Crohnova choroba

Crohnova choroba alebo Crohnova choroba je zápalové autoimunitné črevné ochorenie chronickej povahy. Radí sa medzi idiopatické črevné zápaly (IBS), ktorých je súčasťou aj ulcerózna kolitída. Zápal postihuje akúkoľvek časť tráviacej trubice a typicky sa medzi postihnutými oblasťami vyskytujú časti zdravej sliznice. Najčastejšie sa objavuje v konečnej časti tenkého čreva. Postihuje prevažne osoby vo vekovom rozmedzí medzi 15 a 30 rokmi. Dostupné lieky iba zmierňujú príznaky, choroba nie je v súčasnej dobe vyliečiteľná. Crohnova choroba vyžaduje špecifickú diétu a minimalizáciu stresu. Včasná diagnostika a správna liečba pomôže zabrániť šíreniu do ďalších častí tráviacej trubice a zmierniť prejavy.

pilulka

Príznaky Crohnovej choroby

Aké má Crohnova choroba príznaky? Najčastejšie ide o bolesti brucha a chronickú hnačku. Občas sa tiež vylučuje stolica s trochou krvi. Môžu tiež vznikať kožné výrastky okolo konečníka. V tráviacej trubici sa vytvárajú tzv. fistuly spájajúce miesta zápalu s inými miestami. Chorobu vo veľkom množstve prípadov sprevádzajú príznaky, ktoré s poruchou tráviacej sústavy zdanlivo nesúvisia. Patria medzi ne napríklad porucha rastu a osteoporóza, horúčky alebo úbytok hmotnosti.

 

Crohnova choroba a ulcerózna kolitída sa líšia miestom výskytu zápalu, pri prvej menovanej to býva celý gastrointestinálny trakt, druhá menovaná zasahuje predovšetkým konečník a hrubé črevo. Od toho sa odvíjajú aj jej príznaky, najčastejšie to je bolestivé nutkanie na stolicu, hnačky a výskyt krvi a hlienu v stolici.

 

Choroba má veľký vplyv na psychiku, nielen pre pretrvávajúce tráviace ťažkosti, ktoré môžu sťažovať spoločenský život, tak aj pre vedomie, že Crohnovu chorobu nemožno úplne vyliečiť. Dôležité teda je myslieť nielen na fyzické zdravie, ale aj na to psychické.

Diéta pre pacientov s Crohnovou chorobou

Diéta pri Crohnovej chorobe by mala obsahovať ľahko stráviteľné potraviny, ktoré by nemali spôsobovať bolesti brucha. Ak sa nejaké potraviny odporúčajú, ale vám nesedia, z jedálnička ich radšej vynechajte. Zdravie tráviaceho traktu podporíte prísunom ovocia (banány, maliny, ovocné výživy a pod.) a stráviteľnej zeleniny, ako je tekvica, dusená mrkva alebo fazuľové struky. Uistite sa, že máte dostatok omega-3 mastných kyselín, ktoré sa vyskytujú v rybách a chia alebo ľanových semienkach. Z príloh si vyberte zo zemiakov, ryže alebo batátov.

 

Všeobecne platí obmedzenie potravín s vysokým obsahom vlákniny, laktózy a vysokospracovaných jedál. Mali by ste sa vyhnúť väčšiemu príjmu pridaného cukru, tučným a pálivým jedlám. Ako pri ostatných chorobách, ani pri Crohnovej chorobe by ste nemali konzumovať alkohol. Pre niekoho môže byť nevhodné aj hovädzie alebo jahňacie mäso a údeniny. Pokiaľ sa budete stravovať podľa odporúčaných zásad a vynecháte jedlá, po ktorých vám je zle, váš stav by sa nemal zhoršovať.

Crohnova choroba a alkohol

Pri diagnóze Crohnova choroba alkohol všeobecne zakázaný nie je. Záleží však na liekoch, ktoré užívate, s antibiotikami a kortikoidmi sa alkohol nesmie kombinovať. Keďže je alkohol pre ľudské telo náročný na trávenie, rozhodne pri tráviacich ťažkostiach vášmu stavu neprospeje a príznaky nezlepší. Záleží na individuálnej znášanlivosti, všeobecne však platí, že množstvo alkoholu konzumované u pacientov s Crohnovou chorobou by malo byť minimálne.

Liečba Crohnovej choroby

Najčastejšou formou liečby Crohnovej choroby sú kortikoidy, ktoré pomáhajú zmierniť príznaky ochorenia. Ide však o veľmi silné lieky, ktoré nemožno užívať dlhodobo. Na to sú tu imunomodulačné lieky. V niektorých prípadoch sa používajú aj antibiotiká, tie však tiež nie sú trvalým riešením z dôvodu oslabenia imunity, ktorá už tak nie je v dobrom stave. Pri vážnych priebehoch choroby sa zvolí cesta chirurgického zákroku, pri ktorom sa odstránia výstupky z tráviacej trubice, nie je to však spoľahlivé riešenie zaručujúce odstup choroby. Biologická terapia spočíva v podávaní protilátok na určité bielkoviny v ľudskom tele, ktoré majú na svedomí zápal. Nevýhodou tohto variantu je finančná náročnosť.

