BMI kalkulačka –⁠ je vaša váha v poriadku?

Pri ceste za hľadaním zmeny životného štýlu ste určite už niekedy počuli pojem BMI. Napriek tomu, že je všeobecne vnímaný ako strašiak v boji za lepšiu váhu, jeho skutočná rola je v skutočnosti úplne opačná – dokáže vám rýchlo a odhadom určiť stav vášho zdravia cez pomer vašej súčasnej hmotnosti a výšky. Slúži tak ako skvelý indikátor pre zvýšenie kvality zdravia a nastavenie parametrov, ktoré vám môžu pomôcť ako k zdravšiemu telu, tak aj lepšej fyzičke.


Aby ste však nemuseli nič zložito počítať na papieri, máte možnosť si teraz u nás na Pilulke svoje BMI spočítať prostredníctvom našej praktickej kalkulačky nižšie.

bmi-kalkulacka

Ako BMI kalkulačku používať?

BMI kalkulačka je všeobecný nástroj používaný na odhad telesného indexu hmotnosti. Pomocou neho si môžete vyhodnotiť, či je váš váhový stav v rámci zdravého rozmedzia. Na jej použitie vám iba stačí zadať svoju váhu (v kg) a výšku (v cm). Hodnota, ktorá vám vyjde, podľa nasledujúcej tabuľky spoľahlivo určí váš konkrétny stav.

Kalkulačka BMI

 

Čo to BMI vlastne je?

BMI, čiže Body Mass Index, sa z angličtiny dá voľne preložiť ako meradlo telesnej hmotnosti a predstavuje číselnú hodnotu, ktorej konkrétna hodnota určuje, či je vaša váha optimálna a úmerná vo vzťahu k celkovému zdraviu. Kalkulačka vám BMI vypočíta na základe vašej hmotnosti a výšky podľa nasledujúceho vzorca:

 



 

 

rozdělovač

Výsledky BMI –⁠ ako na tom ste?

Hodnoty BMI sú rozdelené do konkrétnych číselných hodnôt. Pomocou tabuľky nižšie sa môžete pozrieť, čo váš výsledok znamená.

Rozsah BMI Úroveň BMI
Menej ako 16 Ťažká podváha
16 – 16,99 Stredná podváha
17 – 18,49 Ľahká podváha
18,5 – 24,99 Normálna/ideálna váha
25 – 29,99 Nadváha
30 – 34,99 Obezita I. stupňa
35 – 39,99 Obezita II. stupňa (ťažká)
40 a viac Obezita III. stupňa (morbídna)

 

Podvýživa: V jednoduchosti ide o nedostatok živín v tele, čo môže viesť k úbytku hmotnosti, oslabeniu svalov, zníženiu imunity a zhoršeniu fyzického aj duševného výkonu. Niekedy sa na vzniku podváhy tiež podieľajú rôzne ochorenia – či už ide napríklad o Crohnovu chorobu, pečeňové choroby či ochorenie štítnej žľazy alebo nadbytočný stres či psychické komplikácie, ktoré väčšinou vedú k všeobecnej nechuti do jedla a k nedostatku telesnej váhy prispievajú. Vyvážená strava je kľúčová pre nadobudnutie svalovej hmoty, a tým pádom aj pre samotnú prevenciu podvýživy.

Normálna hodnota: Hodnota symbolizuje optimálny stav vašej telesnej hmotnosti.

Nadváha: Predstavuje stav, keď máte prebytočnú telesnú hmotnosť, čo môže mať negatívny vplyv na zdravie. Ľudovo sa dá povedať, že „máte kilá navyše”. Nadváha je často spôsobená nevyváženou stravou a nedostatočnou fyzickou aktivitou. Môže sa tak zvýšiť riziko vzniku rôznych ochorení, ako sú srdcové choroby, vysoký krvný tlak, diabetes typu 2 alebo kĺbové problémy. Pravidelné cvičenie v kombinácii s vyváženou stravou je kľúčom k zdravej hmotnosti aj k samotnej prevencii nadváhy. Váš jedálniček môžete doplniť aj praktickými výživovými doplnkami, ktoré vám cestu k optimálnej váhe aj zdraviu zefektívnia.

Ťažká obezita/morbídna obezita: Obezita ako taká je priamym, avšak vyšším, príbuzným nadváhy. Oproti nej sa však toto štádium prejavuje výrazne prebytočnou telesnou hmotnosťou, čo môže mať vážne negatívne dôsledky pre zdravie. Obvykle je spôsobená nadmerným príjmom kalórií a nedostatočnou fyzickou aktivitou. Niekedy však môžu byť jej pôvodcom aj rôzne ochorenia – napríklad zlá funkcia štítnej žľazy, hormonálne zmeny alebo dokonca cukrovka.

