Anafylaktický šok

Anafylaktický šok je akútna a potenciálne život ohrozujúca alergická reakcia, ktorá sa môže rozvinúť v priebehu niekoľkých minút až hodín po vystavení alergénu. Ide o extrémnu reakciu imunitného systému na nejakú látku, ktorá je pre väčšinu ostatných ľudí neškodná. Rýchla lekárska intervencia je kľúčová pre prežitie postihnutého jedinca.

Obsah

  1. Príčiny anafylaktického šoku
  2. Príznaky anafylaktického šoku
  3. Diagnostika anafylaktického šoku
  4. Liečba anafylaktického šoku
  5. Prevencia anafylaktického šoku
  6. Co robiť v prípade anafylaktického šoku?
  7. Komplikácie anafylaktického šoku
  8. Záver
  9. Zdroje
pilulka

Príčiny anafylaktického šoku

Príčinou anafylaktického šoku môže byť pre každého jedinca niečo odlišné. Tu sú niektoré časté skupiny alergénov:

Potraviny

Orechy, morské plody, včelárske produkty aj niektoré druhy ovocia môžu u citlivých jedincov vyvolať anafylaktickú reakciu.

Hmyz

Predovšetkým včely a sršne, ale napríklad aj osy alebo mravce, môžu spôsobiť anafylaktický šok u ľudí s alergiou na ich jed.

Lieky

Najmä antibiotiká alebo lieky na bolesť môžu spôsobiť anafylaktickú reakciu u citlivých jedincov.

Latex

Niektorí ľudia môžu mať alergickú reakciu na latex, čo môže vyústiť do anafylaktický šok.

Príznaky anafylaktického šoku

Príznaky anafylaktického šoku môžu byť veľmi rôznorodé a môžu sa líšiť od osoby k osobe. Niektoré z najbežnejších príznakov zahŕňajú:

 

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka hovorí:

„Anafylaktický šok je život ohrozujúci stav, ktorý vzniká na základe prehnanej imunitnej reakcie na alergén. Počas anafylaktického šoku môže byť postihnutých viacero systémov, predovšetkým obehový, dýchací, nervový a zažívací. Anafylaktický šok môžu vyvolať potraviny (napr. morské plody, oriešky, niektoré ovocie), chemikálie, lieky alebo bodnutie hmyzom. 

 

Pokiaľ osobu postihne anafylaktický šok, je nutná rýchla reakcia – zabezpečenie vitálnych funkcií začatím resuscitácie a privolania záchranky. Adrenalín je liek prvej voľby. Chorí, ktorí už v minulosti prekonali anafylaktickú reakciu by mali byť vybavení protišokovým balíčkom a preukazom alergika."

Diagnostika anafylaktického šoku

Diagnostika, či išlo o anafylaktický šok, vyžaduje kombináciu klinického hodnotenia a laboratórnych testov. Lekár spravidla najprv posudzuje klinické príznaky a anamnézu pacienta, aby zistil možné vystavenie známym či neznámym alergénom. Veľa napovie rýchlosť nástupu príznakov po expozícii potenciálnemu alergénu.

 

Okrem klinického hodnotenia môžu byť vykonané laboratórne testy na meranie hladiny tryptázy v krvi, ktorá môže byť počas anafylaktickej reakcie zvýšená. Tento test je obzvlášť užitočný, pokiaľ je vykonaný skoro po vzniku reakcie. Ďalšie testy môžu zahŕňať meranie hladiny špecifických IgE protilátok proti podozrivým alergénom, čo môže pomôcť potvrdiť diagnózu. Ďalej sa vykonávajú kožné testy (prick testy).

Liečba anafylaktického šoku

Liečba anafylaktického šoku je naliehavá a mala by sa začať čo najskôr po rozpoznaní príznakov. Primárnou liečbou je podanie injekcie epinefrínu (adrenalínu), čo je rýchlo pôsobiaci liek, ktorý môže zvrátiť príznaky anafylaxie tým, že znižuje opuchy, zvyšuje krvný tlak a zlepšuje priechodnosť dýchacích ciest. Ďalšie lieky, ktoré môžu byť použité v závislosti od závažnosti reakcie a príznakov, zahŕňajú antihistaminiká, kortikosteroidy a bronchodilatátory.

 

Dôležité je zabezpečiť, aby bol postihnutý v bezpečnej pozícii, obvykle v polohe ležmo s nohami zdvihnutými. Ďalej vykonáme správny záklon hlavy s uvoľnením dýchacích ciest a v prípade potreby zahájime kardiopulmonálnu resuscitáciu (KPR). Pokiaľ alergén prenikol do tkaniva vpichom, lokálne končatinu chladíme. Hospitalizácia môže byť potrebná pre ďalšie sledovanie a liečbu, najmä ak existuje riziko opätovnej reakcie.