 

S liečbou Crohnovej choroby súvisí aj vyššie spomínaná diéta so schopnosťou zlepšiť stav a zmierniť ťažkosti vzniknuté ochorením. Medzi vhodné voľnopredajné prípravky patria vyššie spomínané omega 3 mastné kyseliny a probiotiká, ktorými podporíte črevný mikróbiom.

Pilulka odborník Mgr. Dominika Zourková hovorí:

„Počas aktívnej fázy Crohnovej choroby je nevyhnutné dodržiavať zásady bezzvyškovej stravy, vyvarovať sa alkoholu a cigaretám. Dôležitým prvkom je tiež dostatočný pitný režim poprípade použitie rehydratačných roztokov na pokrytie strát tekutín spôsobených hnačkami. Je kľúčové sa riadiť pokynmi lekárov a dodržiavať liečbu. V období remisie Crohnovej choroby je kvalita života porovnateľná s bežnou populáciou.“

Diagnostika Crohnovej choroby

Ako sa Crohnova choroba diagnostikuje? Odbery vzorky krvi pomôžu potvrdiť výskyt zápalu v tele, na diagnostiku Crohnovej choroby to však nestačí. Ak pacient uvedie typické príznaky a lekári majú podozrenie na Crohnovu chorobu, prichádza na rad vyšetrenie na gastroenteroló­gii. Využívanou metódou je biopsia – odobratie vzorky z hrubého čreva. Keď je pri prvom vyšetrení výsledok negatívny, nemusí to znamenať vylúčenie Crohnovej choroby, pretože zápal sa vyskytuje iba v niektorých častiach a je tak možné, že odobrané vzorky boli práve zo zdravej časti tráviaceho traktu. Ďalšie vyšetrenie sa týka kože a skúma kožné výrastky v oblasti konečníka. Röntgen zase pomôže odhaliť striedanie častí tráviacej trubice so zápalom a bez zápalu.

 

Pokiaľ je diagnostika vykonaná v začiatkoch ochorenia, zabráni sa rozšíreniu zápalu do viacerých miest v tráviacej trubici a zvolí sa najvhodnejšia liečba. Neurčitosť prejavov Crohnovej choroby a chúlostivosť problémov môže byť prekážkou pri návšteve lekára. Môže vám to však ušetriť množstvo trápenia a zdravotných problémov.

Dedičnosť a riziko Crohnovej choroby

Rovnako ako ostatné črevné zápaly, aj Crohnova choroba je dedičná. To, že týmto ochorením trpíte, ale neznamená 100 % šancu, že sa u vášho potomka tiež objaví. Niektoré štúdie vyvodili záver, že Crohnova choroba a ulcerózna kolitída spolu súvisia, čo sa dedičnosti týka. Záleží však aj na vonkajších faktoroch, ako je životospráva – strava plná spracovaných potravín, fajčenie či konzumácia alkoholu. Vyššia pravdepodobnosť výskytu je u detí so zníženou imunitou.

Crohnova choroba u detí

Crohnova choroba u detí nebýva často diagnostikovaná. Pokiaľ v organizme ochorenie drieme, prejaví sa spravidla okolo 15. až 30. roku života. Keď však pozorujete, že vaše dieťa nerastie a má časté hnačky, je namieste navštíviť lekára a podstúpiť vyšetrenie. Diagnostika u detí prebieha rovnako ako u dospelých, a to odberom tkaniva pri endoskopii alebo kolonoskopii. Liečba prebieha najčastejšie kortikoidmi s cieľom zmiernenia príznakov a potlačenia zápalu. Vhodnou úpravou stravy je možné tiež dosiahnuť zlepšenie. Crohnovu chorobu však nevyliečia žiadne lieky.

Záver

Crohnova choroba ako nevyliečiteľná choroba so sebou prináša určité obmedzenia, ale pri včasnej diagnostike a správnej liečbe sa úspešne darí príznaky zmierňovať. Pomáha aj dodržiavanie diéty obsahujúcej potraviny, po ktorých vám nie je zle. Je teda podstatné vyhľadať odbornú pomoc a dať sa vyšetriť čo najskôr po prepuknutí prvých príznakov. Uľaví sa vám ako fyzicky, tak aj psychicky.

 

Tento text nenahrádza konzultáciu s lekárom, má iba charakter edukatívneho článku o ochorení Crohnovou chorobou.

 

 

Zdroje

https://farma­ciepropraxi.cz/pdfs/lek­/2009/04/03.pdf

https://www.ma­yoclinic.org/di­seases-conditions/crohns-disease/symptoms-causes/syc-20353304

https://pubmed­.ncbi.nlm.nih­.gov/30485038/

Autor článku

Mgr. Dominika Zourková

Po absolvovaní Farmaceutickej fakulty Masarykovej univerzity som sa pripojila k profesionálom v zdravotníckom odvetví ako lekárnica. S nadobudnutými skúsenosťami z renomovanej nemocnice IKEM a práce v reťazovej lekárni sa snažím poskytnúť starostlivosť a informácie na mieru. Okrem toho sa tiež venujem písaniu článkov, ktoré majú za cieľ priblížiť a riešiť vaše zdravotné otázky. Mimo pracovného času ma nájdete často v horách, kde zdolávanie vrcholov udržuje moju myseľ v kondícii a pripravenú na zodpovedanie vašich otázok.

Všetky články od autora