Kožná mykóza: príznaky, prevencia a liečba

Kožná mykóza je časté ochorenie spôsobené plesňami a kvasinkami, ktorým sa darí predovšetkým v teplom a vlhkom prostredí. Mykóza môže postihnúť prakticky akúkoľvek časť tela, vrátane nechtov a vlasov. Prejavuje sa začervenaním kože a nepríjemným svrbením v mieste výskytu. V tomto článku sa pozrieme, ako mykózu spoznať, ako sa lieči a ako jej odteraz predísť pomocou prevencie.

pilulka

Príčiny

Kožné mykózy sú spôsobené plesňami a kvasinkami, ktoré napádajú keratín a proteín obsiahnutý v koži, nechtoch a vlasoch. K infekcii môže dôjsť niekoľkými spôsobmi, a to buď priamym kontaktom s infikovanou osobou alebo zvieraťom, alebo prostredníctvom kontaminovaných povrchov a predmetov, ako sú uteráky alebo kachličky.

 

Medzi faktory, ktoré ďalej prispievajú k rozvoju kožnej mykózy patria:

 

  • nadmerné potenie
  • narušenie kožnej bariéry
  • oslabenie imunitného systému
  • nosenie tesného oblečenia alebo používanie verejných spŕch a bazénov.

Najčastejší pôvodcovia mykóz

Dermatofytické huby: Trichophytón, Microsporum a Epidermophyton

 

Kvasinky: Candida albicans

Typy kožných mykóz

Existuje niekoľko rôznych typov kožnej mykóz, z ktorých každá má špecifické príznaky a postihuje rôzne oblasti tela. Medzi bežné typy kožných mykóz patria:

Mykóza nôh

Tinea pedis známa aj ako „atletická noha“ je plesňová infekcia, ktorá postihuje nohy. Najčastejšie sa vyskytuje medzi prstami a typickým príznakom je svrbenie, pálenie, začervenanie, odlupovanie kože, suchá koža a v niektorých prípadoch aj vznik pľuzgierikov. Jedná sa o najčastejšiu dermatofytózu.

Mykóza rúk

Ide o druhotnú infekciu, ktorá sa objaví pri výskyte mykózy na nohách. Prejavuje sa začervenaním dlaní, svrbením a olupovaním zhrubnutej kože.

Tinea corporis

Tinea corporis postihuje neochlpenú časť tváre, trup a končatiny až k zápästiu. Infekcia sa môže šíriť a spôsobovať svrbenie. Charakteristickým príznakom je okrúhla vyrážka s červeným okrajom a stredom.

Mykóza v trieslach

Je častejšia u mužov, a to najmä u tých, ktorí nosia tesné oblečenie. Typické príznaky zahŕňajú svrbenie, začervenanie, šupiny a pálenie v oblasti slabín.

Mykóza hlavy

Najčastejšie postihuje deti, ale môže sa vyskytovať aj u dospelých. Objavuje sa najčastejšie v oblasti obočia, rias a pokožky hlavy. Príznaky môžu zahŕňať stratu vlasov, začervenanie, opuchy a tvorbu vyrážok alebo vriedkov na pokožke hlavy.

Kožné kandidózy

Candida je kvasinka, ktorá môže spôsobiť infekciu kože, nechtov a slizníc. Je často spojená s plesňovými infekciami a môže sa objaviť v rôznych častiach tela. Symptómy zahŕňajú začervenanie, svrbenie, pálenie a tvorbu plesňových pupienkov alebo vriedkov. Viac sa dočítate v článku o Kandidóze.

Ďalšie menej bežné formy

Existuje mnoho ďalších menej bežných typov kožných mykóz, napríklad Onychomykóza (plesňové ochorenie nechtov) alebo Tinea versicolor (vytvára svetlejšie či tmavšie škvrny na koži podobné vitiligu).

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka hovorí:

„Kožné mykózy sú nepríjemné infekčné ochorenia spôsobené plesňami a kvasinkami. Najčastejšie sa prejavujú začervenaním a svrbením. 

 

Hubám a kvasinkám prospieva teplé a vlhké prostredie, preto by sme mali byť obozretní na verejných kúpaliskách či v saunách a chodiť tu v prezuvkach. Toto ochorenie dokáže dlhodobo potrápiť, preto pri prejavoch navštívte lekára.“

Príznaky mykózy

Symptómy kožnej mykózy sa môžu líšiť podľa konkrétneho typu mykózy a postihnutej oblasti kože. Medzi najbežnejšie príznaky však patria:

 

 

Pokiaľ nedochádza k správnej liečbe, symptómy sa môžu naďalej zhoršovať. Navyše symptómy kožnej mykózy sú podobné symptómom iných kožných ochorení, čo môže sťažiť správnu identifikáciu ochorenia. Identifikácia kožnej mykózy je pre správnu liečbu kľúčová, preto je dôležité venovať pozornosť akýmkoľvek podozrivým symptómom a prípadne vyhľadať lekársku pomoc.

