Opar na pere a ako sa ho ľahko zbaviť

Opar na pere si spravidla nejde s ničím pomýliť – malé pľuzgieriky, ktoré časom praskajú a mokvajú. Spôsobujú ho herpes vírusy, ktorých sa po prvotnej nákaze už nikdy úplne nezbavíme. Možno ich však držať skrátka posilnením imunitného systému, dodržiavaním hygienických zásad, predchádzaním častých príčin aj pomocou rôznych liečiv.

pilulka

Čo je to opar na pere?

Za oparom pier stojí väčšinou vírus Herpes simplex typu 1 (skrátene HSV-1). Kto sa ním raz nakazí, má ho už v sebe na doživotie. Podľa existujúcich odhadov WHO si ho v sebe nesie celosvetovo 67 % ľudí pod 50 rokov. Väčšina z nás sa pritom nakazí už niekedy v detstve cez sliny infikovaných osôb.

Potom čo HSV-1 prvýkrát prenikne do nášho tela, nastane jeden z dvoch variantov. Často sa vírus len usídli v nervových tkanivách a takpovediac ide spať. Občas môže reaktivovať, presunúť k perám, namnožiť a spôsobiť opar, keď to práve najmenej čakáme. Napríklad pri trochu oslabenej imunite počas jesene alebo po kontakte s niekým, kto má práve infekčný opar. Druhým variantom je, že herpes vírusy na nič nečakajú a spôsobia opar ihneď po infikovaní. Túto prvú infekciu môžu dopĺňať vážnejšie symptómy podobné chrípke.

Blízkym príbuzným nášho „oparového vírusu“ HSV-1 je ešte HSV-2. Ten sa, naopak, špecializuje na oblasť pohlavia, kde spôsobuje genitálny herpes a prenáša sa pohlavným stykom. V prípade orálneho sexu sa však aj on môže rozšíriť do oblasti úst a spôsobiť tak opar na pere.

Príčiny vzniku oparu na pere

Herpes vírusy sa šíria veľmi ľahko. Človek ani práve nemusí mať na perách opar, a napriek tomu ich môže prenášať na ostatných ľudí. O to infekčnejší je jedinec, keď sa jeho HSP-1 prebudí a spôsobí mokvajúci opar. Typický je prenos bozkom alebo používaním rovnakého riadu, príborov či kozmetiky.

Čo však spôsobí to neblahé prebudenie oparu? Príčin môže byť celé množstvo a ľudia často bojujúci s oparom už väčšinou poznajú tie svoje. Niektoré ženy napríklad môžu mať opar okolo menštruácie v súvislosti s hormonálnymi zmenami. Niekomu zase nesvedčí dlhšie vystavenie na slnku, aspoň teda bez patričnej ochrany pier. U mnohých ľudí opar sprevádza iné ochorenia, najmä pri horúčke. Pochopiteľne záleží aj na celkovom stave imunitného systému. V neposlednom rade vyvoláva opar onen veľmi častý sprievodca moderným životom – nadmerný stres.

Prenos a infekčnosť oparu

Mnoho z nás si v sebe nesie herpes vírusy bez toho, aby sme o nich vedeli. Môžeme ich tak prenášať aj nevedomky. Najlepšie sa však vírusu HSP-1 darí vtedy, keď má jeho nositeľ práve aktívnu infekciu s oparom a blízky kontakt s inými osobami. A nemusí ísť nutne len o používanie jedného pohára. Herpes vírusy sú vysokonákazlivé, ako dokazuje aj ich ohromná rozšírenosť v populácii. Stačí, aby sa dotyčný svojho oparu dotkol, a potom ho môže prenášať aj pomocou prstov. Problémové môže byť napríklad aj používanie spoločného uteráka alebo liečiv na opary.

