Divertikulóza: čo by ste mali vedieť

Divertikulóza je stav, pri ktorom sa na stene čreva (prípadne pažeráka alebo žalúdka) tvoria malé divertikuly. Divertikul je slepý výbežok steny tráviacej trubice. Hoci mnoho ľudí s divertikulózou nepociťuje žiadne príznaky, v niektorých prípadoch môže tento stav viesť k ochoreniu nazývaného divertikulitída. 
 

Obsah

  1. Príčiny vzniku divertiklov
  2. Príznaky divertikulózy
  3. Divertikulitída a iné komplikácie
  4. Diagnostika divertikulózy
  5. Liečba divertikulózy
  6. Prevencia divertikulózy
  7. Záver
  8. Zdroje
pilulka

Príčiny vzniku divertiklov

Divertikuly zvyčajne vznikajú, keď zvýšený tlak v hrubom čreve pôsobí na slabé miesto v stene čreva. Existuje niekoľko faktorov, ktoré môžu viesť k ich vzniku. Hlavnou príčinou býva strava s veľkým množstvom spracovaných potravín a nedostatkom vlákniny, ktorá spôsobuje zvýšený tlak v črevách. Denne by sme mali prijať aspoň 25 g vlákniny.

Medzi ďalšie rizikové faktory patrí vek a genetická predispozícia – ľudia s divertikulózou v rodinnej anamnéze môžu mať vyššie riziko vzniku divertiklov.

Divertikulóza je častejšia u starších ľudí, približne 60 % ľudí starších ako 60 rokov má divertikulózu. Môže sa však vyskytnúť aj u oveľa mladších ľudí.

Príznaky divertikulózy

Mnohí ľudia s divertikulózou nepociťujú žiadne príznaky; tie sa môžu objaviť až pri zápale divertikula. Ak však trpíte niektorým z nasledujúcich problémov, je možné, že máte toto ochorenie:

 

  • Bolesť v podbrušku: Zvyčajne v ľavej dolnej časti brucha. Bolesť môže byť mierna až silná a zvyčajne sa zhoršuje po jedle.
  • Nevoľnosť: Zmeny štruktúry v hrubom čreve môžu viesť k nevoľnosti a zvracaniu.
  • Krvácanie: Divertikuly môžu krvácať a spôsobiť červenú alebo tmavú krv v stolici.
  • Zmeny stolice: Môže sa objaviť zápcha alebo hnačka.
  • Nadúvanie: Nadmerné množstvo plynu môže spôsobiť pocit nafúknutia.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka hovorí:

„Divertikulóza je stav, pri ktorom sa v hrubom čreve objavujú klky, nazývané divertikuly. Medzi hlavné príčiny patrí nevhodná strava s nedostatkom vlákniny a riziko sa zvyšuje s vekom. Pokiaľ ide o príznaky, ochorenie môže byť úplne bezpríznakové a divertikuly sa zistia náhodne pri kolonoskopii.

Ak sa stav skomplikuje a dôjde k zápalu divertiklov, ochorenie sa môže prejaviť zápchou, hnačkou, bolesťou v podbrušku alebo krvácaním. Medzi ďalšie komplikácie patrí absces alebo perforácia steny čreva. Aby sa predišlo týmto komplikáciám, odporúča sa, aby ľudia starší ako 50 rokov absolvovali preventívnu kolonoskopiu.

Divertikulitída a iné komplikácie

Ak sa divertikuly neliečia, môžu spôsobiť vážne komplikácie, z ktorých jednou je už načrtnutá Divertikulitída. Tá vzniká v dôsledku zadržiavania stolice v samotnom divertikule. Ide o zápal divertiklu, ktorý spôsobuje bolesť, horúčku a zmenu stolice. Pri tomto stave sa odporúča tzv. bezvlákninová diéta s minimom vlákniny.

Môžu sa vyskytnúť aj tieto prípady:

Perforácia

Pretrhnutie steny čreva divertikulom, ktoré zvyšuje riziko zápalu brucha.

Absces

Hromadenie hnisu okolo zapáleného divertikula.

Krvácanie

Závažné vnútorné krvácanie si vyžaduje okamžitý lekársky zásah.