Diagnostika

Diagnostika je kľúčovým krokom na určenie typu infekcie a začatie vhodnej liečby. Lekári používajú rôzne metódy a postupy, väčšinou však lekár začne tým, že vykoná klinické vyšetrenie postihnutej oblasti kože. Lekár pozoruje príznaky, ako sú svrbenie, začervenanie, pálenie, šupiny a vyrážky

 

Na potvrdenie prítomnosti plesne alebo kvasiniek môže lekár odobrať vzorku postihnutej kože alebo nechtu a prezrieť ju pod mikroskopom. Týmto spôsobom možno zistiť, aký typ huby infekciu spôsobil, a to je dôležité pri diagnostike dermatofytóz, t. j. mykóz spôsobených plesňami. Na ďalšiu podrobnú diagnostiku môže byť odobratá vzorka kože alebo nechtu a kultivovaná na špeciálnom živnom médiu. Táto metóda umožňuje identifikovať konkrétny druh huby. Kultivácia však môže trvať až niekoľko dní, pretože plesne a kvasinky potrebujú čas na rast.

 

Niekedy môžu byť vykonané aj krvné testy na stanovenie hladín protilátok proti konkrétnym druhom plesní a kvasiniek. Testy môžu pomôcť lekárovi určiť prítomnosť infekcie, hoci nie sú vždy najpresnejšou metódou na diagnózu kožnej mykózy.

Radšej k lekárovi

Je dôležité si uvedomiť, že laická sebadiagnostika je v prípade tohto ochorenia veľmi obtiažna, pretože mnoho kožných ochorení má podobné symptómy. Preto je najlepšie svoj stav konzultovať s lekárom, ktorý môže vykonať presné testy a nasadiť tak vhodnú liečbu.

Liečba mykózy

Konkrétny liečebný postup sa odvíja od typu mykózy, jej závažnosti a lokalizácii. Na cielenú liečbu sa najčastejšie používajú lieky nazývané anti­mykotiká, ktoré zabraňujú rastu a množeniu húb. Mnoho z nich je dostupných aj bez lekárskeho predpisu. Najčastejšie sú dostupné vo forme krémov, mastí, gélov a sprejov, ktoré sa aplikujú priamo na postihnutú oblasť kože.

 

U ťažších alebo rezistentných mykóz môže lekár predpísať perorálne antifungálne lieky, ktoré sa užívajú ústne. Tento typ liečby môže byť nevyhnutný, ak je infekcia rozsiahla alebo sa nachádza v oblastiach, ktoré sú ťažko dostupné na lokálnu aplikáciu krému.

 

Trvanie liečby mykózy sa môže líšiť podľa typu mykózy a jej závažnosti, ale liečba by mala pokračovať aj niekoľko dní a týždňov po vymiznutí príznakov, aby sa zabránilo recidíve. Preto je dôležité liek používať pravidelne po dobu, ktorú predpíše lekár.

Čistota pol zdravia

Počas liečby je dôležité udržiavať postihnutú kožu čistú a suchú, pretože dodržiavanie hygienických zásad napomáha zabrániť šíreniu infekcie a urýchliť hojenie.

Prevencia mykózy

Medzi základné preventívne opatrenia patrí dôkladná hygiena – predovšetkým je potrebné venovať pozornosť miestam, ktoré sú náchylné na infekciu, ako sú nohy, triesla a podpazušie.

 

Zdrojom prenosu infekcie môže byť zdieľanie osobných vecí ako uterákov, holiacich strojčekov, obuvi alebo oblečenia, preto je potrebné sa zdieľaniu vyvarovať a bielizeň pravidelne meniť a prať pri dostatočne vysokých teplotách, aby sa zničili hubové spóry.

 

Pri návštevách verejných bazénov, spŕch a šatní je odporúčané používať ochrannú obuv, aby sa zabránilo priamemu kontaktu s povrchmi, ktoré môžu byť kontaminované hubami.

 

Stres a oslabenie imunitného systému môžu tiež zvýšiť riziko nákazy kožnou mykózou, preto je potrebné posilňovať obranyschopnosť prostredníctvom zdravého životného štýlu, vyváženej stravy a pravidelnej fyzickej aktivity.

Záver

Kožná mykóza je bežným ochorením, ktoré môže postihnúť kohokoľvek. Dôležitá je včasná a správna diagnostika a následne vhodne zvolená liečba, aby sa zabránilo komplikáciám a šíreniu infekcie. Prevencia zohráva tiež kľúčovú úlohu v minimalizácii rizika nákazy, predovšetkým je potrebné dodržiavať dôkladnú hygienu, a to najmä na verejných miestach, ako sú bazény alebo šatne a vyvarovať sa používaniu spoločných osobných vecí. Aj keď nejde o vážne ochorenie, šíri sa ľahko a dokáže človeka potrápiť, preto je vhodné sa s liečbou zveriť do rúk ošetrujúceho lekára.

 

Tento článok je určený len na vzdelávacie účely a nenahrádza odbornú lekársku radu. Pre konkrétne odporúčania sa vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom.

Zdroje

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/bo­oks/NBK7902/

https://www.sci­encedirect.com/to­pics/agricultu­ral-and-biological-sciences/mycosis

https://my.cle­velandclinic.or­g/health/dise­ases/24401-fungal-infections-mycosis

https://medli­neplus.gov/ge­netics/conditi­on/mycosis-fungoides/

https://my.cle­velandclinic.or­g/health/dise­ases/21827-mycosis-fungoides

https://www.bad­.org.uk/pils/my­cosis-fungoides/

https://www.he­althline.com/he­alth/lymphoma/my­cosis-fungoides

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.