Pilulka odborník PharmDr. Pavel Horký, Ph.D. hovorí:

„V súčasnej dobe sa s pôvodcom oparu stretlo aspoň raz v živote veľké percento populácie. Ide o nepríjemné ochorenie a často bolestivé. Na začiatku treba rozhodnúť, či bude vhodné nejaký čas opar liečiť v domácich podmienkach. Jedinci, ktorí už predtým opar prekonali majú v tomto jednoduchšie rozhodovanie, pretože už jeho priebeh poznajú. Avšak pokiaľ sa opar objavuje v dospelosti prvýkrát, je potrebné zhodnotenie, či ide skutočne o opar.

 

 

Je možné sa orientovať podľa typických fáz vzniku oparu a nasadiť liečbu krémami s obsahom antivirotík (napr. Herpesin, Zovirax), prípadne v kombinácii s kortikoidmi (Zovirax Duo) pre lepšie tlmenie zápalu, bolesti a začervenania. Avšak opar sa dá ľahko zameniť s iným ochorením, ktoré už vyžaduje lekársku starostlivosť – je potrebné sa orientovať predovšetkým dĺžkou trvania.

 

Pokiaľ sa opar nehojí ani cez liečbu dlhšie ako týždeň – 10 dní, pokiaľ dochádza ku krvácaniu či k celkovému zhoršeniu, potom je potrebná konzultácia s lekárom. Rovnako aj pri častom výskyte oparov je potrebné zvoliť iný postup – najprv cestou posilnenia imunity (dostatok vitamínu C a D, pravidelná fyzická aktivita, pestrá strava s obsahom probiotík, zeleniny a ovocia, vyhýbanie sa alebo minimum stresu.“

Opar v tehotenstve alebo s deťmi

Samostatnou kapitolou sú opary v tehotenstve. U tehotných žien sú opary celkom bežné, a to aj keď dotyčná žena nemala žiadny opar už veľa rokov. Opar by nemal mať žiadny vplyv na nenarodené dieťa. V prípade užívania antivírusových liekov sa poraďte s lekárom. Napríklad liek Famciclovir sa počas tehotenstva neodporúča.

U novonarodených detí už však treba dávať maximálny pozor. Infekcia herpes vírusom môže byť pre novorodencov veľmi nebezpečná. Zatiaľ čo náš imunitný systém už je naň zvyknutý a potrápi nás nanajvýš oparom, u veľmi malých detí môže mať vážny priebeh s horúčkami. Čím mladšie dieťa, tým väčšie riziko. Pokiaľ niektorý z rodičov či súrodencov dieťaťa dostane opar, je potrebné dbať na zvýšenú pozornosť. V takom prípade nedávame dieťaťu pusinky, nepoužívame spoločné lyžičky a tak podobne. Tiež si na vlastný opar zásadne nesiahame, pretože je ľahko prenosný aj cez prsty.

Fázy infekcie

fáze infekce

Prvotné varovné symptómy

Herpes vírus sa môže u každého jedinca prejavovať veľmi individuálne. Ľudia, ktorí na opary trpia častejšie, už často vedia, ako práve u nich bude prebiehať a dokážu dokonca vypozorovať prvotné varovné symptómy. Na perách alebo v blízkej oblasti úst sa často objaví pocit šteklenia, mierne natekanie alebo citlivosť.

2. faze infekce

Hlavné prepuknutie infekcie

Potom nastane hlavné prepuknutie infekcie a vytvorenie oparu. Niekomu naskočí väčší červený pľuzgier, ktorý sa časom otvorí a vytečie. Niekto má zase viacero menších pľuzgierikov s bielou tekutinou, ktoré sa niekedy môžu spojiť dohromady do väčšieho pľuzgieru. Po čase pľuzgieriky oparu praskajú, mokvajú a hnisajú – najmä pri jedle alebo pri rozprávaní. V tejto fáze je opar najviac nákazlivý a fáza trvá zhruba 3 dni.

3. fáze infekce

Tvorba chrasty a hojenie

V poslednej fáze pľuzgiere vysychajú a vytvárajú chrasty, ktoré zacelia pôvodné otvorené ranky. Predčasné strhávanie chrasty môže zbytočne predĺžiť čas hojenia. Chrastám je možné v niektorých prípadoch predísť pri použití špeciálnych priehľadných náplastí na opary, ktoré postihnutú časť pery chránia pred vonkajším prostredím. Táto fáza trvá zhruba 3 dni.

