Cysty: typy, komplikácie, liečba a všetko, čo potrebujete vedieť

 

Cysta je dutina vyplnená tekutinou alebo iným obsahom. Môže sa vytvoriť kdekoľvek na tele a môže dosahovať rôzne veľkosti, a to od malých po väčšie útvary. Väčšina cýst je nezhubná, takže sa ďalej nešíria a nenapadajú okolité tkanivá. Môžu sa však vytvoriť aj zhubné cysty. Vyšetrenie cýst prebieha u lekára, ktorý stanoví, o aký typ cysty ide a či nie je zhubná. Cysty sa odstraňujú chirurgicky a časté sú predovšetkým v prsiach, na vaječníkoch, obličkách, koži alebo pečeni.

 

Typy cýst

Cysty sa môžu objavovať na rôznych častiach tela a tkanivách. Najčastejšie sú nasledujúce typy cýst:

Cysty na koži

Cysty na koži vznikajú vplyvom upchatia mazovej žľazy na koži a môžu sa objaviť kdekoľvek na tele. Prejavujú sa opuchom na koži, ktorý obsahuje tekutinu. Často sa vyskytujú napríklad na pokožke hlavy alebo na tvári. Bývajú väčšinou nebolestivé a nevyžadujú žiadnu liečbu. V prípade, že však spôsobujú ťažkosti alebo bolesť, môže sa nechať cysta odstrániť lekárom.

Ovariálne cysty

Ovariálne cysty, čiže cysty na vaječníku, sa najčastejšie objavujú po pôrode, v zrelom veku alebo u žien s endometriózou. Často vznikajú počas ovulácie, keď folikul s vajíčkom nepraskne a naplní sa tekutinou. Také cysty väčšinou nebývajú zhubné ani nebezpečné a časom samovoľne vymiznú. Nie sú sprevádzané žiadnou bolesťou a bývajú náhodne objavené pri preventívnych gynekologických prehliadkach. Rizikovejšie sú väčšie cysty, ktoré môžu ohrozovať zdravie pacientok a ich plodnosť. V tomto prípade je potrebné odstrániť cystu chirurgicky prostredníctvom tzv. punkcie. Na základe veľkosti cýst môžu pacientky pociťovať:

  • tlak v podbrušku
  • nepravidelný menštruačný cyklus
  • bolesť pri sexe
  • bolesť v pokoji (ak je cysta veľká)

Riziko predstavuje prasknutie cysty, ktoré môže spôsobiť zápal v podbrušku. Tento bolestivý stav je sprevádzaný nevoľnosťou, zvracaním a horúčkou a je potrebné bezodkladne vyhľadať lekársku pomoc, pretože by mohlo totiž dôjsť ku krvácaniu do brušnej dutiny. V tomto prípade sa pristupuje k laparoskopii.

Cysty v prsiach

Cysty v prsiach sa vyskytujú prevažne u žien, a to v súvislosti s menštruačným cyklom. Väčšinou nevyžadujú žiadnu liečbu a môžu časom samovoľne zmiznúť alebo zmeniť veľkosť. Pokiaľ sú však cysty v prsníku bolestivé, možno pristúpiť k drenáži cysty. Bežné cysty v prsníku spravidla nezvyšujú riziko vzniku rakoviny prsníka. Veľké cysty sa však môžu v čase meniť a spôsobiť nádorové bujnenie, preto je potrebné cysty v prsníku pravidelne kontrolovať prostredníctvom ultrazvukového vyšetrenia u lekára.

Cysty na obličkách

Cysty na obličkách sú dutiny vyplnené tekutinou vyskytujúce sa v tkanive obličiek. Vyskytujú sa skôr v staršom veku, keď sa predpokladá upchávanie vývodných kanálikov obličkového tkaniva. Prosté cysty bývajú bez príznakov a príde sa na ne väčšinou náhodne počas ultrazvukového alebo CT vyšetrenia. V prípade, že sa vytvoria väčšie cysty, môžu spôsobovať bolesť v bedrovej oblasti. Liečba spočíva v punkcii, teda vypustení cysty s následnou sklerotizáciou, pri ktorej je dutina cysty zjazvená, aby nedochádzalo k opätovnému vytvoreniu. Okrem jednoduchých cýst sa môžu v tkanive obličiek objavovať aj parapelvické cysty, ktoré dosahujú veľkosť 1 – 2 cm a môžu spôsobovať prítomnosť červených krviniek v moči. Pokiaľ však nespôsobujú ťažkosti a bolesti, nie je potrebné ich odstraňovať.

Bakerove cysty

Bakerove cysty sú cysty, ktoré sa objavujú v podkolennej jamke. Vznikajú pri úrazoch kolenného kĺbu, pri artróze, dne alebo u športovcov pri pravidelnom preťažení kolenného kĺbu. Bakerova cysta sa prejavuje opuchom v podkolennej jamke a môže sa šíriť na celé koleno.

