Zápal srdca: príznaky, liečba a prevencia

Zápal srdca alebo myokarditída je závažné a tiež trochu zákerné ochorenie – kvôli miernym alebo len všeobecným príznakom totiž môže zostať dlho bez povšimnutia. Našťastie sa ale jedná skôr o vzácnu komplikáciu. V tomto článku sa pozrieme, ako sa zápal prejavuje, ako prebieha diagnostika u lekára a ako mu ideálne predchádzať vhodnou prevenciou.

pilulka

Príčiny zápalu srdca

Medzi najbežnejšie príčiny zápalu srdca patrí infekcia, v niektorých prípadoch ho dokáže ale spôsobiť aj autoimunitná reakcia alebo intoxikácia. Podrobnejšie sa na tieto príčiny pozrieme nižšie.

Zápal sa často vyskytuje spoločne alebo v súvislosti s inými závažnými chorobami (HIV/AIDS, borelióza a ďalšie zdravotné komplikácie), ktoré samy postihujú rôzne tkanivá alebo ničia imunitný systém a jeho schopnosť sa brániť pred patogénmi.

Infekčné príčiny

Medzi infekčnými príčinami zápalu srdca sú na prvom mieste rôzne vírusové infekcie, spravidla ide o enterovírusy (najčastejšie vírusy Coxsackie A/B), herpesvírusy, adenovírusy, ale aj vírusy hepatitídy, mumpsu či chrípky a iných bežných chorôb. Vírusový zápal srdca môže mať rôznu závažnosť od ľahkého priebehu bez príznakov až po vážne srdcové zlyhanie.

 

Menej časté sú potom ostatné druhy infekcií:

  • Bakteriálne infekcie (pneumokoky, meningokoky, streptokoky a stafylokoky, príp. borélia)
  • Kvasinky (kvasinky rodu Candida)
  • Parazity (svalovci a pásomnice).

Toxické látky

Jednou z najčastejších toxických látok, ktorá spôsobuje zápal srdca, je alkohol (tzv. alkoholová kardiomyopatia). Ten má negatívny vplyv nielen na pečeň, ako je všeobecne známe, ale aj na celú srdcovú svalovinu. Dochádza k nárastu hmoty srdca, zväčšeniu komôr a zúženiu stien, čo zabraňuje správnej funkčnosti.

 

Medzi ďalšie tzv. kardiotoxické látky patria:

  • niektoré drogy (napr. kokaín)
  • alkaloidy rastlín (napr. azalkách alebo rododendrónoch)
  • jedy hadov
  • ortuť

Autoimunitné ochorenie

Medzi najčastejšie autoimunitné poruchy, ktoré môžu vyvolať srdcový zápal, patrí reumatická artritída alebo reumatická horúčka a systémový lupus erythematosus. Tieto ochorenia dokážu postihnúť nielen srdce, ale aj ďalšie orgány a časti tela. Vo väčšine prípadov však príčina nie je jasná.

Alergia

Výnimočne môže byť za myokarditídu – zápal srdcovej svaloviny – zodpovedná aj alergická reakcia na niektoré lieky.

Trvalé následky

Poškodenie srdca toxickými látkami býva trvalé ak k úplnému uzdraveniu už nedôjde. Úplná abstinencia či vysadenie látky, ktorá tento problém spôsobila, však aspoň zabráni ďalšiemu zhoršovaniu.

Prejavy zápalu srdca

Pokiaľ zápal srdca vznikne v priebehu iného ochorenia, potom sú jeho prejavy nesprávne pripísané nejakej už známej alebo ľahšie diagnostikovateľnej komplikácii – samotný zápal srdca preto môže zostať dlhšiu dobu neodhalený. Ale ani pri samostatnom srdcovom zápale to nie je nijako jednoduché, príznaky môžu byť často dosť nešpecifické.