Prvotná infekcia vírusom HSP-1

Ak u človeka nastane prvotná infekcia herpes vírusom, môžu sa objaviť vážnejšie symptómy podobné chrípke – horúčka, opuchnuté uzliny a bolesť hlavy. Nie je to však pravidlom, jedinec môže zostať bez príznakov. Po prekonaní vážnej prvotnej infekcie sa vírus v budúcnosti prejavuje už „len“ ako opar.

Liečba oparu na pere

Pre veľa ľudí je opar jednoducho len oparom a tým to hasne. Týždeň dva ich potrápi a na rok majú postarané. Iní majú s oparmi o niečo väčšie ťažkosti. Stretávajú sa s ním často a mávajú horší priebeh infekcií. V tom prípade je možné nasadiť antivírusové lieky, ktoré obsahujú liečivá, ako je famciklovir, valaciklovir alebo aciklovir. Väčšina je v podobe tabliet na predpis, iba aciklovir je aj voľnopredajný vo forme liečivého krému. Pokiaľ sa tieto lieky užijú hneď pri spozorovaní prvotných príznakov, je možné silnému priebehu oparu aj predísť.

Pri bežných problémoch existuje veľa ďalších osvedčených prípravkov. Niekto napríklad nedá dopustiť na Tea Tree olej, ktorý má prírodné antiseptické vlastnosti a všeobecne sa osvedčí pri viacerých kožných problémoch, napr. akné. Iní zase dajú prednosť konopným prípravkom alebo nechtíkovej masti, najmä pri hojení a regenerácii. Hojenie oparov tiež urýchľuje aminokyselina lyzín, prirodzene sa vyskytujúca predovšetkým v mäsách a strukovinách.

Základom starostlivosti je predovšetkým udržiavanie oparu v čistote a v suchu. Miesto ošetrujeme spomínanými prípravkami vždy len dôkladne umytými rukami. Inokedy sa rukami tváre zásadne nedotýkame.

Existujú aj špeciálne neviditeľné náplasti na opary, ktoré nielen obmedzia šírenie herpes vírusu, ale predovšetkým chránia tkanivo pier – vďaka tomu sa nakoniec ani nemusí na pere objaviť typická chrasta. Náplasť zároveň opar čiastočne zamaskuje.

Nefarmakologická liečba oparu

Herpes vírusy trápili už našich dávnych predkov, ktorí ním spôsobované opary liečili rôznymi viac či menej osvedčenými prírodnými prostriedkami. Takým všeliekom našich babičiek bol napríklad cesnak. Okrem vnútorného použitia ho využívali aj ako obklad – rozrezaný cesnak sa na pár minút priloží na opar. Ak vám štipľavo páchnuci cesnak nepríde po chuti a nechce sa vám siahať ani po cibuli, potom možno radšej oceníte silu bylín.

Z bylín zvoľte predovšetkým tie s protizápalovými účinkami. Harmanček, tymián, šalvia – môžete si z nich pripraviť silnejší výluh a vatovou tyčinkou nanášať na opar, prípadne kúpiť už hotový extrakt či bylinkovú masť. Na rýchle zahojenie zase pomôže nechtík lekársky alebo medovka, opäť vo forme výluhov a mastí.

A nakoniec ešte jedna rada na nezaplatenie – ľad. Pri problémoch s herpes vírusom si ho môžete prikladať na opar. Nespôsobí zázračné uzdravenie, zato však prinesie znateľnú úľavu a možno aj urýchli proces hojenia.

Prevencia oparu na pere

Rovnako ako na všetky infekčné problémy, aj na opary platí najmä posilnenie imunity. V prípade oparov nás navyše budú zaujímať aj vitamíny a minerály potrebné pre zdravie pokožky. Určite tak neurobíte chybu s vitamínmi A, C a D, vitamínmi skupiny B, minerálom zinkom a tiež s aminokyselinou menom lyzín.

