Aj keď bábätko pokojne spí, je dôležité mať nad ním neustály dohľad. Vyššiemu pokoju rodičov pomôžu praktické pestúnky a monitory dychu, ktoré predchádzajú riziku syndrómu náhleho úmrtia dieťaťa.
V kategórii ďalej nájdete okrem iného tiež mnoho druhov cumlíkov, matrace a deky do postieľok alebo detské svietidlá.
Aj keď bábätko pokojne spí, je dôležité mať nad ním neustály dohľad. Vyššiemu pokoju rodičov pomôžu praktické pestúnky a monitory dychu, ktoré predchádzajú riziku syndrómu náhleho úmrtia dieťaťa.
V kategórii ďalej nájdete okrem iného tiež mnoho druhov cumlíkov, matrace a deky do postieľok alebo detské svietidlá.
Spánok každého dieťaťa je individuálny. Niektoré deti prespia celú noc, iné spia cez deň a niektoré sa za noc napríklad 10x prebudia. Aj rodičia "nespavcov" sa časem dočkajú toho, že dieťa bude v pokoji zaspávať a spinkať celú noc.
Prvné štyri mesiace sa dieťatko zžíva so svetom, do ktorého sa narodilo. Spoznáva svoje okolie, rodičov a svoje potreby. Pokojne bábätko uspávajte kolísaním v náručí. Potrebuje mať pocit bezpečia, vedieť, že ste mu nablízko. Dovoľte bábätku, aby jedlo a spalo kedy sa mu zachce. Načúvajte jeho potrebám.
Po ukončenom štvrtom mesiaci života je dieťatko schopné zvyknúť si na určitý režim. Spánok sa začne pomaly zrovnávať a bude sa pomaly blýskať na lepšie časy.
Potreba spánku sa s vekom mení.
Novorodenec spí vždy, keď je sýty a spokojný. Prespí cca 20 hodin denne. V druhom mesiaci života sa potreba denného spánku znižuje a dieťa už začína rozlišovať denný a nočný spánok.
Ročné dieťa prespí približne 12-15 hodín denne.
Štvorročnému dieťaťu stačí 10-12 hodín denne.
Postupom času sa dĺžka spánku znižuje. Deti od 10 rokov a dospievajúce by mali spať 8-10 hodín; dospelým stačí 6-8 hodín spánku denne.
Postieľku rodičia zaobstarajú a pripravujú už pred narodením potomka. Zo začiatku sa jedná o kolísku, tú neskôr vystrieda detská postieľka. Dieťa by malo mať miesto, kde bude odpočívať a cítiť sa v bezpečí. To ale neznamená, že nemôže spať s Vami. Dieťatko väčšinou býva pokojnejšie a spokojnejšie. Zároveň sa predĺži doba medzi nočným kojením. Dôležité je načúvať svojmu dieťaťu.
Detská postieľka by mala byť z prírodných materiálov, natrená nezávadným náterom. Pokiaľ budete spať s dieťatkom spoločne, možno by sa Vám hodila postieľka, ktorú je možné napojiť na Vašu posteľ a prispôsobiť jej výšku.
Na cesty sa hodí detská cestovná postieľka. Jednoducho ju zložíte, je skladná a umývateľná. Pokiaľ už nie je jej súčasťou, dá sa dokúpiť závesné lôžko pre novorodencov. Nebudete sa k nemu musieť toľko ohýbať.
Jej výberu je potrebné venovať zvýšenú pozornosť. Predsa len bude dieťa v postieľke tráviť mnoho času. Snažte sa teda vybrať kvalitný matrac, ktorý bude dobre odvetrávať a dieťatku poskytne potrebný komfort ležania. Ideálne tiež je, pokiaľ disponuje odnímateľným a prateľným povlakom.
Kojenci do 12 mesiacov nepotrebujú vankúšik. Inak to ale je s polohovacími podložkami. Ideálna poloha pre spánok je poloha na chrbte. Pri ublinkávaní by časť postieľky pod hlavičkou mala býť o približne 10 cm vyvýšená.
Pre správne formovanie hlavičky tiež dieťatko ukladáme na bok. Kedže by sa ale mohlo pretočiť na bruško (je tu zvýšené riziko SIDS), používame polohovacie valčeky, ktoré bábätko udržia v správnej polohe.
V starostlivosti o našich najmenších nám pomáhajú tiež technickí pomocníci. Jedným z nich sú aj detské pestúnky, ktoré nám dajú vedieť, keď sa dieťatko prebudí a dožaduje sa našej pozornosti.
Tvorí ich detská jednotka (vysielač) a rodičovská jednotka (prijímač). Vysielač nainštalujete do detskej izby, rodičovskú nosíte u seba. Niektoré pestúnky prenášajú len zvuk, iné tiež obraz. Cena je priamo úmerná funkcíam, spôsobe prenosu a dosahu.
Cumlík môže dieťatku pomôcť ukojiť sací reflex. Vďaka tomu môže pokojne a nerušene spať. Vyberať môžete cumlíky rôznych veľkostí z latexu a silikónu. Tvar savičky podporuje zdravý vývoj ďasien. Cumlíky sú zdravotne nezávadné.
Zavinovačky používali už naše babky a mamičky sa s nimi stretnú už v pôrodnici. Do náručia dostanú balíček štastia zabalený do bavlnenej plienky alebo zavinovačky.
Zavinovanie je jedna z najstarších metód k ukľudneniu dieťaťa. Pevné zavinutie mu dáva pocit bezpečia, ktoré malo v matkinom bruchu. Bola tam tma, málo miesta, vnímalo tlkot matkinho srdca a jej pohyby. Po narodení je vrhnuté do sveta plného hluku, obrovského priestoru a mnohých rušivých elementov.
Monitor dychu stráži dieťa počas spánku a pomáha predchádzať syndrómu náhleho úmrtia kojenca (SIDS). Monitor kontroluje, či dieťa správne dýcha. Keď frekvencia dýchánia klesne pod 8 nádychov za minútu, spustí poplach. Umožní tak rodičom včas zareagovať na prípadné ťažkosti s dýchaním.
Náš tip na záver: Ukľudňujúca hudba
Na našom trhu nájdete množstvo produktov, ktoré pomôžu navodiť správnu atmosféru pre pokojné zaspávanie dieťaťa. Niektoré pestúnky, detské svetielka, či plyšové hračky na spanie ponúkajú hudobný mód, ktorý pomôže dieťaťu zaspať.
Zákazníci si obľúbili rady BIBS, LOVI a Philips Avent. V prípade, že ste si nezvolili tu žiadny produkt, skúste sa pozrieť aj na kategórie Detské pestúnky, Monitory dychu, Cumlíky, Postieľky a ohrádky a Podložky do postieľky.
Tovar z kategórie Detský spánok sme pre vás podkladali od najlacnejších po najdrahší. Alebo sa pozrite na produkty z kategórie Detský spánok zoradené od tých najkvalitnejších kúskov. Tie najpredávanejších kúsky v kategórii Detský spánok nájdete medzi prvými.