Ako znížiť alebo zvýšiť tlak?

Najčastejšie otázky o krvnom tlaku

Krvný tlak má značný vplyv na naše zdravie, ktorý by sme nemali zanedbávať. Tu zistíte, čo je typické pre vysoký alebo nízky tlak a čo môžete robiť okamžite aj dlhodobo, aby ste tlak dostali na čo najlepšie hodnoty.

 

krevní tlak

Čo znamená krvný tlak?

Ak by sme chceli čo najjednoduchšie vysvetliť, čo vlastne krvný tlak znamená, predstavme si srdce ako veľkú pumpu, ktorá nám určitou silou pumpuje krv do tela a pôsobí na steny tepien. A práve táto sila predstavuje krvný tlak. Bežne sa ešte hovorí o systolickom tlaku (fáza vypudzovania krvi), ktorý býva vyšší a diastolickom tlaku (fáza plnenia srdcových komôr krvou), ktorý býva nižší. Ako optimálny krvný tlak u dospelého sa označujú hodnoty 120/80 mm Hg.

krevni tlak
krevní tlak

Ako správne merať tlak?

Ideálny čas na pravidelné meranie je 1× týždenne ráno (pred raňajkami) a večer (po večeri). Aby ste získali pri domácom meraní čo najpresnejšie hodnoty, musíte dodržiavať niekoľko zásad. V prvom rade je nutné zaobstarať si kvalitný tlakomer alebo tonometer. Najpresnejšie meranie vám zaistí ramenný tlakomer, existujú však aj tlakomery, ktoré sa upínajú na zápästie alebo prst. Avšak tie sa odporúčajú na preventívne meranie skôr pre športovcov a fyzicky aktívnych jedincov a ich výsledky nebývajú také spoľahlivé.

mereni tlaku

30 minút pred meraním nefajčite, nepite alkohol ani kávu a necvičte.

mereni tlaku

Meranie vykonávajte v pokoji, opretý v sede, počas merania nehovorte.

mereni tlaku

Manžetu nasaďte ideálne na holú ruku.

mereni tlaku

Pažu uvoľnite a oprite ju dlaňou hore.

krevní tlak

Príznaky vysokého tlaku

  • opuchy končatín
  • bolesť hlavy
  • závraty
  • nadmerné potenie
  • únava
  • tlak na hrudi
  • poruchy spánku
  • krvácanie z nosa
  • poruchy videnia

Príznaky nízkeho tlaku

  • studené končatiny, potenie
  • únava
  • časté zívanie
  • motanie hlavy a závraty
  • bolesť hlavy
  • omdlievanie
  • mihanie pred očami
  • búšenie srdca
  • hučanie v ušiach
krevní tlak

Vysoký tlak

Na rozdiel od nízkeho tlaku je vysoký krvný tlak (odborne arteriálna hypertenzia) oveľa viac ohrozujúci, niekedy sa dokonca označuje ako tichý zabijak. Avšak pokiaľ nezanedbávate pravidelné lekárske kontroly a snažíte sa dodržiavať zdravý životný štýl, nie je sa čoho báť. Oproti nízkemu tlaku sa pri vysokom krvnom tlaku predpisujú lieky.

 

krevní tlak

Pilulka odborník Mgr. Martina Macfeldová hovorí:

„Neliečení pacienti s hypertenziou by si mali dať pozor na vznik metabolického syndrómu, ktorý je tvorený kombináciou obezity (najmä viscerálna), diabetes mellitus 2. typu, arteriálna hypertenzia, dyslipidémia a rady ďalších súvisiacich metabolických odchýlok. Prítomnosť metabolického syndrómu je z klinického hľadiska veľmi významná, pretože výrazne zvyšuje riziko vzniku aterosklerózy a jej komplikácií.“

Čo spôsobuje vysoký tlak a ako sa prejavuje?

Za vyšší krvný tlak sa považujú hodnoty od 140/90 mm Hg a nebezpečné je na ňom to, že ho často nemusia sprevádzať žiadne príznaky, takže o ňom dotyčný nemusí mať ani tušenie. Vysoký krvný tlak môže byť dedičný, medzi jeho najčastejšie príčiny však patrí predovšetkým stres a zlý životný štýl (nedostatok pohybu, obezita a alkohol).

vysoky tlak projevy

Ako znížiť krvný tlak okamžite?

Pretože vám tlak môže často jednorazovo „vyletieť“ pre stres či nervozitu, snažte sa v prvom rade upokojiť – zavrieť oči, spomaliť dýchanie, prípadne si ľahnúť. Ďalšími tipmi, ako okamžite znížiť krvný tlak, je napríklad masáž hlavy, studený obklad alebo doplnenie tekutín (odporúča sa studená voda).

jak snizit tlak

Ako znížiť vysoký tlak dlhodobo?

