Borelióza: príznaky, priebeh a liečba

Z výletu do prírody si môžete priniesť pekné zážitky, ale pokiaľ nie ste opatrní, prinesiete si aj kliešťa. Keď máte smolu, kliešť môže prenášať baktérie lymskej boreliózy (tiež lymskej). U každého môžu byť prejavy trochu iné, avšak typickým prvým príznakom je červená škvrna na koži. Ako boreliózu rozpoznať, ako ju liečiť a ako sa proti nej chrániť?

Čo je lymská borelióza?

Lymská alebo tiež kliešťová borelióza je choroba spôsobená baktériami z rodu Borrelia burgdorferi sensu lato. Najčastejšie sa na človeka dostanú prenosom z infikovaných kliešťov, a to v akomkoľvek vývojovom štádiu, teda aj malé larvy a nymfy. Choroba sa prenáša do ľudského organizmu cez sliny nakazených kliešťov a čím skôr sa kliešť odstráni, tým nižšia je pravdepodobnosť nákazy.

Aká je pravdepodobnosť nakazenia boreliózou na Slovensku?

Na Slovensku je infikovanosť kliešťov od 5 do 45 %, čísla sa však môžu líšiť podľa jednotlivvých oblastí. Najvyššia hustota kliešťa je v listnatých a zmiešaných lesoch, hájoch a na lesných lúkach a pasienkoch. Dobré je preto si pozrieť mapu potenciálneho výskytu kliešťov na Slovensku predtým (napr. mapa od Parazitologického ústavu SAV), než vyrazíte v lete na výlet do prírody.

Ako prebieha prenos boreliózy?

Po prisatí kliešťa na kožu človeka trvá prenos dostatočného množstva baktérií na rozvoj infekcie približne 24 hodín. Riziko nakazenia boreliózou sa teda výrazne znižuje, pokiaľ kliešťa čo najrýchlejšie odstránite. Dobrou správou je, že nie je možný prenos ochorenia z človeka na človeka. Bohužiaľ, borelióza sa môže prejaviť aj neskôr, napr. pár dní po odstránení nakazeného kliešťa z tela. Podľa toho sa aj líšia príznaky boreliózy – záleží na tom, či je nákaza relatívne čerstvá alebo ste kliešťa odstránili už pred pár dňami alebo týždňami.

Príznaky boreliózy a fázy ochorenia

Borelióza sa môže prejavovať rôzne podľa toho, ako rýchlo ste infikované kliešťa odstránili. Najčastejším a najtypickejším príznakom je však začervenaná škvrna, ktorá sa považuje za prvú fázu choroby. Všeobecne je však priebeh boreliózy individuálny a nie každý nakazený prejde všetkými fázami. Najdôležitejšie je chorobu podchytiť hneď na začiatku. Pokiaľ sa nebude liečiť a prejde do druhej fázy, už bude nutné podstupovať dlhodobú liečbu. V tretej fáze sa liečia už len príznaky a dochádza k vážnym následkom, preto sa musí začať konať včas.

borelioza flek
prvni faze

Prvá fáza: červený fľak a chrípkové príznaky

Nastáva niekoľko dní či týždňov (max. 4 týždne) od nákazy a jasným príznakom je červená škvrna, odborne Erythema migrans. Ide o veľmi špecifickú červenú škvrnu v mieste uhryznutia, ktorá má okolo seba jeden svetlý kruh nasledovaný väčším červeným kruhom, podobá sa terču. Celá škvrna môže mať približne 5 cm, môže svrbieť a v strede blednúť (v bode prisatia). Tieto červené škvrny sa môžu časom objaviť aj na iných častiach tela. Prvá fáza býva sprevádzaná chrípkovými príznakmi, ako je bolesť hlavy, zvýšená teplota alebo bolesť svalov a kĺbov. Je však možné prejsť prvou fázou boreliózy bez výraznejších príznakov a problém zistiť až v druhej fáze.

druha faze boreliozy

Druhá fáza: bolesti kĺbov a opuchy

Začína po niekoľkých týždňoch až mesiacoch (max. 3 mesiace) od nakazenia a ide o komplexnú záťaž pre celé telo. Choroba sa šíri organizmom a rôzne zasahuje nervový systém. Prejavuje sa ako únava, bolesť svalov a kĺbov, bolesť v krku, tlak v zátylku alebo aj opuchy či zápaly. Môže dôjsť aj k poruchám videnia, pískaniu alebo šumeniu v ušiach. Najtypickejšie príznaky sú hlavne bolesti kĺbov a opuchy, obvykle opúcha kolenný kĺb.

