Syfilis: čo by ste mali vedieť

  1. Čo je syfilis?
  2. Ako sa syfilis šíri?
  3. Prevencia syfilisu
  4. Riziká syfilisu
  5. Syfilis a tehotenstvo
  6. Príznaky syfilisu
  7. Diagnostika syfilisu
  8. Liečba syfilisu

 

Čo je syfilis?

Syfilis je pohlavne prenosná choroba (STD), ktorá môže spôsobiť vážne zdravotné problémy bez liečby. Ide o infekciu, ktorá sa vyvíja v niekoľkých fázach: primárna, sekundárna, latentná a terciárna. Každá fáza má rôzne príznaky a symptómy.

 

Ako sa syfilis šíri?

Syfilis sa prenáša priamym kontaktom s vredom syfilisu počas vaginálneho, análneho alebo orálneho sexu. Prenosný je aj cez krvnú transfúziu alebo z matky na plod transplacentár­ne. Syfilis sa neprenáša cez bežný kontakt s objektmi, ako sú toaletné dosky, dverové kľučky, bazény, vírivky alebo zdieľanie oblečenia či jedálenských náčiní.

 

Prevencia syfilisu

Jediným spôsobom, ako sa úplne vyhnúť STD, je nemať vaginálny, análny alebo orálny sex. Ak ste sexuálne aktívni, môžete znížiť riziko nákazy syfilisom nasledujúcimi spôsobmi:

  • Monogamný vzťah: Byť v dlhodobom vzťahu s partnerom, ktorý bol testovaný a nemá syfilis.
  • Užívanie kondómov: Používať kondómy správnym spôsobom pri každom pohlavnom styku. Kondómy bránia šíreniu syfilisu tým, že zabraňujú kontaktu s vredom. Niekedy sa vredy objavujú na miestach, ktoré nie sú kondómom kryté. Kontakt s týmito vredmi môže stále prenášať syfilis.

 

Riziká syfilisu

Sexuálne aktívni ľudia môžu dostať syfilis prostredníctvom vaginálneho, análneho alebo orálneho sexu bez kondómu s partnerom, ktorý má syfilis. Ak ste sexuálne aktívni, mali by ste viesť úprimný a otvorený rozhovor so svojím lekárom a opýtať sa, či by ste mali byť testovaní na syfilis alebo iné STD.

 

Syfilis a tehotenstvo

Ak ste tehotná a máte syfilis, môžete odovzdať infekciu svojmu nenarodenému dieťaťu. Syfilis môže viesť k nízkej pôrodnej váhe dieťaťa. Môže zvýšiť pravdepodobnosť, že porodíte svoje dieťa predčasne alebo mŕtve. Aby ste svoje dieťa chránili, mali by ste byť testovaní na syfilis aspoň raz počas tehotenstva. Ak test vyjde pozitívne, mali by ste sa čo najskôr liečiť.

 

Príznaky syfilisu

Syfilis má štyri štádiá: primárne, sekundárne, latentné a terciárne. Každé štádium má svoje špecifické príznaky:

jedna

Primárne štádium

Počas prvého (primárneho) štádia syfilisu môžete pozorovať jeden alebo viac vredov. Vred je miestom, kde syfilis vstúpil do vášho tela. Tieto vredy zvyčajne vznikajú na, v alebo okolo penisu, vagíny, anusu, konečníka a pier alebo v ústach. Vredy sú obvykle pevné, okrúhle a bezbolestné. Preto je možné ich nepozorovať. Vred zvyčajne trvá 3 až 6 týždňov a uzdravuje sa bez ohľadu na to, či dostanete liečbu. Aj po odznení vredu je nutné sa liečiť.

