Úspešne ste zbalili svoje deti na cestu a teraz ich už len musíte naložiť do auta. Do určitého veku však musíte mať pripravenú autosedačku. Akú by ste mali vybrať, aké sú normy a aké autosedačky tu nájdete?"
Najčastejšie nájdete autosedačky rozdelené podľa váhových kategórií.
Z hľadiska bezpečnosti je dôležité, aby hlava dieťaťa nevyčnievala z opierky hlavy.
Sedadlá možno upevniť pomocou systému Pás alebo ISOFIX.
Napr. pripevnenie na kočík, otočné sedadlo, polohovanie a iné.
Bábätko sa s autosedačkou zoznámi naozaj rýchlo – už pri prvej jazde domov z nemocnice. Pre novorodencov si môžete vybrať „autovaničku“ (vajíčko) alebo protismernú autosedačku. Autovanička má ďalšiu výhodu – môžete ju počas dňa používať aj ako prenosnú postieľku. Najbezpečnejšie miesto na inštaláciu autosedačky je stredné zadné sedadlo auta, kde je dieťa najviac chránené v prípade bočného nárazu. Nemusí to však byť vždy praktické vzhľadom na tvar sedadla atď. Vtedy je najlepšie zvoliť pravé alebo ľavé zadné sedadlo. Umiestnite autosedačku proti smeru jazdy.
TIP: Pri cestovaní v lete sa uistite, že vášmu dieťaťu nie je v aute príliš horúco. Malé deti sa môžu ľahko prehriať, preto je ideálne mať na oknách slnečné clony
V minulosti bol rozhodujúci len vek, teraz závisí od výšky a hmotnosti dieťaťa. Každé dieťa s hmotnosťou do 36 kg a výškou do 150 cm musí mať autosedačku alebo podsedák.
Zákon tiež nariaďuje, že ak umiestnite autosedačku na miesto vybavené airbagom, ktorý nebol vyradený z činnosti alebo bol vyradený z činnosti automaticky, dieťa nesmie byť v autosedačke otočené v smere jazdy. Deti, ktoré presahujú hmotnosť a výšku, nemusia mať autosedačku alebo podsedák. Musia však byť pripútané bezpečnostným pásom, ktorý neprechádza cez krčný alebo ramenný kĺb a obopína panvu v spodnej časti.
Maxi-Cosi prevezie vaše dieťatko z pôrodnice domov, do škôlky po prvýkrát, na narodeninovú oslavu, na výlet do prírody, jednoducho všade tam, kam potrebujete ísť pohodlne a bezpečne. Nájdite autosedačku pre váhu a výšku svojho dieťaťa alebo objavte flexibilné modely, ktoré budú rásť spolu s ním. Modely Emerald a Beryl sú vhodné pre deti do 7 rokov s výškou 40–125 cm. Modely Titan a Titan Pro vydržia až do 12 rokov pre deti s výškou 70–150 cm.
Keď vaša autosedačka nemá flexibilné funkcie, ako napríklad viacero možností upevnenia pásov a vyberateľné vložky, bude ju časom potrebné vymeniť – a deti rastú ako z vody. Nemusíte hneď kupovať novú autosedačku, keď vaše dieťa postúpi do vyššej váhovej kategórie. Výška je rozhodujúcim bezpečnostným faktorom pri výmene autosedačky. Hlava nesmie vyčnievať z operadla autosedačky a bezpečnostný pás nesmie prechádzať cez krk, inak musíte kúpiť väčší model.
Sedačky pre batolata najdete najčastejšie s nosnosťou do 18 kg, zhruba do 4 rokov. Do 4 rokov je tiež najbezpečnejšie, aby deti sedeli proti smeru jazdy. Existujú aj modely 9–36 kg, približne od jedného roka do 12 rokov. Tieto autosedačky majú spočiatku vlastný pás pre menšie deti, ale keď „z neho vyrastú“, začnete používať pás auta. Deti v tomto vekovom rozmedzí bývajú naozaj neposedné, preto si vyberte autosedačku s niekoľkými polohami pre maximálne pohodlie, a teda pokoj pri cestovaní. Takmer nevyhnutnosťou je aj odnímateľný a prateľný poťah.
TIP: Malé deti milujú očný kontakt a pocit fyzickej blízkosti rodičov, preto pre ne môže byť ťažké sedieť v aute – sú blízko, ale bez kontaktu. Dbajte na to, aby mali čo najväčšie fyzické pohodlie a aby obľúbené hračky mali na dosah ruky. Kontakt nadviažte aj rozprávaním alebo spievaním.
ISOFIX je medzinárodne štandardizovaný systém upevnenia automobilov. Automaticky uzamkne autosedačku – alebo základňu autosedačky – pomocou dvoch kovových zámkov (upevňovacích bodov ISOFIX) k autosedačke. Tým sa eliminuje potreba používať na zabezpečenie autosedačky bezpečnostný pás. Pri použití systému ISOFIX je menšie riziko nesprávneho upevnenia autosedačky v porovnaní s použitím bezpečnostného pásu.
Pre detské autosedačky (tzv. vajíčkové autosedačky) budete potrebovať špeciálnu základňu ISOFIX. V prípade väčšej autosedačky pre batoľatá môžete použiť bezpečnostný pás alebo systém ISOFIX. V prípade najväčšej kategórie autosedačiek môžete použiť oba systémy pre ešte väčšiu stabilitu.
ISOFIX úchyty sú štandardom vo väčšine automobilov vyrobených po roku 2006. V EÚ je v súčasnosti systémom ISOFIX vybavených približne 60 % automobilov, takže je veľká pravdepodobnosť, že ním bude vybavený aj váš automobil. Ak si nie ste istí, pozrite si návod na obsluhu svojho vozidla. Ak je vaše vozidlo vybavené systémom ISOFIX, logo nájdete na spodnej časti sedadiel.
Autosedačky do 36 kg slúžia všetkým starším deťom, kým z tejto povinnosti nevyrastú. Premýšľate, či si vybrať autosedačku alebo podsedák? Podsedák je vhodným riešením pre deti, ktoré merajú menej ako 150 cm alebo 36 kg, ale už sa necítia pohodlne v autosedačke. Opäť platí, že najdôležitejší je bezpečnostný pás – nesmie prechádzať cez krk alebo ramenný kĺb.
TIP: Ako rozložiť autosedačky pre viac detí? Napríklad, ak by ste v aute prevážali tri deti (dojča, batoľa a 4-ročné dieťa) a nebolo by možné umiestniť všetky autosedačky na zadné sedadlá, odporúčame umiestniť dojča na pravé zadné sedadlo, batoľa na sedadlo za vodičom a najstaršie dieťa na sedadlo spolujazdca s deaktivovanými airbagmi a sedadlom posunutým čo najviac dozadu.
Popísala by som s dvoma slovami: kreatívny ťahúň. Od roku 2014 píšem blog, kde riešim najčastejšie zdravotnícke témy. Keď sa práve nenachádzam za monitorom, trávim voľno v prírode so psom.