Zápal dutín: príznaky, liečba a prevencia

Zápal dutín, čiže sinusitída, je zápal prínosových dutín. Tie sa nachádzajú za lícami a obočím. Ide o bežné ochorenie znepríjemňujúce vaše fungovanie, s vhodnou liečbou však neprináša žiadne dlhotrvajúce problémy. Akútnej formy, ktorá je väčšinou pokračovaním infekcie dýchacích ciest, sa zbavíte do troch týždňov. Pokiaľ ochorenie pretrváva, je niečo zle a nie je od veci to začať ihneď riešiť. Čo sa však vo vašom tele vlastne deje a ako môžete chorobe predchádzať?

pilulka

Príznaky zápalu dutín

Pre nahromadený hlien zvyšujúci tlak spôsobujú upchaté dutiny bolesť hlavy. Zápal dutín a bolesť hlavy k sebe, bohužiaľ, neodmysliteľne patria a ide o príznak, ktorý je spoločný pre všetkých nakazených. Rovnako sa môže vyskytnúť aj bolesť čeľustí, líc a zubov vzhľadom na umiestnenie dutín a ich opuch.

Bolesť hlavy pri zápale dutín sa zhoršuje pri prudkých pohyboch alebo napríklad pri kašli. Najhoršie stavy pocítite ráno, počas dňa sa váš stav zlepší. Bezpochyby sú nádcha a upchaté dutiny príznaky sinusitídy.

 

Vplyvom nádchy dochádza k strate alebo poruche čuchu a chuti, po odznení najsilnejších príznakov sa však oboje vráti. Dosť pravdepodobne tiež pocítite zvýšenú citlivosť na dotyk v oblasti dutín.

 

Pri výskyte akéhokoľvek zápalu je jedným z príznakov aj zvýšená telesná teplota, pri ktorej telo neúprosne bojuje s ochorením. Inak to nie je ani v tomto prípade.

 

Zaujíma vás, ako lekár odhalí sinusitídu? Najprv podľa bolestivosti dotyku v oblasti dutín, diagnózu podporí alebo vyvráti röntgenové vyšetrenie. Podrobnejšiu snímku poskytne výpočtová tomografia (známa ako CT).

 

Má chronický zápal dutín príznaky rovnaké ako ten akútny? Áno, príčiny však môžu byť iné. Prevažne ide o prípady s anatomickými odchýlkami v oblasti nosa a dutín, ďalej potom neliečený akútny zápal dutín.

priznaky-bolesti, ryma

Príčiny zápalu dutín

Sinusitída je spôsobená prevažne vírusmi, prípadne aj baktériami. Všeobecne platí, že vírusovej infekcie sa zbavíte rýchlejšie, zato s baktériami to bude beh na dlhšiu trať.

Častými príčinami okrem nákazy bývajú rôzne alergie, úrazy, anatomické odchýlky alebo zápal zubného lôžka, ktorý sa presunie aj do dutín.

 

Čo sa vlastne deje pri zápale dutín pod povrchom?

 

  • Vo vývodoch do nosovej dutiny sa vytvorí prekážka (opuch sliznice pri alergii alebo nádche).
  • Hlieny sa hromadia, je to ideálne miesto na množenie baktérií.
  • Dráždené bunky tvoria viac hlienu, ktorý nemôže von.
  • Pre zvýšený tlak v tejto oblasti spôsobuje zápal dutín bolesť hlavy.

Nákazlivosť zápalu dutín

Akú má zápal dutín nákazlivosť? Prenos ochorenia je buď priamy, alebo pomocou kvapôčok. Je teda infekčný a nebezpečný hlavne pre ľudí so zníženou imunitou alebo ľudí, ktorí nedodržiavajú základné hygienické návyky. Nákazliví môžete byť približne dva týždne a vírus odovzdať aj pred prejavom prvých príznakov.

Liečba zápalu dutín

Nemusíte sa ničoho báť, pretože liečba zápalu dutín spočíva v nasledujúcich bodoch a pri ich dodržiavaní budete čoskoro zase ako rybyčky.

 

  • Základom v liečbe je pokojový režim, pri ktorom má telo dostatok spánku a energie bojovať so zápalom. Liečba zápalu dutín, ktorý je bakteriálneho pôvodu, je zahájená predpísaním antibiotík, ktoré je nutné dobrať až do konca, aby bol výsledok zaručený. Zároveň je možné používať kvapky alebo sprej do nosa na uvoľnenie dutín a upokojenie sliznice.
  • Čo proti zápalu dutín zaberá, to záleží od jeho pôvodu a rozsahu ochorenia. Liečba zápalu dutín bez antibiotík je vhodná pri ochorení spôsobenom vírusovou infekciou.
  • Pri upchatých dutinách spočíva liečba v odstránení nahromadeného hlienu a uvoľnení priechodu. Vo vážnejších prípadoch situáciu vyrieši až punkcia (odobratie hlienu injekčnou ihlou) alebo chirurgický zákrok.
  • Platia všeobecné princípy podporujúce imunitu ako dodanie vitamínu C, zinku a selénu (buď v potravinách, alebo ako výživový doplnok) a dostatočný pitný režim.
  • Sinusitída spôsobená alergiou sa lieči antihistamini­kami, ktoré potláčajú alergické reakcie a zmierňujú zápal.
  • Určite vás zaujíma, či je proti zápalu dutín domáca liečba dostačujúca. Ak nemáte práve možnosť ísť k lekárovi, existuje proti zápalu dutín alternatívna liečba, nenahrádza však predpísané lieky a jej výsledky nie sú zaručené. Pri chronickom zápale dutín musí liečba prebiehať vždy pod dozorom lekára.

