Kurkuma: prírodný zázrak

Kurkuma je rastlina, ktorá patrí do rodiny zázvorovitých. Pochádza z juhovýchodnej Ázie a je cenená po celom svete pre svoje potenciálné vlastnosti aj ako dôležitý prvok v mnohých kulinárskych tradíciách. Nielenže dodáva jedlu jedinečnú chuť a farbu, ale je tiež známa pre svoje protizápalové a antioxidačné vlastnosti


Obsah článku

  1. História a pôvod kurkumy
  2. Chemické zloženie a nutričné hodnoty
  3. Zdravotné prínosy
  4. Použitie v kuchyni
  5. Kurkuma v tradičnej medicíne
  6. Vedľajšie účinky a kontraindikácie
  7. Záver
  8. Zdroje

 

 

História a pôvod kurkumy

Kurkuma má dlhú a bohatú históriu, siahajúcu tisíce rokov do minulosti, a to predovšetkým v oblastiach južnej Ázie. Tradične bola používaná v ajurvédskej a čínskej medicíne pre podporu pri širokej škále problémov, od zápalov až po tráviace problémy. Historické záznamy ukazujú, že kurkuma bola pestovaná v Indii už od 3000 pred n. l., kde bola považovaná za svätú rastlinu. Postupom času sa jej použitie rozšírilo do celého sveta, najmä vďaka obchodným cestám a bohužiaľ aj kolonializmu. Dnes je kurkuma pestovaná v mnohých tropických krajinách a stala sa základným prvkom v mnohých svetových kuchyniach.

 

Chemické zloženie a nutričné hodnoty

Kurkuma je bohatá na bioaktívne látky, ktoré majú potenciálné zdravotné prínosy. Najdôležitejšie z týchto zlúčenín je kurkumín, silný antioxidant s protizápalovými vlastnosťami. Ten je tiež zodpovedný za charakteristickú žltú farbu kurkumy. Okrem kurkumínu obsahuje kurkuma množstvo ďalších látok:

 

  • Vitamíny: kurkuma obsahuje predovšetkým vitamíny skupiny B, vitamín C a E.
  • Minerálne látky: kurkuma je zdrojom železa, draslíka, horčíka a zinku.
  • Esenciálne oleje: kurkuma obsahuje rôzne esenciálne oleje, vrátane tumerónu, atlantónu a zingiberénu.
  • Vláknina: pomáha podporovať trávenie a zlepšovať črevnú mikroflóru.

 

Zdravotné prínosy

Kurkuma je cenená pre svoje široké spektrum potenciálných zdravotných prínosov, ktoré sú podporené vedeckými štúdiami. Tieto prínosy sú často prisudzované najmä žltému farbivu kurkumínu, ktorý niekedy býva z kurkumy samostatne extrahovaný. .

 

  • Protizápalové účinky: Kurkumín má silné protizápalové vlastnosti, ktoré môžu pomáhať pri liečbe a prevencii rôznych zápalových ochorení.
  • Antioxidačné účinky: Pomáha neutralizovať voľné radikály, čo môže prispievať k zníženiu rizika niektorých chronických ochorení.
  • Podpora tráviaceho systému: Kurkuma podporuje zdravé trávenie a môže pomôcť pri liečbe niektorých zažívacích ťažkostí.
  • Podpora srdca a ciev: Má pozitívne účinky na zdravie srdca a môže znižovať riziko srdcových ochorení.

 

Použitie v kuchyni

Kurkuma je známa predovšetkým ako kľúčová ingrediencie v mnohých ázijských kuchyniach, najmä v indickej, thajskej a malajzijskej. Nenahraditeľné uplatnenie nachádza predovšetkým v kari, kde dodáva jedlu nielen intenzívnu žltú farbu, ale aj zemitú a mierne horkú chuť. Kurkuma je však univerzálna a používa sa aj v mnohých ďalších jedlách. V Indii je bežne pridávaná do šošovkových polievok, ryže a dokonca aj sladkých dezertov. Vďaka svojim potenciálným protizápalovým a antioxidačným vlastnostiam je kurkuma obľúbená aj v zdravej kuchyni. Okrem klasického použitia v jedleech sa z kurkumy pripravuje aj nápoj známy ako zlaté mlieko, ktorý kombinuje kurkumu s horúcim mliekom a ďalšími korením, ako je škorica a zázvor, na podporu zdravia a imunity.

