Vyskočená platnička: príznaky, liečba, prevencia

Vyskočená platnička, odborne nazývaná hernia disku, je stav, pri ktorom časť platničky vyčnieva mimo svojho normálneho umiestnenia medzi stavcami. Pritom môže tlačiť na priľahlé nervy, čo spôsobuje bolesť, necitlivosť alebo slabosť v pridružených oblastiach, ku ktorým vedie skreslený nerv. Najčastejšie sa vyskytuje v bedrovej chrbtici.
 

Obsah

  1. Príčiny a rizikové faktory
  2. Príznaky vyskočenej platničky
  3. Diagnostika
  4. Liečba vyskočenej platničky
  5. Prevencia vyskočenej platničky
  6. Cvičenia a rehabilitácia
  7. Možné komplikácie vyskočenej platničky
  8. Záver
  9. Zdroje
pilulka

Čo je to platnička?

Medzistavcové platničky sú mäkké, želatínové podložky, ktoré slúžia na absorbovanie nárazov a umožňujú pohyb chrbtice. Medzistavcové platničky sú hlavným tlmiacim systémom chrbtice. Zdravotný problém je zvyčajne spôsobený prasknutím spojivového prstenca medzistavcovej platničky a vypadnutím jej jadra (nucleus pulposus).

Príčiny a rizikové faktory

Úrazy

Nárazy a poranenia chrbtice môžu spôsobiť prasknutie alebo poškodenie a následne aj vyskočenie platničky.

Fyzická záťaž

Nadmerné zaťaženie chrbtice, najmä pri nesprávnom zdvíhaní ťažkých predmetov.
 

Vek

Platničky môžu vekom strácať svoju pružnosť a odolnosť, čo zvyšuje riziko ich vyhorenia.

Genetika

Niektorí ľudia majú vyššie riziko vyskočenia platničky z dôvodu dedičných predispozícií.

Nadváha

Nadmerná telesná hmotnosť zvyšuje zaťaženie platničiek, čo môže prispieť k ich vyskočeniu.
 

Príznaky vyskočenia platničky

V mnohých prípadoch môže byť vyskočená platnička bezpríznaková. Príznaky sa objavia najmä vtedy, keď vyčnievajúca časť platničky tlačí na nerv. Tieto príznaky potom môžu zahŕňať:
 

  • Bolesť chrbta: Najčas­tejší príznak, bolesť je zvyčajne ostrá, bodavá, niekedy až pálivá.
  • Bolesti vyžarujúce do končatín: V závislosti od lokalizácie vyskočenej platnčiky môže bolesť vyžarovať do zadku, stehien, lýtok a nôh.
  • Slabosť v končatinách: Skrčený nerv môže spôsobiť pocit slabosti v svalových skupinách, ktoré sú týmto nervom prepojené.
  • Mravčenie alebo necitlivosť: Ľudia môžu pociťovať mravčenie alebo stratu citlivosti v oblasti príslušného nervu.
  • Obmedzená pohyblivosť: Bolesť a nepohodlie môžu výrazne obmedziť pohyb postihnutej oblasti.

Diagnostika

Diagnostika vyskočenej platničky sa zvyčajne začína podrobným lekárskym vyšetrením a anamnézou. Lekár sa opýta na charakter a trvanie bolesti, obmedzenia v pohybe a akékoľvek iné príznaky. Diagnózu potom pomôže potvrdiť niekoľko diagnostických nástrojov. 

Magnetická rezonancia (MRI) je najčastejšie používanou metódou na zobrazenie vyskočenej platničky a postihnutých nervov. Rentgenové vyšetrenie môže odhaliť akékoľvek zmeny na stavcoch, ale nemusí nevyhnutne preukázať vyskočenú platničku. Elektromyogram (EMG) sa dá opäť použiť na meranie elektrickej aktivity svalov a nervov pomocou elektród.

Liečba vyskočenej platničky

Liečba vyskočenej platničky sa zvyčajne začína konzervatívnymi metódami, pričom základom je pokoj na lôžku. Špeciálne cvičenia a terapeutické techniky môžu pomôcť zlepšiť pohyblivosť jedinca a zmierniť bolesť. Bolestivé príznaky možno tiež zvládnuť pomocou liekov proti bolesti, svalových relaxantov (tzv. myorelaxancií) alebo nesteroidných protizápalových liekov (NSAID). Epidurálne injekcie kortikosteroidov môžu tiež niekedy pomôcť zmierniť bolesť a zápal.

Iba v prípadoch, keď konzervatívna liečba zlyháva alebo ak je poškodenie nervu veľmi závažné, môže byť potrebný chirur­gický zákrok.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka hovorí:

„Vyskočenie medzistavcovej platničky je veľmi bolestivé ochorenie chrbtice a je častým dôvodom invalidity. Vyskočenie vzniká v dôsledku neprimeranej námahy a medzi rizikové faktory patrí vek, úraz, nadváha a nesprávna manipulácia s bremenami.