Ak chcete znížiť tlak dlhodobo, mali by ste predovšetkým zmeniť životosprávu. Vo väčšine prípadov je v prvom rade dôležité schudnúť – nemusíte jesť menej, jedzte však zdravo a kvalitne. Snažte sa tiež príliš nesoliť, pretože nadmerný príjem soli je jednou z príčin hypertenzie. Do svojho každodenného programu sa snažte zaradiť akékoľvek pohybové aktivity. Vysokému tlaku a nášmu zdraviu všeobecne rozhodne neprospieva nadmerný stres, nervozita a fajčenie. Vhodné sú aj doplnky stravy určené na krvný tlak.

krevní tlak

Nízky tlak

Nízky tlak nás v podstate nijako neohrozuje, nebezpečné sú však jeho príznaky – pri náhlom znížení tlaku môžeme stratiť vedomie a zraniť sa. Pri dlhodobo nízkom tlaku môže byť život komplikovaný, najmä pokiaľ dotyčný trpí na závraty, bolesti hlavy alebo omdlievanie.

Čo spôsobuje nízky krvný tlak a ako sa prejavuje?

Nízky krvný tlak sa odborne nazýva arteriálna hypotenzia a prejavuje sa hodnotami nižšími ako 100/70 mm Hg. Jeho príčinou býva to, že srdce pumpuje menšie množstvo krvi alebo sa cievy pri prietoku krvi nedostatočne sťahujú. Preto aj osoby s nízkym krvným tlakom často trápia neprekrvené, a teda studené končatiny. Niekto má nízky tlak jednoducho vrodený, pre iného môže byť dôsledkom ochorení alebo užívania niektorých liekov.

nizky tlak priznaky

Ako zvýšiť tlak okamžite?

Na okamžité zvýšenie krvného tlaku (ak sa napríklad pohybujeme vo vydýchanom priestore) sa odporúča pri sedení skrížiť nohy alebo dať hlavu medzi kolená. Pokiaľ trpíte na motanie hlavy pri vstávaní z postele, je lepšie si najskôr pomaly sadnúť a až potom opatrne vstať.

jak zvysit tlak

Ako zvýšiť tlak dlhodobo?

Na dlhodobé zvýšenie tlaku sa odporúča dodržiavať pitný režim, v strave dbať na príjem bielkovín a tiež soli (soľ obsahuje pre nízky tlak prospešný sodík) a dopĺňať vitamíny C a B. Nezabúdajte na pravidelný pohyb, vhodné je aj otužovanie. Mnoho ľudí si pomáha pravidelným pitím kávy, tá má však skôr krátkodobý účinok (podporuje srdcovú činnosť, ale tiež rozširuje cievy a tie sa potom nedostatočne sťahujú). Lepší je teda čierny alebo zelený čaj – tie totiž obsahujú teín, ktorý pôsobí dlhšie ako kofeín.

krevní tlak

Pozor na vysoký tlak v tehotenstve

V tehotenstve je dôležité si strážiť krvný tlak predovšetkým z dôvodu tzv. preeklampsie, čo je zvýšený krvný tlak po 20. týždni tehotenstva, ktorý sa objavuje zhruba u 10 % tehotných žien a prejavuje sa opuchmi končatín, bolesťou hlavy alebo zvracaním. Ide, bohužiaľ, o najčastejšiu príčinu úmrtia tehotných žien. Väčšinou je však bežnejšie sa stretávať s nižším tlakom ako obvykle. Ten sa prejavuje rovnako ako inokedy – únavou, mihaním pred očami alebo závratmi. Najnižšie tlak klesá v polovici tehotenstva.

Tabuľka hodnôt krvného tlaku

  Nízký tlak Optimálny tlak Vysoký tlak
Dojča < 80/45 80/45 > 85/50
Dieťa <110/70 110/70 > 120/80
Muž <100/60 120/80 > 140/90
Žena <100/70 120/80 > 140/90
Dospelý s obličkovým ochorením <110/60 110/80 > 120/80
Dospelý s cukrovkou <110/60 130/80 > 130/80
krevní tlak

Zdroje

https://www.nzip­.cz/clanek/914-nizky-krevni-tlak-hypotenze

https://www.so­len.cz/pdfs/in­t/2010/05/02.pdf

https://www.nzip­.cz/kategorie/136-vysoky-krevni-tlak-hypertenze

https://www.me­dicinapropraxi­.cz/pdfs/med/2007/06/03­.pdf

Autor článku

Mgr. Martina Macfeldová

Vyštudovala som farmaceutickú fakultu Univerzity Karlovej v Hradci Králové. Od 90. rokov sa nepretržite venujem praktickému lekárenstvu, pričom sa tiež zaujímam o novinky vo svete farmácie. Dôkladne zisťujem zloženie produktov, ktoré sú dostupné v zahraničí a u nás zatiaľ nie. Voľný čas predovšetkým trávim s rodinou, s ktorou veľmi rada chodím do prírody a po horách. Aktívne sa tiež venujem foteniu, volejbalu a posilňovni.

Všetky články od autora

Spýtajte sa lekárnika

Odborné rady a odpovede na vaše otázky, a to z pohodlia vášho domova.