Pilulka odborník Ing. Kateřina Jakešová hovorí:

„Nielenže kurkuma zvyšuje chuť a vizuálnu stránku jedál, ale taktiež prináša zdravotné výhody, čo z nej robí v kuchyni nielen korenie, ale aj funkčnú potravinu. Pri varení sa kurkuma často kombinuje s čiernym korením, ktoré zvyšuje biologickú dostupnosť kurkumínu. Toto synergické pôsobenie zvyšuje absorpciu kurkumínu v tele, čím sa zvyšuje jeho účinnosť.“

 

 

Vedľajšie účinky a kontraindikácie

Hoci kurkuma je všeobecne považovaná za bezpečnú, existujú určité situácie, keď jej použitie môže byť nevhodné alebo by mohlo vyvolať nežiaduce vedľajšie účinky. Jedným z hlavných vedľajších účinkov je možnosť podráždenia tráviaceho traktu, čo môže viesť k nevoľnosti, hnačky alebo dyspepsiu, najmä pri vysokom dávkovaní. Kurkuma tiež môže interagovať s niektorými liekmi, vrátane antikoagulantov a liekov na diabetes, čo môže zvyšovať riziko krvácania alebo ovplyvniť hladinu cukru v krvi.

 

Okrem toho by ľudia s určitými zdravotnými problémami, ako sú žlčníkové kamene, obštrukcia žlčových ciest alebo určité formy autoimunitných ochorení, mali pred začiatkom užívania kurkumy ako doplnku stravy konzultovať s lekárom. Tehotné a dojčiace ženy by tiež mali byť opatrné pri používaní kurkumy, pretože neexistuje dostatok výskumov, ktoré by potvrdili jej bezpečnosť v týchto obdobiach.

 

Záver

Kurkuma je fascinujúca rastlina s dlhou históriou využitia ako v kulinárnom, tak v medicínskom kontexte. V posledných rokoch je stredobodom pozornosti aj moderného vedeckého výskumu. Zatiaľ čo kurkuma a najmä kurkumín ponúkajú mnoho potenciálnych zdravotných prínosov, je dôležité pristupovať k ich používaniu s opatrnosťou av prípade akýchkoľvek zdravotných problémov alebo užívania iných liekov konzultovať odborníka. V budúcnosti môže ďalší výskum odhaliť ešte viac o účinkoch kurkumy a otvoriť nové možnosti pre jej využitie v medicíne.

 

Tento článok je určený len na vzdelávacie účely a nenahrádza odbornú lekársku radu. Pre konkrétne odporúčania sa vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom.
 

Zdroje

https://www.sci­encedirect.com/to­pics/agricultu­ral-and-biological-sciences/curcuma-longa

https://pubmed­.ncbi.nlm.nih­.gov/29624265/

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/pmc/ar­ticles/PMC3453­630/

https://www.fron­tiersin.org/ar­ticles/10.3389/fphar­.2022.820806/fu­ll

https://www.e­ma.europa.eu/en/me­dicines/herbal/cur­cumae-longae-rhizoma

https://nutri­tionj.biomedcen­tral.com/arti­cles/10.1186/s12937–021–00748–8

Autor článku

Ing. Kateřina Jakešová

Vyštudovala som odbor Výživa a potraviny na Českej poľnohospodárskej univerzite v Prahe. Rozumiem tomu, akým spôsobom výživa ovplyvňuje ľudské zdravie a tiež tráviacim procesom v ľudskom tele. Som prevažne odborníkom na výživu detí, kde čerpám mnohokrát z osobných skúseností. Absolvovala som aj semestre anatómie a fyziológie, v ktorých sa aj naďalej vzdelávam. Počas štúdií som strávila rok v Taliansku, kde som sa naučila obstojne taliansky a aj to, v čom pre nás môže byť inšpiráciou stredomorská kuchyňa. Keď práve nepíšem články, tak cestujem, hrám volejbal a študujem marketing.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.