Liečba by mala zahŕňať pokoj na lôžku. Ak nedôjde k zlepšeniu, nasleduje rehabilitácia s fyzioterapeutom. Rehabilitácia zahŕňa cvičenie, vodoliečbu alebo elektroliečbu. Ak sa stav nezlepší, je potrebná chirurgická liečba.

Prevencia vyskočenej platničky

Existuje niekoľko všeobecných odporúčaní, ktoré môžu znížiť riziko výskytu tohto stavu:

Pravidelné cvičenie

Cvičenie brušných a chrbtových svalov môže podporiť chrbticu a znížiť riziko vyskočenia platničiek.
 

Správne zdvíhanie

Vždy sa snažte zdvíhať ťažké predmety správnym spôsobom, t. j. pokrčte kolená a držte predmet pri tele.

Držanie tela

Správne držanie tela, najmä pri sedení, môže pomôcť znížiť zaťaženie chrbtice a platničiek.
 

Vyhnite sa fajčeniu

Fajčenie môže oslabiť platničky a z dlhodobého hľadiska zvýšiť riziko vyskočenia.

Kvalitný spánok

Pre prevenciu je dôležitá aj posteľ s kvalitným matracom.

Cvičenia a rehabilitácia

Rehabilitácia a cvičenie sú kľúčovými zložkami liečby vyskočenej platničky. Cvičenie môže pomôcť:
 

  • Zlepšiť pohyblivosť: Pohyb môže byť obmedzený bolesťou alebo svalovými kŕčmi. Cvičenie môže pomôcť zlepšiť pohyblivosť postihnutej oblasti.
  • Posilniť svaly: Cvičenia zamerané na brušné a chrbtové svaly môžu podporiť chrbticu a znížiť bolesť.
  • Zlepšenie držania tela: Rehabilitačné cvičenia môžu zahŕňať aj techniky na zlepšenie držania tela a prevenciu ďalších problémov s chrbticou.

Možné komplikácie vyskočenej platničky

Väčšine ľudí s vyskočenou platničkou sa stav zlepší v priebehu niekoľkých týždňov až mesiacov konzervatívnej liečby. V niektorých prípadoch však môže vyskočená platnička spôsobiť trvalejšie komplikácie, napríklad chronickú bolesť.

Ak vyskočená platnička dlhodobo tlačí na nerv, môže to viesť k trvalému poškodeniu nervu. Poškodenie nervu môže spôsobiť slabosť končatín. V závažných prípadoch môže vyskočená platnička spôsobiť takzvaný kaudálny syndróm, ktorý okrem iného vedie k inkontinencii moču a stolice. Ide o urgentný stav, ktorý si vyžaduje okamžitú lekársku pomoc.

Záver

Vyskočená platnička je časté ochorenie chrbtice, ktoré môže spôsobovať bolesť a obmedzenie pohybu. Správna diagnostika a liečba sú kľúčom k úspešnému zotaveniu. Hoci sa väčšina ľudí zotaví konzervatívnou liečbou, niektoré skôr zriedkavejšie prípady si môžu vyžadovať operáciu. Celkovo je prevencia vždy lepšia ako liečba, takže udržiavanie zdravého životného štýlu a dodržiavanie odporúčaní týkajúcich sa zdvíhania predmetov a držania tela môže znížiť riziko vyskočenia platničky.

Tento článok slúži len na vzdelávacie účely a nenahrádza odborné lekárske poradenstvo. Konkrétne odporúčania vždy konzultujte s kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom.

Zdroje

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/bo­oks/NBK441822/

https://www.he­alth.harvard.e­du/a_to_z/her­niated-disk-a-to-z

https://medli­neplus.gov/her­niateddisk.html

https://www.a­ans.org/Patien­ts/Neurosurgi­cal-Conditions-and-Treatments/Her­niated-Disc

https://www.ma­yoclinic.org/di­seases-conditions/her­niated-disk/diagnosis-treatment/drc-20354101

https://my.cle­velandclinic.or­g/health/dise­ases/12768-herniated-disk

https://www.pen­nmedicine.org/for-patients-and-visitors/patient-information/con­ditions-treated-a-to-z/herniated-disc-disorders

https://www.me­dicalnewstoda­y.com/articles/191979

Autor článku

Jiří Hajník

Písaniu článkov sa venujem od roku 2009, pričom mi cez môj repertoár prebehlo nespočetné množstvo rôznych tém. V súčasnosti sa zameriavam predovšetkým na zdravie a choroby. Mimo profesijnú sféru často cestujem alebo športujem.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.