Sekundárne štádium

Počas sekundárneho štádia môžete mať kožné vyrážky a/alebo vredy v ústach, vagíne alebo v oblasti konečníka. Toto štádium zvyčajne začína vyrážkou na jednom alebo viacerých miestach tela. Vyrážka môže byť na dlaniach rúk a/alebo na chodidlách a môže vyzerať drsne, červeno alebo červenohnedo. Vyrážka zvyčajne nesvrbí a môže byť taká slabá, že si ju nevšimnete. Ďalšie príznaky môžu zahŕňať horúčku, zdurené lymfatické uzliny, bolesť v krku, škvrnitú stratu vlasov, bolesti hlavy, stratu hmotnosti, bolesti svalov a únavu.

dve
tri

Terciárne štádium

Väčšina ľudí s neliečeným syfilisom sa nedostane do terciárneho štádia syfilisu. Keď k tomu dôjde, môže postihnúť mnoho rôznych orgánových systémov, vrátane srdca a krvných ciev a mozgu a nervového systému. Terciárny syfilis je veľmi vážny a môže nastať 10 – 30 rokov po začiatku infekcie. V terciárnom štádiu choroba poškodzuje vaše vnútorné orgány a môže viesť k smrti.

Latentné štádium

Latentné štádium syfilisu je obdobie, kedy nie sú viditeľné príznaky alebo symptómy. Bez liečby môžete mať syfilis v tele mnoho rokov.

ctyri

Diagnostika syfilisu

Väčšinou zdravotníci používajú krvný test na diagnostiku syfilisu. Niektorí diagnostikujú syfilis testovaním tekutiny z vredu syfilisu.

 

Liečba syfilisu

Syfilis je liečiteľný správnymi antibiotikami od vášho zdravotného poskytovateľa. Avšak liečba nemusí vždy napraviť škody spôsobené infekciou. Po úspešnej liečbe môžete syfilis znova získať. Iba laboratórne testy môžu potvrdiť, či máte syfilis. Kontrolné testy od vášho zdravotného poskytovateľa sú nevyhnutné na zaistenieí úspešnej liečby.

 

Opakovaná infekcia

Mať syfilis raz vás neochráni pred opätovným získaním. Dokonca aj po úspešnej liečbe môžete syfilis znova získať. Iba laboratórne testy môžu potvrdiť, či máte syfilis. Kontrolné testy od vášho zdravotného poskytovateľa sú nevyhnutné na zabezpečenie úspešnej liečby. Nemusí byť zrejmé, že sexuálny partner má syfilis. Vredy syfilisu v pošve, anuse, ústach alebo pod predkožkou penisu môžu byť ťažko viditeľné. Môžete znovu získať syfilis, pokiaľ váš sexuálny partner neabsolvuje testovanie a liečbu.

Pilulka odborník Mgr. Dominika Zourková hovorí:

„Syfilis je vážna pohlavne prenosná choroba, ktorá môže mať dlhodobé zdravotné dôsledky, pokiaľ nie je liečená. Je dôležité byť informovaný o rizikách, príznakoch a liečbe syfilisu a pravidelne sa nechať testovať, ak ste sexuálne aktívny. Prevencia a včasná diagnostika sú kľúčové na ochranu vášho zdravia.“

Zdroje

https://www.cdc­.gov/std/syphi­lis/stdfact-syphilis.htm

https://www.web­md.com/sexual-conditions/types-stages-syphilis

https://doi.or­g/10.1128/cmr­.19.1.29–49.2006

Autor článku

Mgr. Dominika Zourková

Po absolvovaní Farmaceutickej fakulty Masarykovej univerzity som sa pripojila k profesionálom v zdravotníckom odvetví ako lekárnica. S nadobudnutými skúsenosťami z renomovanej nemocnice IKEM a práce v reťazovej lekárni sa snažím poskytnúť starostlivosť a informácie na mieru. Okrem toho sa tiež venujem písaniu článkov, ktoré majú za cieľ priblížiť a riešiť vaše zdravotné otázky. Mimo pracovného času ma nájdete často v horách, kde zdolávanie vrcholov udržuje moju myseľ v kondícii a pripravenú na zodpovedanie vašich otázok.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.