Opary sú silne infekčné dovtedy, kým nie sú úplne zahojené. Preto si u svojich blízkych s oparom dajte pozor na spoločné používanie fliaš, príboru, uteráka, kozmetiky a pod. Hoci to bude znieť paradoxne, najviac si dajte pozor na používanie spoločných krémov a liečiv určených práve na opary. Ak ste opar sami práve prekonali, vyperte všetky uteráky, zbavte sa existujúcej zubnej kefky, vydezinfikujte svoju športovú fľašu na nápoj a tak podobne.

Pokiaľ sa vám opary tvoria predovšetkým v lete, vždy si pery pred odchodom z domu natrite balzamom s UV ochranou, ideálne s obsahom zinku (oxid zinočnatý).

Časté otázky

  • Ako sa šíri opar na pere?

Opar na pere sa šíri cez herpes vírusy. Tie sú vysokonákazlivé a veľmi ľahko sa prenášajú bozkami, používaním spoločného riadu a príborov, ale napríklad aj používaním spoločných uterákov.

 

  • Aké sú príznaky oparu na pere?

Opar na pere sa najčastejšie prejavuje výskytom väčšieho pľuzgiera alebo viacerých pľuzgierikov. Tie časom začnú praskať a mokvať, načo sa vytvorí chrasta.

 

  • Ako sa lieči opar na pere?

Opar na pere väčšinou zmizne do 10 dní. Liečbu je možné urýchliť pomocou antivírusových liekov a mastí (napr. aciklovir), špeciálnymi náplasťami na opary a tiež prírodnými liečivými masťami a prípravkami.

 

  • Ako môžem predchádzať oparu na pere?

U našich blízkych s oparom si dávame pozor na zvýšené riziko infekcie. Podporujeme imunitný systém a snažíme sa predchádzať častým príčinám (ochrana pred slnkom, hygiena, zvládanie stresu).

Záver

Občas opar postihne väčšinu z nás. Celé to zaberie plus-mínus 10 dní – pľuzgierik narastie, potom praskne a nakoniec sa vytvorí chrasta, pod ktorou sa rana hojí. Pri správnej a včasnej starostlivosti je možné celý proces urýchliť. Rôznych prípravkov na to dnes existuje už celé množstvo. Pri častom výskyte oparov je vhodné sa pozrieť aj po možných príčinách ich opätovného návratu – môže ním byť slnečné žiarenie, nedostatok vitamínov alebo napríklad stres.

Tento článok má iba informatívny charakter a neslúži ako náhrada konzultácie s lekárom. V prípade podozrenia na akékoľvek zdravotné problémy sa obráťte na profesionálnu pomoc lekára.

Zdroje

BUCHAROVÁ, PharmDr Veronika, et al. Přehled aktuálních volně dostupných přípravků proti oparům, puchýřům, bradavicím a kuřím okům. Dermatologie pro praxi, 2019, 13.2: 86–90.

SAILER, Carrie A.; SPRUANCE, Spotswood L.; HULL, Christopher M. Acyclovir and hydrocortisone cream for the early treatment of recurrent cold sores. Virus Adaptation and Treatment, 2011, 1–6.

Autor článku

David Ruth

Písaniu ako takému sa s prestávkami venujem už od detstva, kedy vznikali moje prvé pokusy o poviedky, pričom tvorivé písanie patrí medzi moje voľnočasové aktivity dodnes. Okrem toho občas editujem českú Wikipédiu a odreagovanie v dnešnom rýchlom a stresujúcom svete potom nachádzam predovšetkým v čítaní, v prírode a v tvorbe asembláží. Písaním článkov sa zaoberám už niekoľko rokov, pritom práve duševné aj fyzické zdravie, a s ním aj úzko súvisiaci lifestyle, patrí medzi moje hlavné oblasti profesijného záujmu. Ďalšou takou ľahko nevšednou oblasťou je potom aj podivuhodný svet svetelných technológií, ktoré koniec koncov nemajú od priameho vplyvu na naše zdravie príliš ďaleko.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.