Melanóm: nebezpečný druh rakoviny kože

Čo je melanóm?

Melanóm je nádorové ochorenie, ktoré postihuje predovšetkým kožu, ale môže postihnúť aj oko, ucho alebo sliznicu úst. Vzniká v melanocytoch – bunkách produkujúcich pigment melanín, ktorý koži dodáva jej farbu. Melanóm sa môže objaviť aj na koži, ktorá nebola vystavená slnku, ale často sa objavuje práve v oblastiach kože, ktoré sú pravidelne vystavené slnku alebo ultrafialovému (UV) žiareniu. Incidencia melanómu kože celosvetovo rastie. U žien okolo 29 roku sa jedna o najčastejší typ rakoviny. Ide o nebezpečný typ nádoru, ktorý je schopný pomerne skoro metastazovať.

 

Príčiny a rizikové faktory melanómu

Na vzniku melanómu sa podieľa kombinácia genetických faktorov a vonkajších vplyvov, najmä vystavenie UV žiareniu zo slnka a solárií bez použitia ochranných krému s vysokým UV filtrom. UV žiarenie poškodzuje DNA v kožných bunkách a môže viesť k vývoju rakovinových buniek. Ľudia s bledou pleťou, ktorá sa zle opaľuje, majú väčšie riziko vývoja melanómu. Ďalšími faktormi rizika môže byť výskyt melanómu v rodine, mnoho materských znamienok na tele alebo predchádzajúca diagnóza rakoviny kože.

 

Symptómy melanómu

Prvým príznakom melanómu je často zmena vzhľadu materského znamienka alebo vznik nového znamienka. Rozlišujeme štyri základné typy kožného melanómu.

  • Lentigo maligma melanóm - objavuje sa na koži prevažne starších ľudí, zvláštne na tvári, krku a na hlave. Rastie pomaly ako nepravidelne pigmentovaná a neostro ohraničená škvrna obvykle niekoľko rokov postupne s prechodom do in situ melanómu. Jeho prognóza je dobrá.
  • Nodulárny melanóm – od začiatku sa javí ako pigmentovaný uzol s rýchlym rastom, častejší u mužov a v lokalizácii na trupe a nohách. Je vysoko agresívny.
  • Povrchovo sa šíriaci melanóm – najčastejší typ melanómu. U žien sa najčastejšie objavuje na dolných končatinách a u mužov na chrbte. Znamienko je najskôr hnedočierno pigmentované. Typický je asymetrický rast, nepravidelný tvar a neostré ohraničenie.
  • Akrolentiginózny melanóm – objavuje sa na dlaniach, plôškach a prstoch. Ide o najmenej častý typ.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka hovorí:

„Kožný melanóm je nádorové ochorenie, ktorého incidencia stále narastá. Ide o závažný typ nádoru, pretože sú časté jeho metastázy. Avšak prevencia a včasná diagnóza má veľmi dobrú prognózu liečby. Prevencia spočíva v ochrane pred UV žiarením krémom s dostatočne vysokým UV filtrom a vyhýbaním sa slnku počas poludnia, obmedzením návštevy v soláriu a pravidelným samovyšetrením. Pokiaľ objavíte podozrivé znamienko neváhajte a čo najskôr navštívte dermatológa.“

Diagnostika melanómu

Diagnostika melanómu začína dermatologickým vyšetrením, pri ktorom lekár starostlivo vyšetruje všetky materské znamienka a pokožku pacienta.

 

Na identifikáciu podozrivých znamienok sa často používa pravidlo ABCDE, prevzaté z anglickej literatúry:

 

  • Asymetria: Jedna polovica znamienka sa líši od druhej.
  • Border (ohraničenie): Hrany znamienka sú nepravidelné, rozstrapkané alebo neostré.
  • Color (farba): Znamienko má niekoľko farieb alebo sa zdá byť nepravidelne sfarbené do hneda či čierna. Biela, červená alebo modrá farba pigmentovej škvrny býva znepokojujúcim nálezom.
  • Diameter (priemer): Znamienko je väčšie ako 6 mm (približne veľkosť gumičky na konci ceruzky).
  • Evolving (vyvíjajúce sa) : Znamienko sa mení vzhľadom alebo veľkosťou v čase.

Ak lekár zistí podozrivé znamienko, odporučí vyšetrenie zvané biopsia, kedy sa časť alebo celé znamienko odstráni a pošle sa do laboratória na histologické vyšetrenie.