Prevencia anafylaktického šoku

Prevencia anafylaktického šoku zahŕňa niekoľko kľúčových krokov. Jedným z najdôležitejších je identifikácia a vyhýbanie sa alergénom, ktoré môžu vyvolať reakciu. To môže vyžadovať dôkladné čítanie etikiet potravín, konzultáciu s lekárom ohľadom možných liekových interakcií a výučbu rodiny a priateľov o alergiách jedinca. Osoby s už predtým diagnostikovaným anafylaktickým šokom by mali mať vždy k dispozícii autoinjektor s epinefrínom a mali by byť vyškolené, ako ho používať v prípade núdze.

 

Lekár môže tiež odporučiť nosenie náramku s lekárskou identifikáciou alebo kartičky s informáciami o alergiách.

 

V niektorých prípadoch môže byť tiež využitá desenzibilizácia alebo imunoterapia, ktorá zahŕňa pravidelné podávanie malých množstiev alergénu s cieľom znížiť citlivosť tela na túto látku.

Čo robiť v prípade anafylaktického šoku?

V prípade anafylaktického šoku je dôležitá rýchla reakcia. Pokiaľ máte podozrenie, že niekto prechádza anafylaktickým šokom, okamžite zavolajte záchrannú službu. Nepokúšajte sa osobu prevážať do nemocnice vlastným vozidlom, pokiaľ nie je záchranná služba vyložene nedostupná, pretože stav môže rýchlo eskalovať. U vážnych foriem môže dôjsť k úmrtiu do jednej hodiny po prvých príznakoch.

 

Pokiaľ má postihnutý so sebou autoinjektor s epinefrínom, pomôžte mu ho čo najskôr aplikovať. Udržujte postihnutú osobu v pokoji, položte ju do ležiacej polohy so zdvihnutými nohami. Uvoľnenie tesného oblečenia môže pomôcť uľahčiť dýchanie. Dôležité je sledovať dýchanie a pulz postihnutého a pripraviť sa na resuscitáciu v prípade potreby.

Komplikácie anafylaktického šoku

Anafylaktický šok môže mať vážne komplikácie, pokiaľ nie je rýchlo a správne liečený. Jednou z najzávažnejších komplikácií je anafylaktická kóma, čo je stav, kedy sa osoba stáva nevedomou a nemôže dýchať. Ďalšími potenciálnymi komplikáciami sú zástava srdca, nízky krvný tlak vedúci k šoku, respiračné zlyhanie a opuch mozgu. Pretrvávajúci nízky krvný tlak môže viesť k poškodeniu orgánov, vrátane obličiek, pečene a mozgu.

 

Je dôležité si uvedomiť, že rýchla lekárska intervencia môže významne znížiť riziko týchto komplikácií. Hoci väčšina ľudí sa po anafylaktickom šoku zotaví s rýchlou liečbou, môže byť aj smrteľný, pokiaľ nie je poskytnutá okamžitá lekárska starostlivosť.

Záver

Anafylaktický šok je závažný a potenciálne smrteľný stav, ktorý si vyžaduje okamžitú lekársku pomoc. Kľúčom k riešeniu je rýchla identifikácia príznakov a rýchla lekárska intervencia. Prevencia spočíva v identifikácii a vyhýbaní sa známym alergénom. Pre osoby s históriou anafylaktického šoku je nevyhnutné nosiť pri sebe autoinjektor s epinefrínom a byť vyškolený v jeho použití. Spolupráca s alergológom alebo imunológom môže pomôcť identifikovať spúšťače a vypracovať plán liečby a prevencie. Vzdelanie, príprava a povedomie o tom, čo robiť v krízových situáciách, môžu doslova zachrániť život.

 

Tento článok je iba informačný a neslúži ako náhrada konzultácie s lekárom. V prípade podozrenia na akékoľvek zdravotné problémy sa obráťte na profesionálnu pomoc u lekára.

Zdroje

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/bo­oks/NBK482124/

https://www.ma­yoclinic.org/di­seases-conditions/anap­hylaxis/symptoms-causes/syc-20351468

https://www.web­md.com/allergi­es/anaphylaxis

https://my.cle­velandclinic.or­g/health/dise­ases/8619-anaphylaxis

https://www.he­althline.com/he­alth/anaphylac­tic-shock

https://www.so­len.cz/pdfs/med­/2016/02/09.pdf

https://www.nzip­.cz/rejstriko­vy-pojem/1118

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.