Kinetóza: cestovná nevoľnosť

 

Čo je kinetóza?

Kinetóza je často označovaná aj ako choroba z pohybu, cestovateľská choroba a v prípade lodnej dopravy aj morská choroba. Príznaky kinetózy prvýkrát popísal Hippokrates, ktorý napísal, že „plavba po mori dokazuje, že pohyb narúša telo“. Ide o nepríjemný stav, ktorý môže postihnúť jednotlivca počas cesty autom, autobusom, loďou, lietadlom alebo vlakom. Ale môže k nej dôjsť aj na obyčajných hojdačkách, alebo napríklad v zábavnom parku na horskej dráhe. Prejavuje sa kombináciou nevoľnosti, závratov a vracania. Býva spôsobená rôznymi faktormi, ale hlavnou príčinou je rozpor medzi tým, čo oko vidí a čo telo cíti, čo vedie k zmäteniu v mozgu.

 

Príčiny kinetózy

Klasickým prípadom fyziologických závratov sú kinetózy, pri ktorých dochádza ku konfliktu medzi zrakovými a vestibulárnymi informáciami. Udržiavanie rovnováhy je totiž komplexný a náročný proces, kedy mozog na základe informácií z vnútorného ucha (vestibulárny aparát) a zraku koordinuje rovnováhu tela. V situácii, keď sedí človek v aute, ktoré sa rozbehne, vestibulárny aparát reaguje na pohyb, zatiaľ čo zrak vnímajúci hlavne priestor vozidla neposkytuje zodpovedajúcu informáciu o pohybe. Niektorí jedinci nie sú schopní tento konflikt zvládnuť a reagujú nevoľnosťou, prípadne pociťujú nerovnováhu. O tom, či niekto trpí kinetózami, rozhoduje vrodené nastavenie kmeňových štruktúr. Nejedná sa o patológiu. Kto trpí kinetózami, má väčšinou aj problémy v autoškole na trenažéri, kedy je senzorická stimulácia presne obrátená. Pohybuje sa zrakové okolie, zatiaľ čo vestibulárny systém nie je stimulovaný. Kinetózu tiež dokážu vyvolať pohybové vzory, napríklad vlnenie na mori, ktoré môžu byť pre mozog ťažšie spracovateľné.

 

Príznaky kinetózy

Medzi rizikové osoby patria deti vo veku 2–12 rokov, ďalej ženy (obzvlášť v období menštruácie, tehotenstva, alebo pri dojčení) a osoby, ktoré trpia migrénami. Príznaky kinetózy môžu byť rôznorodé, ale niektoré z nich sú častejšie ako iné. Medzi tie najbežnejšie patria:

 

  • Nevoľnosť a zvracanie: Pravdepodobne najznámejší príznak kinetózy a môže byť veľmi nepríjemný.
  • Závraty: Osoba môže mať pocit, že sa točí alebo je dezorientovaná.
  • Potenie: Niektorí ľudia sa môžu cítiť horúco a začať sa nadmerne potiť.
  • Bledosť: Koža môže zblednúť a stať sa studenou na dotyk.

 

Existujú aj ďalšie atypické príznaky, ako je bolest hlavy, únava, zvýšené slinenie, precitlivenosť na pachy a zvuky a ďalšie.

 

U väčšiny ľudí cestovné nevoľnosti príznaky obvykle netrvajú dlho. Často zmizne, akonáhle si na situáciu zvyknete, či už je to hojdanie lode alebo pohyb vlaku.

 

U malých detí, ktoré svoje pocity zle popisujú slovami, sa pri cestovnej nevoľnosti môže objaviť mrzutosť, plačlivosť, studený pot, zívanie, odmietanie obľúbených pochutín a samozrejme potom zvracanie.

 

Diagnostika kinetózy

Diagnóza kinetózy je spravidla stanovená na základe anamnézy pacienta a jeho popisu príznakov. Lekár často položí otázky týkajúce sa konkrétnych situácií, v ktorých sa príznaky objavili, napríklad počas jazdy autom, plavby loďou alebo letu lietadlom. V niektorých prípadoch môže byť užitočné vykonať testy na vylúčenie iných príčin závratu, napríklad problémov s vnútorným uchom alebo neurologických ochorení.

 

Prevencia kinetózy

Prevencia kinetózy a prvá pomoc pri cestovnej nevoľnosti spočíva predovšetkým v snahe minimalizovať vystavenie sa podmienkam, ktoré spôsobujú rozpor medzi zrakovými a vestibulárnymi vnemami. Odporúča sa venovať pozornosť svojmu okoliu. Napríklad pri jazde autom je lepšie pozerať sa na horizont ako čítať knihu alebo pozerať sa na mobilný telefón. Cestujúcim na lodi zase môže pomôcť zostať na palube, kde môžu vidieť horizont, namiesto toho, aby boli vo vnútri kabíny. Vhodné je počas cesty zaujať polohu blízko ťažiska dopravného prostriedku a po smere (uprostred lode, v prednej časti kabíny lietadla, na prednom sedadle autobusu) a snažiť sa splynúť s pohybmi dopravného prostriedku. Okrem toho existujú lieky a doplnky stravy, ktoré môžu pomôcť predchádzať kinetóze, ale je dôležité konzultovať sa s lekárom pred ich užívaním.