Pilulka odborník Mgr. Martina Macfeldová hovorí:

„Ako doplnkovú liečbu zápalu dutín možno odporučiť aplikáciu vodných minerálnych roztokov (napr. Vincentka) na nosnú sliznicu vo forme výplachov buď jednoduchým nasatím tekutiny nosom a jej vysmrkaním alebo výplachmi veľmi populárnou nosovou kanvičkou, či formou inhalácií alebo sprejov. Ako konkrétne pripraviť výplach nosa? Na výplach nosa použite teda mierne slanú vodu, ktorá je ohriata zhruba na telesnú teplotu. Telové tekutiny obsahujú 0,9% soli, to zodpovedá 2,7 g kuchynskej soli (1 odmerka) na 3 dl vody v nosnej kanvičke Rhino Horn. 

 

Pokiaľ si nie ste istí kvalitou teplej vody z kohútika, odporúčame používať vodu prevarenú. Roztok nalievame pomocou nosnej kanvičky do jednej nosovej dierky a druhou dierkou necháme vytekať von, pričom dochádza k čisteniu vnútornej časti nosa. Postup sa opakuje ešte pri druhej nosovej dierke. Výplachom nosa dôjde k odplaveniu prachu, baktérií a alergénov.“

 

Prírodná liečba zápalu dutín

Ak nie je váš stav veľmi obmedzujúci, nechcete brať antibiotiká alebo ich z nejakého dôvodu brať nemôžete, proti zápalu dutín je možnosťou aj domáca liečba. Neriešia však príčiny, len príznaky, preto nie je taká účinná.

 

Proti zápalu dutín sa odporúča prírodná liečba v podobe čajov podporujúcich zdravie dýchacích ciest alebo esenciálnych olejov, ako je eukalyptus (zlepšenie cirkulácie krvi vďaka rozšíreniu ciev vedie k rýchlejšiemu ústupu zápalu) a pepermint (antibakteriálne a protizápalové účinky, uvoľňuje upchatý nos a dutiny). Vzhľadom na uvoľnenie upchatého nosa zmierňuje zápal dutín naparovanie alebo inhalácia buď čistej vody, alebo vody s esenciálnymi olejmi. Použite nahrievací vankúšik, pretože aplikácia suchého tepla zmierni príznaky a pomôže vám uvoľniť sa. Je dôležité, aby ste nikde neprechladli, dbajte preto na to, aby ste hneď po zahriatí nešli von do zimy. Proti chronickému zápalu dutín prírodná liečba nie je vhodná, pretože ide o dlhotrvajúce problémy. Možno ňou však podporiť klasickú liečbu.

prevence

Prevencia zápalu dutín

Tipy, ako predísť sinusitíde:

 

  • Dostatočná hygiena, obmedzenie kontaktu s nakazenými.
  • Primerané oblečenie (dôležité predovšetkým v zime pri prechodoch medzi vykúrenými budovami a chladom von.
  • Strava bohatá na vitamíny a minerály.
  • Dodržiavanie pitného režimu.
  • Posilňovanie obranyschopnosti organizmu otužovaním (postupné zvykanie si na chlad).

Zápal dutín u detí

Vzhľadom na rovnaký mechanizmus ochorenia má zápal dutín príznaky u detí rovnaké ako u dospelých, rozdiel je len v dĺžke choroby. Zápal dutín u malých detí do dvoch rokov veku trvá kratší čas ako u starších detí a dospelých. Všeobecne ho deti nemajú dlhšie ako desať dní. Na prvý pohľad sa u dieťaťa dá okrem bolesti hlavy, nádchy, kašľa a prípadne teploty rozpoznať únava a nedostatok energie. Pre diagnózu a výber liekov určených pre deti sa obráťte na lekára. Upchaté dutiny u detí totiž nemusia rovno znamenať zápal dutín. Liečbu podporíte aj inhaláciou alebo zvlhčením vzduchu v domácnosti. Na zníženie teploty a zmiernenie bolesti hlavy sú vhodné bežne používané lieky obsahujúce paracetamol a ibuprofén.

Zápal dutín počas tehotenstva

Zápal dutín počas tehotenstva nie je závažným ochorením, ale treba ho liečiť, aby nedošlo ku komplikáciám a zhoršeniu zdravotného stavu. Ako liečiť zápal v dutinách počas tehotenstva vám poradí gynekológ, ktorý zaistí, aby liečba nemala na plod negatívny vplyv. Namiesto antibiotík sa odporúčajú miernejšie lieky, dostatok odpočinku a zvýšený príjem vitamínov.

Autor článku

Mgr. Martina Macfeldová

Vyštudovala som farmaceutickú fakultu Univerzity Karlovej v Hradci Králové. Od 90. rokov sa nepretržite venujem praktickému lekárenstvu, pričom sa tiež zaujímam o novinky vo svete farmácie. Dôkladne zisťujem zloženie produktov, ktoré sú dostupné v zahraničí a u nás zatiaľ nie. Voľný čas predovšetkým trávim s rodinou, s ktorou veľmi rada chodím do prírody a po horách. Aktívne sa tiež venujem foteniu, volejbalu a posilňovni.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.