaktu s vodou. Skúmavku so vzorkou potom odnesiete späť k lekárovi. Výsledok je známy obvykle ihneď alebo za veľmi krátku dobu. Ak test krv v stolici odhalí, nasleduje odoslanie pacienta na endoskopické vyšetrenie hrubého čreva – kolonoskopiu, pri ktorej sa zavádza do konečníka pozorovací prístroj, alebo na irigoskopiu, pri ktorej sa pomocou kontrastnej látky zafarbí povrch čreva a následne sa vykoná röntgenová snímka. Tieto zobrazovacie metódy odhalia príčinu. Krv v stolici môže signalizovať napríklad hemoroidy, ale aj črevný nádor.

Liečba a prevencia

Základná liečba zápchy je zmena nevhodných stravovacích návykov – najmä zvýšenie príjmu vlákniny, ktorá nielenže pomáha črevným pohybom, ale navyše reguluje vstrebávanie cukrov aj tukov a pôsobí ako prebiotikum pre črevnú mikroflóru. Zásadný je tiež dostatočný príjem tekutín. Nedodržiavanie pitného režimu má negatívny vplyv nielen na stolicu, ale na celý organizmus – môže sa prejaviť únavou, horším stavom pokožky, bolesťou hlavy, popraskanými a suchými perami, nepríjemným dychom až vážnou dehydratáciou. Proti hnačke tiež pomôže zavedenie pohybových aktivít. Tieto postupy sa môžu vyriešiť aj akútne, avšak spravidla bývajú skôr dobrou prevenciou, ako črevným problémom predchádzať.

V niektorých miernejších prípadoch sa zápcha zaobíde bez liečby a pri zavedení správnej životosprávy sa už neopakuje. Pri nemožnosti vyprázdnenia pomôžu preháňadlá, ktoré slúžia ako okamžitá pomoc od zápchy. Tieto prípravky môžu byť vo forme tabliet, kvapiek, sirupov a čapíkov. Pre najrýchlejší nástup sa používajú čapíky.

Pre bezproblémové vyprázdňovanie je dôležitá črevná mikroflóra. Od­porúča sa užívať probiotiká a prebiotiká. Medzi vhodné potraviny patria tie s vysokým obsahom vlákniny (ovocie, zelenina, celozrnné pečivo, hnedá ryža, strukoviny) alebo s obsahom probiotík (jogurty, kyslé mliečne výrobky, nakladaná zelenina). Medzi ďalšie babské rady proti zápche sa radí sušené ovocie (marhule, slivky) alebo oleje ako je olivový alebo ľanový.

Možné komplikácie

Zápcha môže kvôli nadmernému tlačeniu spôsobiť hemoroidy, čo sú poškodené cievy v konečníku. V horšom prípade a pri poranení sliznice potom hovoríme o takzvaných análnych trhlinách. Mechanické poškodenie sa prejavuje najmä bolestivosťou a krvácaním.

V niektorých prípadoch môže zápcha viesť k tvorbe veľkého a tvrdého balíka stolice, ktorý je ťažké alebo nemožné vytlačiť. Tento problém sa nazýva fekálna impakcia. V závažných prípadoch vyžaduje dokonca lekársky zákrok.

Tlak tvrdej stolice ďalej zvyšuje riziko vzniku divertikulárnych výstupkov, čo sú vačky alebo výchlipky steny čriev. U osôb, ktoré trpia opakujúcimi sa epizódami zápchy, sa tiež môže vyvinúť syndróm dráždivého čreva.

 

Kedy už je zápcha nebezpečná?

Chronická zápcha je vždy varovným signálom. Pri akútnej forme zápchy si všímajte predovšetkým pridružené príznaky, ako sú bolesti, zvýšená teplota, krv v stolici, nevoľnosť a ďalšie. Tie môžu značiť vážnejšie problémy, najmä ak neustávajú.

Špeciálne skupiny a zápcha

Zápcha sa môže pravidelne objavovať u ľudí s rôznymi chronickými ťažkosťami tráviaceho ústrojenstva či hormonálneho alebo neurologického charakteru (viď príčiny zápchy). V niektorých prípadoch je ale typická aj pre určité životné etapy.