 

Dobrými tipmi tiež je necestovať nevyspalý, na lačno ale ani s preplneným žalúdkom, sedieť s mierne zaklonenou hlavou (fixovať hlavu v určitej pozícii pomocou cestovného vankúšika), robiť časté prestávky (ak je to možné) a zaistiť si prísun vzduchu.

 

Liečba kinetózy

Liečba kinetózy zahŕňa množstvo opatrení od jednoduchých preventívnych postupov až po špeciálne lieky. Mnoho ľudí zistí, že sa cítia lepšie, keď zavrú oči, ľahnú si alebo sa pozerajú na bod na horizonte. Dýchacie cvičenia môžu tiež pomôcť upokojiť žalúdok a znížiť pocit nevoľnosti.

 

Existujú rôzne lieky, ktoré môžu pomôcť znížiť príznaky kinetózy, vrátane antihistaminík a liekov proti nevoľnosti – mnohí z nás si už z detstva pamätajú na Kinedryl, ktorý sa u nás vyrába od roku 1969. Okrem toho dnes existujú napríklad aj liečivé cestovné žuvačky. Obvykle sú najúčinnejšie pri užití pred vystavením sa dráždivému podnetu alebo pri skorom nástupe príznakov. Všetky tieto lieky by sa mali užívať podľa pokynov lekárnika alebo príbalového letáku. Je dôležité vziať na vedomie možné vedľajšie účinky, ako je ospalosť.

Pilulka odborník PharmDr. Jana Krejcarová hovorí:

„Kinetóza je súbor nepríjemných príznakov a pocitov, ktorý postihuje v priemere 5% cestovateľov. Najčastejšie príznaky vznikajú pri zmene rýchlosti pohybu v smere jazdy (rozjazd či prudké spomalenie, vzlet či pristávanie lietadla), pri hojdaní lode na rozbúrenej vodnej hladine a pri výkyvoch lietadla. 

 

Rýchle zmeny rýchlosti, prudké a časté zákruty zvyšujú riziko vzniku kinetózy, preto pokiaľ cestujeme, je dobré vziať do úvahy výber dopravného prostriedku (niektorí ľudia trpia kinetózou pri jazde automobilom, avšak cestovanie vlakom im nevadí). Preventívne opatrenia a porada s lekárnikom, ktorý odporučí najvhodnejší prípravok s dávkovaním a časovými intervalmi užívania, môže pomôcť znížiť riziko vzniku kinetózy.“

 

Záver a odporúčanie

Kinetóza je bežným problémom, ktorý môže skomplikovať cestovanie, avšak s vhodnými opatreniami a prípravou môžu byť príznaky minimalizované. Dôležité rozpoznať svoje spúšťače nevoľnosti a prispôsobiť svoje prostredie tak, aby sa predišlo konfliktom medzi zrakovými a vestibulárnymi vnemami. Ak máte chronické problémy s kinetózou, konzultácia s lekárom vám môže ponúknuť množstvo možností liečby a prevencie.

 

Tento článok je iba informačný a neslúži ako náhrada konzultácie s lekárom. V prípade podozrenia na akékoľvek zdravotné problémy sa obráťte na profesionálnu pomoc u lekára.

 

Zdroje

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/bo­oks/NBK539706/

https://my.cle­velandclinic.or­g/health/dise­ases/12782-motion-sickness

https://www.web­md.com/cold-and-flu/ear-infection/motion-sickness

https://www.ma­yoclinic.org/fir­st-aid/first-aid-motion-sickness/basics/art-20056697

https://www.he­althdirect.gov­.au/motion-sickness

https://www.he­althline.com/he­alth/motion-sickness-remedies#quick-tips

https://www.me­dicalnewstoda­y.com/articles/176198

https://medli­neplus.gov/ge­netics/conditi­on/motion-sickness/

Autor článku

PharmDr. Jana Krejcarová

Už na gymnáziu som mala v obľube biologické a chemické predmety, takže rozhodnutie pre farmaceutický odbor bolo jednoduché. Po absolvovaní Farmaceutickej fakulty Karlovej Univerzity som zapadla medzi rady lekárníc a lekárnikov s odhodlaním pomáhať ľuďom. Práca lekárnice je každodenným motorom na hľadanie nových informácií, sledovanie vývoja zdravotníckeho odvetvia. Vo voľnom čase sa rada venujem muzike a aktívne relaxujem v prírode.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.