Mierny priebeh môže byť úplne bezpríznakový alebo môže svojimi prejavmi pripomínať bežnú chrípku:

 

pri vážnejšom stave dochádza už k javom, ktoré dobre signalizujú problém. Typické sú:

 

Nie vždy sa tieto príznaky prejavujú všetky, spravidla len niekoľko z nich. Navyše k nim môže dôjsť aj niekoľko dní až týždňov po prekonaní infekcie, ktorá zápal pôvodne spôsobila.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka hovorí:

„Myokarditída je závažné a zložité ochorenie srdca. Zložité predovšetkým v jeho diagnostike. Najčastejším vyvolávajúcim faktorom je prekonaná infekcia, predovšetkým vírusová. S tým súvisí prevencia zápalu srdca – ak máte akékoľvek infekčné ochorenie (virózu, angínu), potom je veľmi dôležitý pokoj na lôžku a riadne vyliečenie choroby. 

 

Ak sa objavia varovné príznaky ako je bolesť na hrudi, navštívte lekára, nech sa liečba začne včas a predíde sa komplikáciám."

Diagnostika

V prvom rade je dôležité informovať lekára o všetkých prekonaných infekciách v poslednej dobe. Nezabúdajte ani na tie bežnejšie choroby, ako je chrípka či zápal v oblasti žalúdka a čriev.

 

Na zistenie problémov so srdcom sa používa sledovanie zmien v elektrokardi­ograme (EKG) a na zobrazenie zmien na srdci zase magnetická rezonancia alebo echokardiografia – ultrazvukové vyšetrenie srdca. Krvné testy, konkrétne zvýšené hladiny C-reaktívneho proteínu a leukocytov, vás informujú o prítomnosti zápalu v tele.

 

V niektorých prípadoch je nutné odobratie vzorky tkaniva zo srdcového svalu (tzv. biopsia myokardu). To sa robí pomocou tzv. srdcovej katetrizácie – zavedenie cievky cez veľkú žilu až do srdca.

Prečo sa zápal srdca ťažko diagnostikuje

Pri miernejšom priebehu zápalu mnoho ľudí nevyhľadá lekára a problém tak zostane dlhšiu dobu bez zodpovedajúcej liečby. Avšak ani pri návšteve ordinácie nie je úplne vyhrané – ľahší zápal srdca s „chrípkovým“ priebehom nemusí byť rozpoznaný a diagnostikovaný ihneď. Srdcové testy sa obvykle vykonávajú až pri neustupujúcich príznakoch a po vylúčení iných, častejších príčin.

Komplikácie spojené so zápalom srdca

Zápal dokáže vážne poškodiť srdce alebo jeho časti – v niektorých prípadoch aj natoľko, že už nedosiahne rovnakú kondíciu ako pred chorobou alebo nebude vôbec schopné plnohodnotne vykonávať svoju funkciu. V takom prípade hrozí aj srdcové zlyhanie, pri ktorom srdce neprečerpá plnohodnotne krv v organizme. Nedochádza tak k dostatočnému prívodu kyslíka a živín do rôznych častí tela, ani k odstraňovaniu oxidu uhličitého a metabolického odpadu. To potom máva celý rad dôsledkov:

 

  • dýchavičnosť
  • opuchy
  • zasiahnutie nervovej sústavy a intelektu
  • svalová slabosť únava
  • zhoršená detoxikácia v pečeni

 

Ďalším sprievodným rizikom je vznik srdcovej arytmie, ktorú spôsobujú chybné pohyby a atypické šírenie vzruchov v dôsledku nekrózy srdcovej svaloviny poškodenej zápalom. Aj samotné arytmie pritom môžu byť smrteľné. Poškodenie srdca navyše môže zasiahnuť niektoré jeho nevyhnutné časti a spôsobiť napríklad vady chlopní. Ďalej hrozí aj vznik krvných zrazenín alebo nedokrvovania.

Liečba zápalu srdca

Akútna a ťažká myokarditída je vážne ochorenie, preto budete pri liečbe hospitalizovaní. Zásadný je pokoj na lôžku, taktiež prebieha pravidelné monitorovanie životných funkcií.

 

Pokiaľ je to možné, je potrebné liečiť pôvodnú príčinu zápalu. Pri infekčných zápaloch srdca sa podávajú antibiotiká. Pri bakteriálnych zápaloch srdca majú za úlohu ničiť samotného pôvodcu ochorenia, pri vírusových zápaloch srdca zase preventívne zabraňujú tomu, aby baktérie napadli už poškodené tkanivá. Pri vírusovej srdcovej infekcii sa používajú aj antivirotiká.