treti faze boreliozy

Tretia fáza: riziko trvalých následkov (chronická borelióza)

Prechod neliečenej boreliózy do tretej fázy môže trvať mesiace až roky od nákazy. Ide o tzv. chronickú boreliózu, keď už vzniká riziko trvalých následkov. Choré osoby zmáha extrémna únava, chronické kĺbové problémy, zvýšená citlivosť kože a narušenie nervovej sústavy, napr. brnenie a necitlivosť v končatinách alebo poruchy pamäti a sústredenia.

Následky neliečenej boreliózy (neuroborelióza)

Boreliózu je potrebné liečiť ihneď, a to s pomocou lekára. Pokiaľ sa ochorenie nelieči antibiotikami, hrozí nebezpečenstvo vzniku neuroboreliózy ako následku prechodenej boreliózy. Spôsobuje silné bolesti hlavy a zápaly nervov, mozgovomiechových blán a mozgu (meningitídu). Vyvoláva poruchy pamäti, depresie, problémy s videním alebo nedoslýchavosť.

Test na boreliózu – ako chorobu spoznať?

Ak máte podozrenie na boreliózu (červenú škvrnu alebo iné problémy po prisatí kliešťa), je určite na mieste zájsť čo najskôr k lekárovi. Okrem toho je možné si urobiť domáci test na boreliózu, ktorý meria hladinu protilátok proti boréliám v krvi. Tie sa však začínajú tvoriť až po niekoľkých týždňoch od kontaktu s nakazeným kliešťom, a preto nemá zmysel robiť si testy hneď po nákaze.

Liečba boreliózy

Na diagnostiku boreliózy je potrebná návšteva lekára. Keďže nejde o bakteriálne ochorenie, liečba prebieha pomocou antibiotík. S liečbou by sa malo začať čo najrýchlejšie, aby sa zabránilo postupu choroby do ďalších fáz. V prvých fázach liečba prebieha doma, kde je potrebné antibiotiká užívať približne tri týždne. Pokiaľ si pacient prvú fázu choroby nevšimne a má už rozvinutú neuroboreliózu, je nutné antibiotiká podávať intravenózne pomocou infúzií v nemocnici.

Borelióza u detí

Príznaky boreliózy sú u detí podobné príznakom dospelých, našťastie sa u detí výraznejšie objavujú začervenané škvrny a iné kožné prejavy, ktoré môžu byť aj zdurené. Okrem toho deti často trpia na tzv. boréliový lymfocytóm – teda uzlík tmavočervenej až fialovej farby, ktorý sa obvykle vyskytuje na ušnom laloku, špičke nosa alebo bradavkách. Tieto príznaky vám indikujú chorobu hneď na začiatku. Preto v prípade podozrenia na boreliózu vyhľadajte pediatra, ktorý pre dieťa predpíše vhodné antibiotiká podľa jeho hmotnosti.

borelioza u deti

Pilulka doborní Mgr. Dominika Zourková hovorí:

„Základným opatrením na prevenciu boreliózy je dodržiavanie správneho postupu pri odstraňovaní kliešťa. Po každom pobyte vonku starostlivo skontrolujte svoju pokožku. Pokiaľ kliešť objavíte už prisatý, dbajte starostlivo na správne odstránenie. Základná technika spočíva v nasledujúcich krokoch:

  • Hygiena: Umyte si ruky a používajte gumové rukavice
  • Príprava kliešťa: Potrite kliešť gélom alebo ho zamrazte sprejom. Tým ho znehybníte.
  • Pre šetrom vybratí je vhodné užiť špeciálny háčik
  • Po vybratí sa kliešťa nesnažte roztlačiť, vhodné ho zabaliť do papiera a zlikvidovať súčasne.
  • Miesto po prisatí dezinfikujte a niekoľko dní pozorujte, či sa neobjavia akékoľvek príznaky alebo reakcie.


