Vitamín A je dôležitý vitamín, ktorý podporuje imunitný systém, zrak, reprodukčné zdravie a rast plodu. Hoci je pre človeka nevyhnutný, pri užívaní nadmerného množstva môže byť škodlivý.
Vitamín A je všeobecný termín pre skupinu zlúčenín rozpustných v tukoch, ktoré sa nachádzajú v živočíšnych aj rastlinných potravinách. V strave sa nachádzajú dve formy. Predformovaný vitamín A retinol a retinyl ester sa vyskytujú výhradne v živočíšnych produktoch, ako sú mliečne výrobky, pečeň a ryby, zatiaľ čo provitamín A je v rastlinných potravinách, ako je ovocie, zelenina a oleje. Na využitie oboch foriem vitamínu A ich telo musí premeniť na retinol a kyselinu retinovú. Keďže je vitamín A rozpustný v tukoch, ukladá sa v telesnom tkanive pre neskoršie použitie. Väčšina vitamínu A je uložená v pečeni vo forme retinyl esterov.
Vitamín A prospieva zdraviu mnohými spôsobmi. Táto živina podporuje bunkový rast, imunitný systém a vývoj plodu. Pravdepodobne najznámejšou funkciou vitamínu A je podpora zraku. Retinol podporuje farebné videnie a videnie v šere a pomáha chrániť a udržiavať rohovku a spojivku.
Vitamín A zohráva kľúčovú úlohu v rozvoji a podpore zraku, udržuje správne fungovanie imunitného systému a pomáha bunkám a tkanivám rásť a rozvíjať sa. Je tiež obzvlášť dôležitý pre reprodukciu, pretože pomáha prirodzenému rastu a vývoji embrya. Vitamín A pôsobí ako antioxidant, ktorý chráni bunky pred poškodením voľnými radikálmi a prispieva k prevencii chronických ochorení a starnutiu.
Medzi potraviny bohaté na vitamín A patrí:
Vitamín A je možné tiež získať zahrnutím beta-karoténu do stravy, pretože ho telo dokáže premeniť na retinol. Hlavnými zdrojmi beta-karoténu sú:
Suplementácia vitamínom A je vhodná v prípadoch nedostatočného príjmu vitamínu z potravín. Avšak, nadbytok vitamínu A môže byť toxický a môže spôsobiť vážne zdravotné problémy. Je preto nutné dodržiavať odporúčané dávkovanie.
Kedy je vhodná suplementácia vitamínom A?
jako je mléko, vejce, listová zelenina, játra.
Napríklad v tehotenstve, alebo ak človek trpí zdravotnými problémami, ktoré ovplyvňujú vstrebávanie tohto vitamínu.
Napríklad degenerácia sietnice môže mať spojitosť s nedostatkom vitamínu A.
Osoby s poruchami trávenia, ktoré obmedzujú vstrebávanie tukov, môžu mať problémy so vstrebávaním vitamínu A.
Vitamín A je dostupný v niekoľkých formách, vrátane retinolu (aktívna forma vitamínu A) a beta-karoténu (provitamín A). Niektoré vitamíny a minerály na seba nadväzujú a môžu ovplyvňovať absorpciu, preto v prípade kombinácie s inými vitamínmi alebo minerálmi, je nutné dodržiavať správne pomery. Suplementácia vitamínom A by mala byť vykonaná v súlade s odporúčanými dávkami a po konzultácii s lekárom.
Biologická dostupnosť vitamínu A odráža množstvo vitamínu, ktoré je absorbované po konzumácii potravín či doplnkov stravy. Existujú dve hlavné formy vitamínu A, ktoré sú biologicky aktívne, a to je Retinol a Beta-karotén.
Retinol je aktívna forma vitamínu A, ktorú obsahujú potraviny živočíšneho pôvodu, ako sú pečeň, mliečne výrobky a rybí olej. Biologická dostupnosť retinolu je zvyčajne vysoká, pretože sa ľahko absorbuje v tenkom čreve.
Beta-karotén je provitamín A, ktorý obsahujú potraviny rastlinného pôvodu. Biologická dostupnosť beta-karoténu môže byť nižšia ako u retinolu, pretože musí byť v tele premenený na aktívnu formu vitamínu A. Táto konverzia je ovplyvnená faktormi, ako je napríklad genetika či strava.
