VPMD (vekom podmienená makulárna degenerácia)

Obsah článku

 

Úvod

S vekom súvisiaca makulárna degenerácia (VPMD) je chronické ochorenie sietnice, ktoré postihuje makulu, časť oka zodpovednú za centrálne videnie. Táto degenerácia je jednou z hlavných príčin straty zraku u ľudí starších ako 50 rokov. V tomto článku sa podrobne dozviete o príznakoch, rizikových faktoroch, liečbe a prevencii VPMD.

 

Príznaky a prejavy

Príznaky VPMD sa zvyčajne vyvíjajú pomaly a zahŕňajú:

  • zhoršenie centrálneho videnia
  • skreslenie viditeľných objektov
  • ťažkosti s rozpoznávaním tváre
  • ťažkosti s čítaním

V pokročilých štádiách môže dôjsť k výraznej strate zraku. Tieto príznaky spôsobuje zápal a poškodenie makuly v dôsledku patologických procesov, ako je neovaskularizácia alebo hromadenie tzv. drúz.

 

Rizikové faktory

Rizikové faktory pre vznik VPMD zahŕňajú:

Tieto faktory môžu prispievať k degenerácii makuly a zvyšovať pravdepodobnosť vzniku VPMD.

 

Príčiny

Príčiny VPMD sú multifaktoriálne. Patria medzi ne štrukturálne zmeny sietnice, ako je stenčenie a poškodenie pigmentového epitelu sietnice a Bruchovej membrány. V dôsledku týchto zmien dochádza k hromadeniu metabolických produktov, ako sú drúzy, a poruchy krvného obehu, čo vedie k nedostatočnému zásobovaniu sietnice živinami a kyslíkom.

 

Formy ochorenia

VPMD sa vyskytuje v dvoch hlavných formách: suchá a mokrá. Suchá forma je častejšia a postupuje pomalšie, zatiaľ čo vlhká forma je menej častá, ale môže viesť k rýchlejšej strate zraku v dôsledku abnormálneho rastu ciev pod makulou. Rozpoznanie konkrétnej formy VPMD je kľúčom k určeniu vhodnej liečby.

 

Diagnostika

Diagnostika VPMD zahŕňa oftalmologické vyšetrenia, ako je vyšetrenie zrakovej ostrosti, Amslerova mriežka a zobrazovacie metódy, ako je optická koherentná tomografia (OCT) a fluorescenčná angiografia. Tieto postupy pomáhajú identifikovať charakteristické zmeny makuly spojené s VPMD.

 

Liečba

Liečba VPMD závisí od formy a štádia ochorenia. Pri suchej forme je zameraná na spomalenie progresie ochorenia prostredníctvom doplnkov s vysokým obsahom antioxidantov a minerálov. Vlhká forma VPMD si môže vyžadovať invazívnejšie zákroky, napríklad intravitreálnu injekciu (vstreknutie do oka) liekov na zabránenie rastu abnormálnych ciev alebo laserovú terapiu.

 

Prevencia a riadenie

Prevencia VPMD zahŕňa udržiavanie zdravého životného štýlu,vhodnú stravu a pravidelné kontroly u očného lekára. Manažment VPMD zahŕňa poučenie pacientov o rizikách a možnostiach liečby a monitorovanie progresie ochorenia.

 

Záver

S vekom súvisiaca makulárna degenerácia je závažné ochorenie oka, ktoré môže viesť k výraznému zhoršeniu kvality života. Na zvládnutie tohto ochorenia je nevyhnutná informovanosť, prevencia a prístup k modernej liečbe.

 

Zdroje

https://www.in­ternimedicina­.cz/pdfs/int/2009/12/10­.pdf

https://www.ne­i.nih.gov/learn-about-eye-health/eye-conditions-and-diseases/age-related-macular-degeneration

https://www.a­ao.org/eye-health/diseases/amd-macular-degeneration

Nela Hrníčková
2023-11-08

Autor článku

Ivana Golemová

Písaniu článkov sa dohromady venujem už 7 rokov. Píšem prevažne o zdravom životnom štýle, ku ktorému postupne naberám aj zdravotnícke témy. Voľný čas venujem hlavne vzdelávaniu a čítaniu.

Všetky články od autora