Bolesť žalúdka: čo značí a kedy ísť k lekárovi

Obsah

 

Úvod

Niekedy to prichádza po bujarej večeri, inokedy uprostred napätého pracovného dňa alebo dokonca v pokoji uprostred noci. Bolesť žalúdka – tichý, ale výrečný signál, že niečo nie je v poriadku. Tento článok vám ponúkne sprievodcu tým, čo môže za bolesť žalúdka a ako ju účinne liečiť.

 

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka hovorí:

„Bolesť žalúdka môže mať mnoho príčin, môže byť spôsobená iba diétnou chybou, ale tiež môže znamenať závažnejší problém ako sú žalúdočné vredy alebo zápal žalúdka. Pri dlhotrvajúcich problémoch je vhodné navštíviť lekára. 

 

Ak máte problémy s trávením a bolesti žalúdka, hlavným liečebným postupom je diéta. Strava by nemala obsahovať dráždivé potraviny, ako je korenené jedlo, cesnak, káva alebo alkohol. Mali by sme sa vyvarovať vyprážaným a tučným jedlám.“

 

 

Príčiny bolesti žalúdka

Príčiny bolesti žalúdka sú rôznorodé. Môžu byť také jednoduché, ako je nevhodná strava alebo stres, alkohol, dlhodobé či nadmerné užívanie liekov, alebo také závažné, ako žalúdočné vredy a zápalové ochorenia až rakovinu žalúdka. Poďme sa pozrieť na tých najčastejších vinníkov, ktorí za túto nepríjemnú bolesť môžu.

 

Bolesť žalúdka po jedle

Bolesť žalúdka po jedle je častým javom, ktorý môže byť spôsobený prejedaním, konzumáciou nevhodných potravín alebo jedlom, ktoré je pre telo ťažko stráviteľné. V týchto prípadoch pomôže upravená diéta a vyhýbanie sa určitým druhom potravín, pri ktorých ste vypozorovali, že vám nerobia dobre.

 

S bolesťou žalúdka po jedle ale môžu súvisieť aj ďalšie závažnejšie problémy ako napríklad:

 

  • prekyslenie žalúdka (žalúdočná dyspepsia)
  • syndróm dráždivého čreva
  • gastritída
  • Crohnova choroba
  • celiakia

 

Akutní bolest po jídle může být způsobená konzumaci zkaženého jídla a následnou otravou.

 

Bolesť žalúdka na lačno

Bolesť žalúdka na lačno môže byť znamením žalúdočného alebo dvanástnikového vredu. Tento typ bolesti býva veľmi intenzívny a obvykle sa zlepší po jedle alebo po užití antacidných liekov.

 

Bolesť žalúdka zo stresu

Určite poznáte pocit zovretého žalúdka, kedy nie ste schopní nič zjesť a pomyslenie na nejakú udalosť váš stav ešte prehlbuje. Stres má významný vplyv na zažívací systém a môže spôsobovať alebo zhoršovať bolesti žalúdka. Pri dlhodobých problémoch sa jedná o žalúdočnú neurózu. Tieto osoby okrem bolesti žalúdka popisujú kŕče, zovretie žalúdka a nevoľnosť. V týchto prípadoch je dôležité riešiť zdroje stresu a pozrieť sa na možnosti relaxácie a upokojenia. 

 

Bolesť žalúdka po alkohole

Alkohol dráždi žalúdok a zvyšuje jeho kyslosť, čo môže viesť k bolestiam žalúdka. V takýchto prípadoch je dôležité obmedziť konzumáciu alkoholu a zamerať sa na hydratáciu a ľahko stráviteľnú stravu. Niekomu obdobným spôsobom môže fungovať aj káva, cesnak, pálivé či iné agresívnejšie potraviny.

 

Bolesť žalúdka po antibiotikách

Antibiotiká narúšajú prirodzenú mikroflóru žalúdka, čo môže viesť k bolestiam žalúdka. Na zmiernenie sa odporúča užívať probiotiká a zaistiť dostatočný prísun zdravej stravy. O výbere správnych probiotík sa poraďte s lekárom alebo lekárnikom. Nie všetky produkty totiž sedia všetkým.

 

Príznaky bolesti žalúdka

Príznaky bolesti žalúdka sa líšia človek od človeka, prípad od prípadu. Zahŕňajú klasické prejavy, ako je nevoľnosť, zvracanie, pálenie záhy a kŕče, ale môžu zahŕňať aj menej zrejmé signály, ako je pocit tlaku a plnosti alebo dokonca bolesť vyžarujúca do chrbta.

 

Na rozdiel od iných typov bolesti brucha sa bolesť žalúdka zvyčajne sústredí do strednej až ľavej časti nadbrušku.

 

Diagnostika, liečba a prevencia bolesti žalúdka

Na určenie správnej liečby je dôležitá diagnostika a určenie príčiny bolesti. Na určenie problému so žalúdkom sa podstupuje endoskopické vyšetrenie. Počas tohto vyšetrenia sa pomocou ohybného tenkého prístroja vyšetruje horná časť tráviaceho traktu.

 

Veľakrát si vystačíte s voľnopredajnými liekmi v lekárni, ako sú lieky na zmiernenie a uvoľnenie kŕčov hladkého svalstva a antacidy pri prekyslení organizmu. Pri bolestiach žalúdka je potrebné čo najviac odľahčiť stravu a obohatiť jedálniček o vlákninu. Ďalej liečba bolesti žalúdka závisí od príčiny a zahŕňa špeciálne lieky, lieky, diétne úpravy, bylinné prípravky a zmenu životného štýlu. Prevencia zahŕňa zdravý jedálniček, pravidelný pitný režim, obmedzenie stresu a alkoholu a vhodnú fyzickú aktivitu.

Čo pomáha na bolesť žalúdka

Bolesť žalúdka voľnopredajné lieky

Voľnopredajné lieky

Bolesť žalúdka zdravý jedálniček

Zdravý jedálniček

Bolesť žalúdka dodržiavanie pitného režimu

Dodržiavanie pitného režimu

Záver

Bolesť žalúdka môže mať mnoho príčin a prejavov. Dôležité je rozpoznať symptómy av prípade potreby vyhľadať lekársku pomoc. Správnym prístupom k liečbe a prevencii je možné väčšinu problémov účinne riešiť a žiť pohodový život.

 

Zdroje

https://www.sci­encedirect.com/sci­ence/article/pi­i/S0033318279708589?vi­a%3Dihub

https://ameri­canaddictioncen­ters.org/alco­holism-treatment/alcoholic-gastritis

https://www.so­len.cz/pdfs/in­t/2013/02/04.pdf

https://www.ma­yoclinic.org/di­seases-conditions/fun­ctional-dyspepsia/symptoms-causes/syc-20375709

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vyštudovala som odbor Ochrany verejného zdravia na Lekárskej fakulte Ostravskej univerzity. Témy zdravia a prevencie sú mi veľmi blízke. V súčasnosti pracujem v zdravotnom ústave na oddelení mikrobiológie vôd, potravín a predmetov bežného užívania. S manželom máme masérsky salón, kde sa venujeme nielen uvoľňovaniu svalov, ale aj komplexnej regenerácii tela a mysle. Vo svojom voľnom čase rada cestujem, chodím po horách alebo sa venujem joge.

Všetky články od autora