Lecitín

Lecitín, čiže fosfatidylcholín, patrí medzi fosfolipidy, čo sú látky rozpustné v tukoch. V potravinách sa používa ako emulgátor, pretože zabraňuje oddeleniu tukov a vody. Je súčasťou bunkových membrán, pomáha pri prenose nervových vzruchov, podporuje trávenie tukov, svoju funkciu zastáva aj v mozgu pri podpore imunity a pod. Z tohto dôvodu sa zaraďuje medzi výživovové doplnky.

pilulka

Zdroje lecitínu

Slovo lecitín síce znie tak nejako záhadne a odborne, ale nachádza sa v každom ľudskom tele a v nasledujúcich potravinách:

  • sóji,
  • slnečnicových semienkach,
  • vaječných žĺtkoch,
  • mäse a morských plodoch,
  • mliečnych výrobkoch.

Priemyselná výroba lecitínu využíva vyššie spomínané potraviny, najčastejšie sóju alebo slnečnicové semienka. Pomocou extrakcie z olejov vzniká lecitín vo forme prášku či granúl, následne sa použije do potravín, liečiv a výživových doplnkov. Odporúčaná denná dávka je 3× 1,2 g. Na predstavu: 100 g sóje obsahuje približne 2 g lecitínu.

Význam a funkcie v tele

Lecitín reguluje priepustnosť bunkových membrán, aby sa niektoré väčšie molekuly nedostali na druhú stranu, kam nepatria. Jeho funkciou v nervovej sústave je hlavne zvýšiť dostupnosť acetylcholínu, ktorý, jednoducho povedané, prenáša nervové vzruchy, vďaka čomu lepšie premýšľate, sústredíte sa a rýchlejšie vám rastú svaly. Lecitín tiež znižuje hladinu „zlého“ LDL cholesterolu a niektoré štúdie dokonca potvrdili pozitívne výsledky pri odstraňovaní mastných usadenín z ciev. Tým sa však zoznam jeho zázračných schopností nekončí. Približne 70 % fosfolipidov v črevnej sliznici tvorí lecitín, ktorý bráni preniknutiu nežiaducich baktérií. U pacientov s ulceróznou kolitídou, syndrómom dráždivého čreva (IBS) alebo Crohnovou chorobou je množstvo týchto fosfolipidov výrazne znížené, takže tu vzniká možnosť suplementácie lecitínu. Ďalšie využitie našiel lecitín u dojčiacich žien, u ktorých zabra­ňuje upchávaniu mliečnych kanálikov pomocou emulgácie materského mlieka.

Pilulka odborník Ing. Kateřina Jakešová hovorí:

„Lecitín je prírodný emulgátor a stabilizátor, ktorý sa bežne používa v potravinárskom priemysle na zlepšenie konzistencie, textúry a trvanlivosti rôznych potravín. Získava sa z rastlinných zdrojov, ako sú sójové bôby, slnečnicové semená alebo vajcia, a je nevyhnutný na výrobu mnohých produktov, vrátane pečiva, čokolády, margarínu a majonézy. Vďaka svojim emulgačným vlastnostiam je lecitín tiež kľúčovou zložkou pri výrobe zmrzliny, kde pomáha dosiahnuť hladkú a krémovú textúru. Okrem jeho technologického významu je lecitín považovaný za relatívne zdravú zložku, pretože obsahuje fosfolipidy, ktoré sú dôležité pre funkciu bunkových membrán v ľudskom tele.“

Využitie v lekárstve a výživových doplnkoch

Lecitín sa pre jeho vlastnosti zlepšujúce kognitívne funkcie a podporujúce nervovú sústavu využíva pri liečbe Alzheimerovej choroby a demencie. Pozitívny vplyv má aj pri ulceróznej kolitíde, ochorení žlčníka a pečene, zvlášť u osôb s výživou podávanou cez infúzie. Pri ďalších ochoreniach sú potrebné nové relevantné štúdie potvrdzujúce účinnosť lecitínu pri ich liečbe.

V podobe výživového doplnku je vhodný ako pre športovcov, ktorí ocenia rýchlejšiu regeneráciu a viac energie pri fyzickej (alebo psychickej) záťaži, tak aj pre všetkých, ktorí chcú zlepšiť svoju koncentráciu a podporiť myslenie.

Využitie v potravinárstve

Typické slovné spojenie nachádzajúce sa na zadnej strane potravinovej etikety: emulgátor sójový lecitín. Teraz už konečne viete, čo to vlastne je. Nejde o nijako nebezpečnú zložku a ako názov napovedá, pochádza zo sóje (popr. slnečnice a pod.). Pomáha zachovať správnu konzistenciu produktu, aby nedošlo k oddeleniu tukov a vody. V EÚ jeho použitie nie je nijako obmedzené, v potravinách by sa ho malo vyskytovať také množstvo, ktoré zaručí vytúžené výsledky.

Možné vedľajšie účinky a kontraindikácie

Lecitín sa nachádza v rôznych liekoch a potravinách. Je voľne dostupný, a preto sa nemusíte báť, že by vám mohol nejako uškodiť. Pokiaľ neprekročíte dávku 15 g za deň, vaše telo si z neho vezme len to najlepšie. Z dôvodu alergií na sóju je pred konzumáciou lecitínu vhodná konzultácia s alergológom. Hoci sa pri procese výroby lecitínu zbavuje častí sóje, stále platí príslovie „Dvakrát meraj, raz rež“. Čo sa týka kontraindikácií, tak nie sú žiadne presne definované, záleží teda na individuálnych prípadoch.

Záver

S lecitínom prichádzate do styku každý deň, či už nevedomky v bunkových membránach alebo nervovej sústave, tak aj vedome v potravinách, v liekoch a vo ýživových doplnkoch. Nie je to teda telu neznáma látka, dokonca vám pomáha riešiť veľa nepríjemností, a to od problémov s koncentráciou, vysokou hladinou LDL cholesterolu až po zažívacie problémy alebo únavu pri fyzickej či psychickej záťaži. Podľa vašich preferencií si vyberte medzi potravinami bohatými na lecitín alebo špeciálnymi výživovými doplnkami.

Autor článku

Lucie Seidlová

Mám za sebou štúdium na Karlovej Univerzite, po ktorom som sa presunula na Fakultu športových štúdií na Masarykovej univerzite. K zdravému životnému štýlu a pohybu som nikdy nemala ďaleko, až donedávna som totiž pretekala v gymnastickom aerobiku. Zaujíma ma, ako všetko v tele funguje a sledujem nové trendy, ktoré sľubujú dlhodobé výsledky a spokojných ľudí. Už od malička ma bavilo písať, a preto som rada, že to môžem uplatniť práve v oblasti, v ktorej sa každý deň pohybujem. Zároveň sa stále dozvedám nové informácie, ktoré potom využívam v každodennom živote.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.