Vitamín C v tele zastáva veľa životne dôležitých funkcií. Okolo jeho konzumácie sa objavuje množstvo otázok, tie najčastejšie sú tu zodpovedané. Vitamín C sa nachádza v bežne dostupných potravinách. Jeho nedostatok je možné doplniť aj prostredníctvom výživových doplnkov, ktorých je veľké množstvo. Podľa ich účinkov a foriem si určite vyberiete ten, ktorý je pre vás najvhodnejší.
Vitamín C je antioxidant, ktorý chráni bunky pred oxidatívnym stresom a je uložený v kostrovom svalstve. V minulosti jeho nedostatkom trpeli často námorníci, ktorí nemali prístup k čerstvým potravinám a následne podliehali skorbutu. Dodržiavaním pestrého jedálnička sú jeho potreby pokryté, v určitých prípadoch však môžete mať potrebu zvýšenú. Pokiaľ fajčíte cigarety alebo ste dymu často vystavovaní, oxidatívny stres vo vašom tele je vyšší, čiže sa vitamín C rýchlejšie vyčerpá, pretože sa všetkou silou snaží zabrániť poškodeniu organizmu.
Vitamín C sa podieľa na mnohých chemických procesoch vo vašom tele, ktoré
zaisťujú jeho správnu funkciu. Na rozdiel od niektorých zvierat si ho
človek nedokáže vytvoriť sám, doháňa to však skvelou
schopnosťou uchovávať jeho rezervy, aby sa predišlo celkovému vyčerpaniu
vitamínu.
Určite ste už počuli, že vitamín C prispieva k normálnej funkcii imunitného systému. Podporuje bunky, ktoré následne prekonávajú infekcie a rôzne ochorenia. Dokáže toho však oveľa viac. Účinne bojuje proti únave vďaka jeho spolupráci s mitochondriami a mastnými kyselinami, ktorých funkciou je dodávať telu energiu. V niektorých produktoch je vitamín C doplnený ešte vitamínom E, spoločne majú väčšiu silu zbavovať telo oxidatívneho stresu.
Vitamín C je prospešný aj pre pleť, vlasy a nechty, a to ako pri vnútornom užívaní, tak aj v kozmetických prípravkoch. Prispieva k tvorbe kolagénu, ktorý má veľa funkcií, ako napríklad:
Medzi ďalšie účinky vitamínu C patrí zvýšená schopnosť vstrebávať železo. S tým súvisí aj lepšia regenerácia po fyzickej aktivite, pretože železo je súčasťou hemoglobínu, ktorého úlohou je prenášať kyslík do ďalších častí tela, a tým urýchľovať hojenie rán (napríklad drobné trhlinky vo svaloch po cvičení).
Prírodný vitamín C sa nachádza prevažne v ovocí a zelenine. Niektoré bylinky ho taktiež obsahujú veľké množstvo, ale ich konzumácia nie je dostatočná, aby sa dali považovať za ideálny zdroj.
Ovocie, v ktorom sa vyskytuje vitamín C:
Príklady zeleniny bohatej na vitamín C:
Najväčšie množstvo vitamínu C je v exotickom ovocí s názvom kakadu slivka. V týchto plodoch je obsah vitamínu až 10× vyšší ako v prípade pomarančov. Ďalším menej známym plodom je acerola, prezývaná aj tropická čerešňa, ktorú možno zohnať v podobe prášku. V miestnych krajinách rastú tiež veľmi dobré zdroje a sú lepšie dostupné, niekedy dokonca aj z vlastnej záhradky.
Hoci sa medzi nižšie uvedené potraviny zoradené podľa najvyššieho obsahu vitamínu C nedostali napríklad citrusy, neznamená to, že ich konzumáciou by ste ho získali nedostatok. Šípok ani vňate z petržlenu totiž nezjete také množstvo.
Zdroj | Obsah vitamínu C na 100 g |
šípky | 747 mg |
vňať petržlenu | 179 mg |
čierne ríbezle | 166 mg |
paprika | 150 mg |
chren | 120 mg |
brokolica | 114 mg |
ružičkový kel | 96 mg |
zeler vňať | 89 mg |
kapusta | 70 mg |
Minimálna odporúčaná denná dávka je pre ženy približne 75 mg a pre mužov približne 90 mg. Pre deti je to rozmedzie 40 až 75 mg. Záleží však na životnom štýle a ďalších zdravotných aspektoch, ktoré môžu potrebu zvyšovať. Tehotné a dojčiace ženy by mali konzumovať 85 až 120 mg denne. Fajčiari by mali svoj príjem navýšiť približne o 35 mg vitamínu C denne. Doplnky obsahujúce silný vitamín C (väčšinou 1000 mg na jednu dávku) dokážu bezpečne zaistiť aj zvýšenú dennú potrebu.
Obsah vitamínu C v určitých potravinách je veľmi vysoký, po tepelnej úprave sa ho však môže zničiť značné množstvo. Čím dlhšie sa potravina varí, tým viac vitamínu stráca. Ak je vaším cieľom získať ho z ovocia a zeleniny čo najviac, najvhodnejšia je konzumácia v surovej podobe.
Nedostatok vitamínu C sa prejavuje aj inými nedostatkami a rôznymi ochoreniami. Niektorými z príznakov sú napríklad:
Pokiaľ trpíte jedným alebo viacerými z vyššie uvedených príznakov a zároveň ste si vedomí toho, že v strave nemáte dostatok vitamínu C, je vhodné ho zaradiť vo forme výživových doplnkov. Sú všetci okolo vás prechladnutí a vy a vaša rodina sa tomu chcete vyhnúť? V tomto prípade budete z jeho užívania tiež profitovať. Vitamín C pre deti je dostupný v rôznych formách (cukríky, tekuté sirupy), aby to pre ne bolo niečo, na čo sa vždy môžu tešiť a zároveň podporia svoje zdravie.
Najväčšou výhodou vnútrožilovej aplikácie je vysoký obsah vitamínu C. Keď by ste rovnaké množstvo chceli konzumovať v podobe tabliet, najskôr by sa to nezaobišlo bez zažívacích problémov. Týmto spôsobom sa však vitamín C dostane rovno do krvi. S vysokou efektivitou však rastie aj cena zákroku. Infúzie nie sú vhodné pre osoby trpiace problémami s obličkami, u ktorých hrozí vznik obličkových kameňov. Vitamín C pomáha vstrebávať železo, preto pokiaľ ho máte v strave vitamínu dostatok a ešte jeho hodnoty navýšite infúziou, je možné, že vaše telo bude železo vstrebávať až priveľmi.
Mám za sebou štúdium na Karlovej Univerzite, po ktorom som sa presunula na Fakultu športových štúdií na Masarykovej univerzite. K zdravému životnému štýlu a pohybu som nikdy nemala ďaleko, až donedávna som totiž pretekala v gymnastickom aerobiku. Zaujíma ma, ako všetko v tele funguje a sledujem nové trendy, ktoré sľubujú dlhodobé výsledky a spokojných ľudí. Už od malička ma bavilo písať, a preto som rada, že to môžem uplatniť práve v oblasti, v ktorej sa každý deň pohybujem. Zároveň sa stále dozvedám nové informácie, ktoré potom využívam v každodennom živote.