Cysty na pečeni

Cysty na pečeni bývajú pomerne bežné a nespôsobujú žiadne ťažkosti. Väčšinou vznikajú dôsledkom vrodenej narušenej stavby pečeňového tkaniva a objavené bývajú počas ultrazvukového vyšetrenia. Vo väčšine prípadov sú bezpríznakové, pri veľkých cystách však môže dochádzať k bolesti v pravom podrebrí. V prípade mnohopočetných cýst môže ísť o chronické polycystické ochorenie pečene, pri ktorom je jediným riešením transplantácia pečene.

Cysty na semenníkoch

Cysty na semenníkoch bývajú bežný nález, ktorý nebýva nebezpečný. Väčšinou vznikajú v nadsemenníku a bývajú vyplnené spermatickou tekutinou. Cysta na semenníkoch nevyžaduje liečbu ani nemá vplyv na plodnosť muža. V prípade, že však spôsobuje bolesti alebo ťažkosti, je možné ju chirurgicky odstrániť

Príčiny vzniku cýst

Príčiny vzniku cýst nie sú úplne jasné. Najčastejšie však vznikajú ako dôsledok upchatia mazových žliazok na koži alebo v rôznych orgánoch tela. V prípade cysty na vaječníkoch a v prsníku je častou príčinou hormonálna nerovnováha s prevahou estrogénu a nižšou hladinou progesterónu.

Súhrnne môžeme medzi príčiny vzniku cýst zaradiť:

– upchatie žliaz na tele a vývodov v rôznych orgánoch

– geneticky podmienené choroby

– nádory

– úraz alebo zranenie s poškodením krvných ciev

– parazitárna infekcia

– chronický zápal

– poruchy vývoja

– defekty v bunkách

Pilulka odborník PharmDr. Pavel Horký, Ph.D. hovorí:

„Hovoriť o cyste je u pacienta možné až po riadnom vyšetrení, z toho dôvodu, že cysta môže mať na prvý pohľad obdobné príznaky ako iné podobné útvary (lipómy, papuly, pustuly, noduly a ďalšie). V prípade podkožných cýst samotné príznaky (hrčka, niekedy bolestivá, zapálená, teplá na omak) väčšinou dovedú pacienta k lekárovi.

 

Orgánové cysty sú objavené spravidla náhodne alebo pri detailnejšom vyšetrení pacienta (ultrazvuk, tomograf). Príčina vzniku cýst môže byť od zranenia, upchatia vývodu mazovej žľazy až po geneticky podmienené choroby. Ich výskyt je v detskej aj dospelej populácii. Veľmi často sú cysty zapálené a infikované (predovšetkým dermoidné cysty) a tie je potrebné riešiť skorým lekárskym zákrokom, spočívajúci vo vypustení obsahu cysty (drenáž) a odstránení obalu cysty (samotné odstránenie ale nie je v niektorých prípadoch možné).

 

 

Všeobecne by sa dalo povedať, že predchádzanie vzniku väčšiny cýst je takmer nemožné, avšak ako u prevažnej väčšiny chorôb a nepriaznivých telesných stavov platí, že dodržiavanie správnej životosprávy veľmi pomáha. Dostatok fyzickej aktivity (aspoň 4× týždenne 30 minút), vyvážená strava s obsahom vlákniny a probiotík, kontrola telesnej hmotnosti a celková psychická pohoda, sú základom dobrého zdravia. Rovnako je možné užívať doplnky stravy na pomoc pri posilnení imunity (napr. vitamín C, vitamín D, zinok, selén a ďalšie).“

Príznaky cýst

Hlavným príznakom cysty je viditeľná hrčka pod kožou, ktorú si väčšinou pacient sám všimne. Príznaky sa však líšia podľa typu cysty a jej umiestnenia. Môžu sa objaviť aj cysty na vnútorných orgánoch, tie sa odhalia prostredníctvom ultrazvukového alebo röntgenového vyšetrenia. Niektoré cysty sa môžu prejavovať aj bolestivosťou, ide napríklad o cysty v prsníku alebo na mozgu.

Diagnóza cýst

Keďže cysty sú často ľahko zameniteľné za iné kožné a orgánové lézie a nedajú sa ľahko identifikovať, pristupuje sa najskôr k ultrazvukovému vyšetreniu a následne k biopsii, pri ktorej lekár odoberie vzorku tkaniva, ktorá sa vyšetrí pod mikroskopom. Cysta je diagnostikovaná podľa typických buniek na stene cysty a podľa charakteristickej tekutiny, ktorú cysta obsahuje.