Týmto spôsobom minimalizujete riziko boreliózy a zaistíte bezpečné odstránenie kliešťa.“

Borelióza počas tehotenstva

Liečba boreliózy prebieha aj v prípade tehotenstva pomocou antibiotík (samozrejme, s výnimkou tých, ktoré sú v tehotenstve vylúčené). Našťastie však nebol preukázaný žiadny vplyv boreliózy na vývoj plodu. Zároveň v prípade dojčiacich mamičiek baktérie boreliózy nemajú žiadny vplyv ani na materské mlieko, preto nie je nutné dojčenie prerušovať.

Očkovanie proti borelióze

Aktuálne bolo identifikovaných už 21 druhov boreliózy. Zatiaľ však neexistuje očkovanie, ktoré by dokázalo bojovať proti všetkým týmto druhom. Je však možné sa očkovať proti kliešťovej encefalitíde (kliešťový zápal mozgu), čo je síce choroba prenášaná kliešťami, avšak nezaručuje imunitu proti kliešťovej borelióze.

Prevencia boreliózy: ako sa chrániť pred kliešťami?

Borelióze sa dá predchádzať efektívnou ochranou pred kliešťami a dôslednou kontrolou pokožky po príchode domov z prírody. Než vyrazíte von, skúste si vyhľadať aktivitu kliešťov vo vašom okolí. Všeobecne sú kliešte najaktívnejšie na jar, typicky od marca až do júna, potom zase aktivita narastie v septembri. Pre kliešte sú najlepšie podmienky teplo a vlhko, zatiaľ čo počas horúcich a suchých mesiacov sa radšej schovávajú.

 

  • Vhodné oblečenie: Dajte kliešťovi menší priestor na prisatie a skryte pokožku oblečením. Najlepšie sú uzavreté topánky, dlhé rukávy a nohavice (najlepšie zakončené gumou). Na farbe oblečenia nezáleží, ale ak sa oblečiete do svetlých farieb, bude pre vás jednoduchšie malého kliešťa uvidieť a odstrániť.
  • Repelenty: Nezabudnite na seba pred odchodom aplikovať repelent a vziať ho tiež so sebou na obnovenie účinnosti. Bežne sa na kožu používa látka DEET (dietyltoluamid), na oblečenie však môžete vyskúšať aj insekticídy permetrín alebo deltametrín, ktoré kliešte rovno zabíjajú. Prírodné repelenty s esenciálnymi olejmi nemajú proti hmyzu veľkú účinnosť, skôr sú preň nepríjemné. Navyše majú oveľa kratšiu účinnosť ako bežné repelenty.
  • Prehliadka: Po návrate domov dôkladne prezrite seba, svoje deti aj domácich miláčikov. Ďalší deň ráno pre istotu prehliadku zopakujte – nezabudnite na menej viditeľné miesta, ako sú podpazušie, triesla či vlasy.
  • Choďte opatrne: Kliešte žijú v tráve a kroví vo výške od 20 cm až do 1,5 metra. Nedokážu na vás skočiť, ale dostanú sa k vám tak, že sa o nich pri chôdzi otriete.

Borelióza u psov a mačiek

Domáci maznáčikovia radi pobehujú v tráve a sliedia pri každom kríku, preto je odstraňovanie kliešťov z ich srsti bežnou starosťou každého majiteľa. Našťastie je vzácne, aby u zvierat prepukla borelióza aj s príznakmi, väčšinou je na to potrebný už oslabený imunitný systém. Pokiaľ vám však pes alebo mačka začne krívať na kĺb v blízkosti uhryznutia kliešťom, stratí chuť do jedla a celkovo pôsobí vysilene, radšej navštívte veterinára. Zvieratá možno na rozdiel od ľudí očkovať proti borelióze, avšak u mačiek je veľmi nízka pravdepodobnosť, že sa im rozvinú akékoľvek príznaky. Očkovanie má teda väčší význam u psov.

Autor článku

Mgr. Dominika Zourková

Po absolvovaní Farmaceutickej fakulty Masarykovej univerzity som sa pripojila k profesionálom v zdravotníckom odvetví ako lekárnica. S nadobudnutými skúsenosťami z renomovanej nemocnice IKEM a práce v reťazovej lekárni sa snažím poskytnúť starostlivosť a informácie na mieru. Okrem toho sa tiež venujem písaniu článkov, ktoré majú za cieľ priblížiť a riešiť vaše zdravotné otázky. Mimo pracovného času ma nájdete často v horách, kde zdolávanie vrcholov udržuje moju myseľ v kondícii a pripravenú na zodpovedanie vašich otázok.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.