 

Zápcha u detí

Novorodenci a najmä dojčatá trpia na zápchu aj na ťažšie uvoľňovanie črevných plynov viac ako dospelí. Ak nevedia ešte chodiť, nie sú črevá stimulované pohybom, ktorý je veľkým pomocníkom. Zápcha sa u detí tiež objavuje pri konzumovaní nových potravín alebo môže byť v mnohých prípadoch dôsledkom stresu alebo nedostatočným osídlením čreva črevným mikrobiómom.

 

Malé deti nemusia mať vôľu tlačiť cez odpor tuhej stolice a nedokážu si sami strážiť frekvenciu vyprázdňovania. Najmenší z nich tiež nedokážu popísať, čo ich trápi. Starosť s pozorným sledovaním vyprázdňovacích pochodov je preto na rodičoch. Pokiaľ dieťa trápi zápcha dlhšiu dobu, vyhľadajte pomoc lekára, ktorý vám predpíše vhodné lieky.

 

Zápcha u seniorov

Zápcha trápi približne tretinu ľudí v staršom veku. Pokiaľ dôjde v dôsledku obmedzenia pohybových schopností vekom k zníženiu fyzickej aktivity, bývajú črevné pochody rovnako ako u malých detí ťažšie kvôli chýbajúcej stimulácii chôdzou. Ďalej je na vine prirodzené opotrebovanie tráviaceho ústrojenstva a užívanie určitých liekov. Svoj podiel tiež môže niesť často nevhodná strava alebo nedostatočný pitný režim.

 

Tehotné ženy

Zápcha v tehotenstve postihuje až polovicu žien. Hormóny, ktoré majú za úlohu upokojovať steny a svalstvo maternice, pôsobia totiž aj na črevá. Telo tiež vstrebáva viac vody a tým pádom ju stolicou vylučuje menšie množstvo. Rastúce bábätko navyše utláča vylučovací systém. Prevenciou a liečbou sú preto vhodné potraviny, dostatočný príjem vody a v rámci možností primeraný pohyb. Pokiaľ si tehotná žena pomáha podpornými prostriedkami, je dôležité dbať na vhodnosť ich použitia v tehotenstve.

 

Záver

Zápcha je nepríjemná zdravotná komplikácia, ktorá sa môže vyskytnúť u kohokoľvek. Typická je u najmenších detí, starších osôb alebo v tehotenstve. Režimové opatrenia (úprava jedálnička, zvýšenie príjmu vody, dostatok pohybu, zvýšenie obsahu vlákniny v potrave a užívanie probiotík) spravidla zápchu vyriešia. Pokiaľ nie a ak sa vyskytujú ďalšie varovné príznaky, je na mieste navštíviť lekára.

 

Článok je len informatívneho charakteru a nenahrádza konzultáciu s odborníkom. V prípade zdravotných problémov sa vždy obráťte na lekára.

 

 

CITÁCIA:

MARTÍNEK, Jan, et al. Zácpa–častý problém. Farmacie pro praxi, 2010, 6.1: 15–21.

HLOUŠKOVÁ, MUDr Eliška, et al. Zácpa–problém pro rodiče, děti i lékaře. Pediatrie pro praxi, 2014, 15.5: 270–273.

Autor článku

PharmDr. Pavel Horký, Ph.D.

Po dokončení magisterského a následne doktorandského študijného programu na Farmaceutickej fakulte Univerzity Karlovej som pokračoval ďalej ako odborný asistent na Katedre sociálnej a klinickej farmácie. Tu som sa venoval výučbe študentov, publikovaniu odborných článkov a organizovaniu vedeckých konferencií. V súčasnosti pracujem vo verejnej lekárni, kde ma teší najmä dostatočný priestor na komunikáciu s pacientmi. Mimo pracovného času trávim voľný čas s rodinou, športom a maľovaním. Rád využijem svoje znalosti aj na zodpovedanie vašich otázok.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.