Zvládanie nepríjemných symptómov

Proti bolestiam na hrudi je možné podávať lieky tíšiace bolesť. Dobré je tiež potláčať zápal. K tomu sú najčastejšie využívané kortikosteroidy a v dobe rekonvalescencie nesteroidné antiflogistiká (Ibalgin, Aspirin). Tie by sa však nemali podávať v raných fázach choroby.

 

Využívané sú tiež lieky na posilnenie činnosti srdca a na uľahčenie jeho práce – napr. ACE inhibítory, beta blokátory, vazodilatanciá, digoxín, diuretiká. Pri poruche srdcového rytmu sa nasadzujú antiarytmiká.

Pokiaľ je príčinou autoimunitné ochorenie, podávajú sa imunosupresíva na potlačenie nežiaducej imunitnej reakcie a zápalovosti. Pri zápale srdca z intoxikácie (a nielen z nej) je dôležité nevystavovať sa toxínom, ktoré by tkanivo ešte viac poškodzovali. Absolútne obmedzenie alkoholu by malo pokračovať ešte minimálne pol roka po kompletnom vyliečení. 

 

Vo veľmi závažných prípadoch, keď už došlo k trvalému poškodeniu srdca, pomôže len chirurgický zákrok na opravu srdcových vád alebo transplantácie.

Prevencia zápalu srdca

Zápalu srdca infekčného pôvodu sa dá z veľkej časti brániť poctivým doliečením chorôb, ktoré môžu pri prechode napádať srdcovú svalovinu. Sem patrí napríklad angína, črevné infekcie alebo aj bežná chrípka. Pri vírusovom ochorení dodržujte pokoj, zostaňte v posteli, urobte si teplý čaj a obmedzte námahu aj stres. Proti mnohým bežným infekciám sa dá tiež očkovať.

 

Ak sa vyskytne akýkoľvek problém, vyhľadajte lekára. Prehliadané by nemali byť predovšetkým varovné príznaky ako bolesť na hrudi. Tiež nevynechávajte pravidelné zdravotné kontroly, ktoré môžu odhaliť bezpríznakové komplikácie a umožnia tak nasadiť liečbu včas.

 

Pre obranyschopnosť organizmu samozrejme pomáha zdravý životný štýl – všetko od vyváženej stravy, cez pravidelný pohyb, až po obmedzenie rizikových faktorov, ako je napríklad konzumácia alkoholu či užívanie liečiv. Inšpirovať sa môžete názormi a radami rôznych odborníkov v našom podcaste Životosprávy:

 

 

Nezabúdajte tiež na dodržiavanie zásad hygieny, základom je pravidelné umývanie rúk na prevenciu infekcií.

Záver

Zápal srdca býva najčastejšie infekčného, autoimunitného alebo intoxikačného pôvodu. Ide o vážne ochorenie, ktoré sa nie vždy ľahko odhalí. V raných fázach či pri miernom priebehu môže mať nešpecifické alebo aj chýbajúce príznaky. Nepodceňujte preto pravidelné lekárske kontroly a prevenciu, ktorou môžete znížiť riziko ochorenia – škodí predovšetkým prechodeniu vírusových nákaz. Ak pocítite bolesť na hrudi alebo budete mať akékoľvek podozrenie na zdravotné komplikácie, vyhľadajte lekára.

 

Tento článek je informativného charakteru a nenahrazuje konzultáciu s lekárom. Pre konkrétne odporúčania sa vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom.

 

Zdroje

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/bo­oks/NBK441847/

https://www.he­alth.harvard.e­du/a_to_z/myo­carditis-a-to-z

https://www.web­md.com/heart-disease/myocarditis

https://www.msdma­nuals.com/home/he­art-and-blood-vessel-disorders/peri­cardial-disease-and-myocarditis/my­ocarditis

https://www.ma­yoclinic.org/di­seases-conditions/my­ocarditis/sym­ptoms-causes/syc-20352539

https://my.cle­velandclinic.or­g/health/dise­ases/23052-heart-inflammation

https://www.hop­kinsmedicine.or­g/health/condi­tions-and-diseases/myocar­ditis

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.

Všetky články od autora