Nedostatok vitamínu A môže viesť k mnohým komplikáciám, napríklad k:
Vitamín A je kľúčovým faktorom mnohých funkcií očí. V dôsledku nedostatku tohto vitamínu môže dôjsť k strate zraku a slepote.
Nedostatok vitamínu A môže spôsobiť suchú, šupinatú a/alebo svrbiacu kožu.
Vitamín A zohráva dôležitú úlohu v reprodukčnom systéme. Nedostatok vitamínu A môže viesť k problémom s otehotnením a neplodnosťou.
U detí môže nedostatok vitamínu A spôsobiť oneskorený rast a vývoj.
Nedostatok vitamínu A môže spôsobiť problémy s imunitným systémom, čo môže viesť k infekciám hrudníka a krku.
Prebytok vitamínu A môže mať škodlivé účinky. Užívanie nadmerných denných dávok počas niekoľkých mesiacov môže spôsobiť toxicitu.
U väčšiny ľudí sa prebytok vitamínu A prejaví bolesťou hlavy a vyrážkou. Dlhodobý prebytok vitamínu A môže spôsobiť hrubé vlasy, čiastočnú stratu vlasov (vrátane obočia), popraskané pery a suchú, drsnú pokožku. Chronická konzumácia veľkých dávok vitamínu A môže spôsobiť poškodenie pečene. Môže tiež spôsobiť vrodené chyby plodu.
Neskoršie príznaky zahŕňajú silné bolesti hlavy a celkovú slabosť. Najmä u starších ľudí môže dôjsť ľahko k zlomeninám. Bolesť kostí a kĺbov je bežná hlavne u detí. Deti môžu pociťovať svrbenie kože, môžu stratiť chuť do jedla a môže dôjsť k poruchám rastu. Pečeň a slezina sa môžu zväčšiť.
Príjem veľkého množstva vitamínu A naraz, môže počas niekoľkých hodín spôsobiť ospalosť, podráždenosť, bolesť hlavy, nevoľnosť a zvracanie, niekedy odlupovanie kože. Tlak vo vnútri lebky sa zvyšuje a môže sa prejaviť nevoľnosť až zvracanie. V najzávažnejších prípadoch môže dôjsť ku kóme a smrti.
Vitamín A je kľúčovou živinou nevyhnutnou na udržanie celkového zdravia a radu dôležitých funkcií v ľudskom tele. Vitamín A podporuje funkciu zraku, imunitný systém, rast a vývoj a reprodukčný systém. Má antioxidačné vlastnosti a je dôležitý pre vývoj plodu.
Vzhľadom k prospešným funkciám vitamínu A je dôležité zaistiť dostatočný príjem tohto vitamínu prostredníctvom rozmanitej stravy. Prirodzené zdroje vitamínu A zahŕňajú napríklad pečeň, rybí olej, mliečne výrobky, vajcia, mrkvu, batáty či tmavo zelená listová zelenina. V niektorých prípadoch je vhodné zaradiť aj doplnky stravy, vždy však pod dohľadom zdravotného odborníka, aby nedošlo k prebytku vitamínu A.
Tento článok je iba informačný a neslúži ako náhrada konzultácie s lekárom. V prípade podozrenia na akékoľvek zdravotné problémy (svoje, či u svojich detí) sa obráťte na profesionálnu pomoc u lekára.
https://www.healthline.com/nutrition/vitamin-a#what-it-is
https://www.nhs.uk/conditions/vitamins-and-minerals/vitamin-a/
https://www.eufic.org/en/vitamins-and-minerals/article/vitamin-a-foods-functions-how-much-do-you-need-and-more
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/23107-vitamin-a-deficiency
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3936685/
Zdravý životný štýl je pre mňa dôležitý, preto svoj voľný čas rada trávim vo fitku a športom všeobecne či prechádzkami, a to najlepšie so psami. Okrem vytvárania obsahu pre Pilulku tiež pracujem ako Event Manager pre spoločnosť, ktorá organizuje jogu so šteňatami. Posledných pár rokoch žijem striedavo v UK a SR, pričom súčasťou môjho pobytu v zahraničí bolo aj magisterské štúdium na univerzite v Londýne v odbore Corporate and Marketing Communications. V neposlednom rade som veľmi spoločenská osoba, preto sa rada obklopujem rodinou a blízkymi priateľmi.