Obezita, predovšetkým ťažká a morbídna, výrazne zvyšuje riziko vážnych ochorení, ako sú srdcové choroby, vysoký krvný tlak, diabetes typu 2, niektoré typy rakoviny a pod. Na jej zvládanie je dôležité zaradiť do svojho každodenného rytmu základy zdravého životného štýlu – upravte svoj jedálniček vyváženou stravou a pravidelne si doprajte cvičenie či inú fyzickú aktivitu.

V súvislosti s obezitou si tiež môžete vypočuť viac v diele nášho pravidelného podcastu Životozprávy.

rozdělovač

Faktory ovplyvňujúce BMI

Treba však brať do úvahy, že hodnota BMI ako taká je iba indikátorom a predstavuje takzvaný „hrubý nástrel“ – do telesnej hmotnosti sa tu totiž neberie do úvahy skutočnosť, či ide o tuk alebo svaly. V rámci interpretácie výsledkov je teda dôležité si uvedomiť, že napríklad pre športovcov alebo kulturistov, ktorých telesnú hmotnosť tvoria predovšetkým svaly namiesto tuku, nie je význam BMI taký dôležitý a jeho význam je v týchto prípadoch skôr skreslený.

 

Rovnako tak treba brať do úvahy ďalšie dva aspekty – pohlavie a vek. Tieto faktory totiž majú vplyv na telesnú skladbu najpodstatnejší vplyv. Muži aj ženy majú inú hormonálnu hladinu, pričom je do tejto roviny v súvislosti s pohlavím nutné započítať aj individuálne genetické predispozície. BMI je preto potrebné nebrať ako najpresnejší ukazovateľ zdravotného stavu. V istých smeroch môže hrať úlohu aj etnicita, a to z dôvodu všeobecných genetických predpokladov v závislosti od oblasti a podmienok, z ktorých daný človek pochádza.

 

BMI u detí

Hoci sa BMI u detí a dospievajúcich počíta rovnakým spôsobom, je potrebné výsledky správne interpretovať, a to vzhľadom na už spomínaný faktor pri výpočte BMI –⁠ vek. U mladistvých treba brať do úvahy skutočnosť, že ich telo prechádza konštantným vývinom. Vek preto, s ohľadom na vyššie uvedené, u nich hrá tú najpodstatnejšiu rolu, a tak sa v puberte teda nedá plnohodnotne kategorizovať, ako je to u dospelých – predovšetkým vzhľadom na konštantné telesné zmeny, ktoré môžu byť spôsobené, okrem stravy, napríklad práve hormonálnym vývojom. BMI u detí a dospievajúcich je tak treba brať s rezervou a v súvislosti s ich zdravotným stavom sa skôr poradiť s lekárom.

Ako ovplyvniť svoje BMI?

Hoci môže byť vaše BMI ovplyvnené viacerými faktormi, vzhľadom na vyššie uvedené, existujú všeobecné odporúčania, ako túto hodnotu dostať na prívetivejšiu úroveň. Tá sa spravidla točí okolo zahrnutia zdravej výživy a fyzickej aktivity do vášho denného režimu. Pochopiteľne nie je nič treba brať do absolútnych extrémov. Jednoducho povedané –⁠ efektívny vplyv na váš BMI môžu mať v tomto ohľade predovšetkým čiastkové kroky, takzvané „babysteps”. Aby ste dosiahli vyvážený či vami vytýčený BMI, pripravili sme pre vás niekoľko tipov:

strava
  • Vyvážená strava: Zvoľte rozmanitú stravu bohatú na ovocie, zeleninu, celozrnné produkty, bielkoviny z rôznych zdrojov a zdravé tuky. Obmedzte príjem potravín s vysokým obsahom cukru a nezdravých tukov.
  • Kontrolované porcie: Snažte sa kontrolovať veľkosť porcií a počúvať pocity sýtosti. Majte na pamäti, že aj pri zdravej strave je nadmerný príjem kalórií nevhodný.
  • Pravidelná fyzická aktivita: Zapojte sa do pravidelného cvičenia, ktoré kombinuje aeróbne aktivity (ako chôdza, beh, plávanie) s posilňovaním svalov. To pomôže spáliť kalórie, zvýšiť svalovú hmotu a zlepšiť celkovú kondíciu.
  • Hydratácia: Pite dostatok vody. Hydratácia je dôležitá pre normálnu funkciu metabolizmu a trávenie.
  • Zdravý životný štýl: Dostatok spánku a riadenie stresu sú tiež kľúčové faktory. Nedostatok spánku môže ovplyvniť hladinu príslušných hormónov a chuť do jedla.