Diagnostika divertikulózy

Pri podozrení na divertikulózu sa používajú rôzne diagnostické metódy. Na jednej strane sú to rôzne zobrazovacie vyšetrenia, ako napríklad ultrazvuk, röntgen, počítačová tomografia (CT) alebo irigografia. Pri irigografii sa črevo naplní kontrastnou látkou, ktorá potom umožňuje jeho zobrazenie pomocou röntgenového žiarenia, ale toto vyšetrenie sa nepoužíva príliš často. Krvné testy môžu tiež odhaliť prípadnú prítomnosť infekcie v tele.

Mimoriadne spoľahlivým vyšetrením je kolonoskopia, ktorá umožňuje zobrazenie postihnutej oblasti priamo na kamere. Vykonáva sa zavedením dlhej, ohybnej trubice s kamerou do čreva cez konečník. Počas zákroku sa vyšetrovanému podávajú analgetiká a sedatíva, napríklad rajský plyn.

Liečba divertikulózy

Liečba divertikulózy sa zameriava na zmiernenie príznakov a prevenciu komplikácií. Ak nespôsobuje žiadne príznaky, odporúča sa len vyvážená strava s dostatkom vlákniny, ktorá pomáha udržiavať mäkkú stolicu a znižuje tlak v hrubom čreve. Potraviny bohaté na vlákninu sú najmä ovocie, zelenina a celozrnné výrobky. Pre zdravú funkciu čriev je dôležitá aj dostatočná hydratácia a dostatok pohybu.

Pri bolestiach a kŕčoch vám lekár môže predpísať spazmolytiká. Ak je prítomný zápal alebo infekcia, riešením môžu byť antibiotiká. Tie sa zvyčajne predpisujú v dvoch dávkach, aby sa predišlo vedľajším účinkom a liečba bola úspešnejšia.

V závažných prípadoch, keď sa vyskytnú komplikácie ako perforácia, absces alebo silné krvácanie, môže byť potrebný chirurgický zákrok na odstránenie postihnutej časti čreva. To isté platí aj v prípade opakovaných divertiklov.

Prevencia divertikulózy

Prevencia divertikulózy spočíva v osvojení si návykov zdravého životného štýlu, ktoré znižujú riziko vzniku divertiklov a súvisiacich komplikácií:
 

  • Vyvážená strava: Jedzte potraviny bohaté na vlákninu, vitamíny a minerály a pite dostatok tekutín.
  • Fyzická aktivita: Pravidelné cvičenie môže pomôcť udržať črevá v pohybe a znížiť tlak v hrubom čreve.
  • Obmedziť konzumáciu červeného mäsa: Niektoré štúdie naznačujú, že konzumácia veľkého množstva červeného mäsa môže zvýšiť riziko divertikulózy.
  • Nefajčiť: Fajčenie môže zvýšiť riziko komplikácií spojených s divertikulózou. A spôsobuje veľké množstvo ďalších nezvratných zmien vo vašom tele. Prečítajte si ako prestať fajčiť.
  • Pravidelné lekárske prehliadky

Záver

Divertikulóza je ochorenie spojené s tvorbou výbežkov v stene hrubého čreva, ktoré môže viesť k potenciálne závažným komplikáciám, ako je zápal (divertikulitída). Prevencia a liečba tohto ochorenia zahŕňa dodržiavanie vyváženej stravy bohatej na vlákninu, dostatočnú hydratáciu a pravidelnú fyzickú aktivitu. Diagnostika a liečba sa zvyčajne zakladajú na príznakoch a závažnosti ochorenia a zahŕňajú zmenu životného štýlu, lieky a v niektorých prípadoch aj chirurgický zákrok. Zachovanie zdravého životného štýlu je kľúčom ku kontrole divertikulózy a minimalizácii jej komplikácií.

Tento článok slúži len na vzdelávacie účely a nenahrádza odborné lekárske poradenstvo. Konkrétne odporúčania vždy konzultujte s kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom.

Zdroje

https://www.ma­yoclinic.org/di­seases-conditions/di­verticulitis/sym­ptoms-causes/syc-20371758

https://www.fnbrno­.cz/operace-pro-diverticulitidu-colon/f3986

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/pmc/ar­ticles/PMC2780­264/

https://www.ste­fajir.cz/diver­tikuloza

https://www.nzip­.cz/rejstriko­vy-pojem/3766

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.