Môžu byť vykonávané aj ďalšie testy, ako je napr. MRI, CT alebo ultrazvuk, na overenie rozsahu šírenia melanómu v tele.

 

Liečba melanómu

Včasný záchyt znamená lepšiu prognózu liečby. Liečba melanómu závisí od štádia a umiestnenia nádoru, veku pacienta a od celkového zdravotného stavu. Základným spôsobom liečby je chirurgické odstránenie melanómu. Ak je melanóm v pokročilom štádiu, môže byť potrebná kombinácia chirurgie s rádioterapiou, imunoterapiou alebo cielenou terapiou. V posledných rokoch bolo schválených niekoľko nových liekov, ktoré cielia priamo na mutácie v bunkách melanómu a môžu zlepšiť výsledky liečby.

 

Pacienti sú potom dlhodobo sledovaní a podľa stavu je im podávaná ďalšia väčšinou celkovo podávaná liečba v tabletách, injekciách, infúziách.

 

Prevencia melanómu

Prevencia melanómu zahŕňa predovšetkým obmedzenie vystavenia UV žiareniu, čo znamená nosiť ochranné oblečenie, používať opaľovacie krémy s vysokým ochranným faktorom a obmedzovať čas strávený na slnku v čase, keď je UV žiarenie najsilnejšie (obvykle medzi 10:00 a 15:00). Tiež je dôležité pravidelne vykonávať samovyšetrenie kože, aby ste mohli rýchlo identifikovať a liečiť akékoľvek podozrivé znamienka. Ľudia s väčším rizikom vývoja melanómu, napr. s rodinným výskytom, by mali pravidelne navštevovať dermatológa.

Komplikácie melanómu

Melanóm, pokiaľ nie je včas diagnostikovaný a liečený, môže spôsobiť vážne komplikácie. Najväčším rizikom sú metastazy, čo znamená, že rakovinové bunky sa môžu rozšíriť do iných častí tela. Melanóm často metastázuje do lymfatických uzlín, pľúc, pečene, mozgu a kostí. Pokročilé štádium melanómu s mnohými metastázami je ťažko liečiteľné a môže byť smrteľné. Dôležitá je preto rýchla diagnostika a liečba, aby sa predišlo šíreniu nádoru.

 

Často kladené otázky

Čo je to melanóm?

Melanóm je závažná forma rakoviny kože, ktorá vychádza z pigmentových buniek zvaných melanocyty.

Je melanóm smrteľný?

Melanóm môže byť smrteľný, pokiaľ nie je včas diagnostikovaný a liečený. Včasná diagnostika a liečba má však skvelú prognózu.

Čo spôsobuje melanóm?

Presná príčina melanómu nie je známa, ale vystavenie UV žiareniu zo slnka alebo solárií zvyšuje riziko jeho vývoja.

Je možné predchádzať melanómu?

Áno, dodržiavaním opatrení na obmedzením vystaveniu sa UV žiareniu a pravidelným vyšetrením kože môžete znížiť riziko vývoja melanómu.

Záver

Melanóm je vážna forma rakoviny kože s potenciálom na rýchle šírenie do iných častí tela. Aj keď môže byť smrteľný, včasná diagnostika a liečba môžu významne zlepšiť výsledky. Prevencia, vrátane obmedzenia vystavenia sa UV žiareniu a pravidelné dermatologické vyšetrenia sú kľúčové na ochranu vášho zdravia.

 

Tento článok je iba informačný a neslúži ako náhrada konzultácie s lekárom. V prípade podozrenia na akékoľvek zdravotné problémy sa obráťte na profesionálnu pomoc u lekára.

 

Zdroje

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/bo­oks/NBK470409/

https://www.can­cer.org.au/can­cer-information/types-of-cancer/melanoma

https://www.can­cer.gov/types/skin/pa­tient/melanoma-treatment-pdq

https://my.cle­velandclinic.or­g/health/dise­ases/14391-melanoma

https://www.bet­terhealth.vic­.gov.au/health/con­ditionsandtre­atments/melano­ma

https://www.me­dicalnewstoda­y.com/articles/154322

https://www.a­ad.org/public/di­seases/skin-cancer/types/com­mon/melanoma/sym­ptoms

https://www.on­kologiecs.cz/pdfs/xon­/2010/04/03.pdf

https://www.in­ternimedicina­.cz/pdfs/int/2006/07/09­.pdf

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.