Zápaly ženských pohlavných orgánov: druhy, príznaky a liečba

Ženské pohlavné orgány zastávajú oveľa viac funkcií než len produkciu vajíčok a nosenie plodu počas tehotenstva. Pri ich poškodení môže dôjsť k narušeniu hladiny hormónov, ktoré spôsobujú rôzne problémy od naberania váhy po problémy s psychickým zdravím. Zápaly gynekologického rázu sa vyskytujú často predovšetkým u žien v produktívnom veku a rozhodne nie sú niečím, za čo by sa mala žena hanbiť. Pre ich závažnosť je dôležitá včasná návšteva gynekológa.

pilulka

Druhy zápalov

Bakteriálne zápaly

Bakteriálne zápaly najčastejšie spôsobujú streptokoky, stafylokoky, enterokoky alebo Escherichia coli. Tieto baktérie sa zmnožia v oblasti pošvy pri zvýšenom pH. Výskytu napomáha aj vysoká sexuálna aktivita, aktuálna menštruácia, vnútromaternicové teliesko alebo použitie parfumovaných výrobkov v okolí pošvy. Najznámejšou bakteriálnou infekciou je bakteriálna vaginóza, ktorú spoznáte podľa našedlého páchnuceho výtoku a na rozdiel od kvasinkovej infekcie ju nesprevádza svrbenie ani bolesti.

 

Kvasinkové infekcie

Kvasinkové infekcie vznikajú narušením prirodzeného pH pošvy a nahromadením kvasiniek. V lete sú pre vysoké teploty a zvýšenú vlhkosť (vzniknutej potením či nosením mokrých plaviek) veľmi časté. K ich množeniu prispievajú aj lieky (napr. antibiotiká), stres, nevhodná strava alebo pohlavný styk. Príznaky sú svrbenie, pálenie, opuch slizníc, pálenie pri močení a výtok podobný tvarohu bez zápachu.

 

Chronické zápaly

Chronické zápaly sa vyznačujú tým, že trvajú dlhodobo, väčšinou menej intenzívnejšie ako akútne zápaly. Pokiaľ sa však taký zápal prehliada a nelieči, hrozí vznik komplikácií, ktoré už prinášajú vážnejšie dopady. Infekcia sa môže presunúť do močového ústrojenstva alebo spôsobiť zrast v brušnej dutine, bolestivú menštruáciu a pohlavný styk a dokonca poruchu plodnosti.

 

Zápaly jednotlivých pohlavných orgánov

Zápal vagíny alebo zápal pošvy (vaginitída) je bežným ochorením žien v produktívnom veku, tehotných alebo užívajúcich antibiotiká. Príčinou môžu byť ako kvasinky, tak aj baktérie. Kvasinkový zápal prináša biely výtok bez zápachu a lieči sa antimykotikami. Bakteriálny zápal spoznáte podľa sivého zapáchajúceho výtoku, bolesti a svrbenia v oblasti pošvy a vyliečia ho antibiotiká.

 

Zápal maternice (endometritída) je zápalové ochorenie sliznice maternice. Spôsobujú ho baktérie, ktoré do maternice prenikli cez pošvu. Príznaky sú bolesti, zvýšená teplota, výtok alebo krvácanie. Lekári na túto diagnózu predpisujú antibiotiká.

 

Zápal vaječníkov a vajíčkovodov (adnexitída) je sprevádzaná výtokom a bolesťami v podbrušku počas pohlavného styku. Ďalším príznakom býva zvýšená teplota, zimnica, nevoľnosť, alebo zapáchajúci výtok z pošvy. Príčinou vzniku je často rizikové sexuálne správanie, v dôsledku ktorého dôjde k množeniu baktérií a tie potom spôsobia zápal. Lieči sa antibiotikami a bolesť sa tlmí antipyretikami. Odporúča sa pokoj a dostatočný pitný režim. Ide o sexuálne prenosnú infekciu, preto je vhodné, aby vyšetrenie podstúpil aj sexuálny partner.


Zápal krčka maternice (cervicitída) je zápalové ochorenie infekčnej alebo neinfekčnej povahy. Zápaly sa typicky prejavujú zvýšenou teplotou či vaginálnym výtokom. V niektorých prípadoch však môže byť zápal bezpríznakový, preto je dôležitá pravidelná návšteva gynekológa. Chronický zápal vírusu HPV dokonca zvyšuje riziko výskytu rakoviny krčka maternice. Cervicitída sa lieči antibiotikami, liekmi proti plesniam a prvokom alebo odstránením príčiny jej vzniku (v prípade neinfekčného zápalu).

Pilulka odborník Jana Nová, DiS. hovorí:

„Zápaly ženských pohlavných orgánov väčšinou sprevádzajú bolesti v podbrušku, zvýšená teplota, výtok či krvácanie. Spoľahlivým ukazovateľom výskytu baktérií je hodnota zistená zo steru pošvy alebo maternice. 

 

Presné miesto zápalu sa určuje ultrazvukom alebo CT vyšetrením. Následne sa predpíšu antibiotiká, prípade lieky zmierňujúce sprievodné príznaky. Neliečené zápaly môžu spôsobiť až neplodnosť, preto sú včasná návšteva lekára a okamžité začatie liečby dôležité."

 

Liečba

Zápaly ženských pohlavných orgánov sa liečia spravidla pomocou antibiotík, a to v prípade, keď sú spôsobené baktériami. Pri kvasinkových infekciách (prevažne vaginálny zápal) sa podávajú lieky proti plesniam (antimykotiká). Sprievodné príznaky sa liečia bežne dostupnými prípravkami, ktoré zmierňujú bolesť alebo znižujú horúčku. Pri všetkých druhoch zápalov je dôležitá dostatočná hygiena a pestrá strava napomáhajúca normálnemu pH v oblasti ženských pohlavných orgánov. Ako pri iných ochoreniach, aj tu platí, že pokiaľ váš stav aj napriek liečbe stagnuje alebo sa dokonca zhoršuje, určite je to dôvodom na opakovanú návštevu odborníka.

Prevencia

Čo všetko sa dá urobiť pre to, aby ste sa pred zápalmi pohlavných orgánov chránili, ako to len ide? V prvom rade dodržujte hygienu. Dvojnásobne to platí v období menštruácie, keď je umývanie rúk a oblasti pohlavia ešte dôležitejšie. Dostatočne často si vymieňajte hygienické pomôcky, zabránite tak hromadeniu odpadových látok či už priamo v tele, tak v jeho tesnej blízkosti.

Dohodnite si pravidelné návštevy gynekológa, rovnako ako to robíte so svojím zubárom. Niektoré zápaly nemajú výrazné a špecifické symptómy, to však neznamená, že nie sú závažné. Pri pohlavnom styku dbajte na použitie kondómu, jedine ten totiž zaručí bezpečie, čo sa týka prenosu chorôb aj baktérií. Celoročne myslite na svoju imunitu, ktorá vám zaistí určitú obranu pred chorobami. Dodržujte pitný režim, v strave nezabúdajte na vlákninu, probiotiká a prebiotiká, vitamíny a minerály a zaraďte pravidelný pohyb.

Tento článok je iba informatívny. Nenahrádza lekársku konzultáciu ani vyšetrenie.

Autor článku

Jana Nová, DiS.

Vyštudovala som MILLS a už počas štúdia som chodila do lekárne pomáhať a po štúdiu som začala aj v lekárni pracovať. V práci poskytujem starostlivosť a potrebné informácie. Vo voľnom čase vyrážam do prírody, včelárim a tancujem

Všetky články od autora