 

Liečba cýst

Liečba cýst sa odvíja od typu, veľkosti a závažnosti cysty. Ak pacientovi cysta nespôsobuje žiadne problémy, nie je potrebná žiadna liečba. Pokiaľ ide o veľké cysty, je možné ich chirurgicky odstrániť prostredníctvom tzv. drenáže, pri ktorej dôjde k vypusteniu tekutiny zavedením ihly. Nikdy sa však nepokúšajte o vytlačenie cysty doma, pretože by mohlo dôjsť k zaneseniu infekcie do postihnutého miesta. V prípade zhubnej cysty nemožno drenáž vykonať, pretože by mohlo dôjsť k rozšíreniu nádorových buniek do okolia. Pristupuje sa teda k chirurgickému odstráneniu, pri ktorom je veľakrát nutné odobrať aj časť zasiahnutého orgánu.

 

Prevencia a starostlivosť o cysty

Keďže vznik niektorých cýst je geneticky podmienený, nemožno uviesť jednoznačné kroky, ako sa preventívne pred cystami chrániť. Záleží však o aký druh cýst ide. Prevenciou cýst sú všeobecne hlavne pravidelné prehliadky u lekára, ktorý môže cystu včas odhaliť a diagnostikovať závažnosť. Ďalej dodržiavanie zdravého životného štýlu a vhodné je zaradiť aj niektoré bylinky, ktoré môžu podporiť činnosti zasiahnutých orgánov.

 

Život s cystou

Život s cystou môže byť úplne bez príznakov, pretože vo väčšine prípadov nejde o život ohrozujúci problém. Neexistuje žiadny preparát, ktorý by dokázal cystu odstrániť, možno však podporiť zasiahnuté orgány alebo tkanivá prostredníctvom bylinných preparátov. Cystu je potrebné pravidelne sledovať a v prípade rastu, bolestivosti alebo iných ťažkostí sa nechať vyšetriť lekárom. Cystu možno tiež chirurgicky odstrániť, k tomu sa však pristupuje v prípade, že je cysta zhubná.

 

Časté otázky

Otázok okolo cýst existuje veľa, predovšetkým vplyvom neznalosti príčiny a strachu zo závažnosti. Medzi časté otázky, ktoré sa týkajú cýst, patria nasledujúce:

Prečo sa robia cysty?

Dôvody, prečo cysty vzniknú, nie sú úplne jasné. Napriek tomu medzi najčastejšie príčiny vzniku cýst môžeme zaradiť upchatie mazových alebo potných žliaz, úraz, parazity, nádory, hormonálnu nerovnováhu alebo geneticky podmienené faktory.

Kedy je cysta nebezpečná?

Cysta je nebezpečná, pokiaľ je zhubná a pokiaľ dochádza z nádorového bujnenia. Preto je nutné v prípade podozrenia na výskyt cysty navštíviť bezodkladne lekára a nechať si cystu vyšetriť.

Čo sa stane, keď cysta praskne?

O prasknutí drobných cýst nemusí pacient ani vedieť. Pokiaľ však dôjde k prudkej bolesti sprevádzanej nevoľnosťou a zvracaním, môže tiež ísť o prasknutú cystu. Vytečená tekutina môže spôsobiť infekciu, zápal alebo krvácanie do postihnutej oblasti orgánu, takže je nutné bezodkladne vyhľadať lekára.

Zhrnutie

Cysta je dutina vyplnená tekutinou a môže postihnúť akýkoľvek orgán alebo tkanivo. Väčšina cýst je neškodná, v cyste sa však môže rozvinúť aj zhubný nádor. Príčinou sú najčastejšie upchaté vývody mazových žliaz, ďalej parazity, úraz, infekčné ochorenie alebo nádory. Cysty na koži väčšinou pacient objaví sám ako hmatateľnú viditeľnú hrčku. Cysty na vnútorných orgánoch však bývajú objavené náhodne, a to pri vyšetrení zobrazovacími metódami. Ak cysty nepôsobia ťažkosti, nevyžadujú žiadnu liečbu. Pri väčšine bolestivých cýst sa pristupuje k drenáži. V prípade, že kdekoľvek na tele nájdete cystu, bezodkladne navštívte lekára, ktorý stanoví, o akú cystu ide a či je nebezpečná alebo nie.

DÔLEŽITÉ: Tento článok má iba informatívny charakter a neslúži ako náhrada konzultácie s lekárom. V prípade podozrenia na akékoľvek zdravotné problémy sa obráťte na profesionálnu pomoc lekára.

pilulka

Zdroje

GERŠLOVÁ, MUDr Apolena. Atypické cystické útvary dutiny břišní. Pediatrie pro Praxi, 2018, 19.1.

CHO, Yesun; LEE, Dong-Hee. Clinical characteristics of idiopathic epidermoid and dermoid cysts of the ear. Journal of audiology & otology, 2017, 21.2: 77.

Autor článku

Kateřina Viktorová

Za klávesnicou so šálkou výberovej kávy v ruke tvorím články o zdraví a zdravom životnom štýle. Mám aj svoj lifestyle blog, kde zdieľam kúsky môjho života a najrôznejšie tipy. Okrem toho sa tiež rada vzdelávam, a to ako z hľadiska zdravotníckych tém, tak napríklad marketingu.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.