Dlhodobý prístup: Snažte sa o zmeny životného štýlu, ktoré sú udržateľné na dlhodobej báze. Rýchle krátkodobé diéty často neprinášajú trvalé výsledky.

Pilulka odborník Ing. Kateřina Jakešová hovorí:

„Hodnota BMI je univerzálny a jednoduchý nástroj na určenie štatistického porovnania telesnej hmotnosti ľudí s rôznou výškou. Tento indikátor má však svoje obmedzenie, pretože neberie do úvahy celý rad ďalších faktorov, ako je distribúcia telesného tuku, svalová hmota, vek alebo pohlavie.

 

Pre športovcov a osoby s vysokým podielom svalovej hmoty, môže BMI poskytovať skreslený obrázok. Malo by byť použité iba ako prvý hrubý skríning, ale pre podrobnejšie posúdenie telesného zloženia odporúčam ďalšie metódy, ako napríklad meranie podkožného tuku, bioimpedanciu (InBody) alebo metódu DEXA.“

 

rozdělovač

Časté otázky týkajúce sa BMI

Výpočet BMI a jeho používanie môže slúžiť ako veľmi užitočný ukazovateľ. Avšak jeho používanie aj to, ako sa popasovať s daným výsledkom, občas vytvára priestor pre nejasnosti či otázky. Nižšie nájdete odpovede na tie najčastejšie otázky týkajúce sa BMI.

Aké je normálne BMI?

Normálna hodnota BMI sa pohybuje medzi 18,5 a 24,9. Tento rozsah naznačuje, že váha je v súlade s výškou a predstavuje nižšie riziko niektorých zdravotných problémov, ako je cukrovka alebo srdcové choroby. Je však potrebné mať na pamäti, že BMI je iba hrubým ukazovateľom a neberie do úvahy zloženie tela, ako je podiel svalovej hmoty verzus podiel tukového tkaniva.

Ako poznám, že mám nadváhu?

Príznaky nadváhy môžu zahŕňať zvýšenú únavu, ťažkosti pri fyzickej aktivite, nezdravý vzor stravovania a zvýšenú náchylnosť k niektorým ochoreniam. Pokiaľ je hodnota vášho BMI nad 24,9, môže to naznačovať nadváhu. Je však dôležité to konzultovať so zdravotným odborníkom, aby sa vykonal komplexnejší posudok.

Ako začať s chudnutím?

Ak máte za cieľ schudnúť, je kľúčové zvoliť postup, ktorý je dlhodobo udržateľný a zdravý. Začnite tým, že si stanovíte realistické ciele, ktoré zahŕňajú kombináciu vyváženej stravy a pravidelnej fyzickej aktivity. Konzultácia so špecialistom, ako je dietológ alebo tréner, vám môže pomôcť zostaviť vhodný plán chudnutia.

Zhrnutie a záver

BMI, čiže index telesnej hmotnosti, je jednoduchý nástroj, ktorý sa používa na odhad množstva telesného tuku človeka na základe jeho hmotnosti a výšky. Pre bežných ľudí slúži ako základný ukazovateľ zdravotného stavu, ale nemal by byť jediným meradlom zdravia. BMI môže byť nepresné u ľudí s vysokou svalovou hmotou alebo u tých, ktorí sú veľmi vysokí alebo nízki. Hoci môže tento ukazovateľ naznačovať možné zdravotné riziká spojené s nadváhou alebo obezitou, ako sú srdcové choroby či diabetes, dôležité je tiež zvážiť ďalšie faktory, ako sú stravovacie návyky, fyzická aktivita a celková kondícia. Na hlbšie pochopenie zdravotného stavu sa odporúča konzultovať všetko s lekárom.

Autor článku

Ing. Kateřina Jakešová

Vyštudovala som odbor Výživa a potraviny na Českej poľnohospodárskej univerzite v Prahe. Rozumiem tomu, akým spôsobom výživa ovplyvňuje ľudské zdravie a tiež tráviacim procesom v ľudskom tele. Som prevažne odborníkom na výživu detí, kde čerpám mnohokrát z osobných skúseností. Absolvovala som aj semestre anatómie a fyziológie, v ktorých sa aj naďalej vzdelávam. Počas štúdií som strávila rok v Taliansku, kde som sa naučila obstojne taliansky a aj to, v čom pre nás môže byť inšpiráciou stredomorská kuchyňa. Keď práve nepíšem články, tak cestujem, hrám volejbal a študujem marketing.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.